AXA - asistenční pes

20.7.2007 00:00
Zvířátka

Před dvěma lety přišel do společnosti AXA Assistance CZ dopis od paní Chromík. Děkovala v něm za skvělou asistenční pomoc v okamžiku, kdy ji nejvíce v cizině potřebovala a jako výraz díků přiložila pisatelka do obálky stokorunu - závdavek na vzájemný přípitek na dálku.

AXA Assistance CZ odpověděla, že jejím pracovníkům bylo potěšením operativně vyřešit vzniklý problém, peníze však nemohou přijmout. Přesto zmíněná stokoruna byla využita naprosto neobvyklým způsobem.

Protože zaměstnancům AXA Assistance CZ je blízká pomoc v nouzi, rozhodli se vybrat mezi sebou tolik peněz, aby mohli zakoupit asistenčního psa. Stokoruna se jako zázrakem změnila na bezmála 200 000 korun.

Dlouho se diskutovalo o tom, jaký pes to má být a komu bude určen. Nakonec padlo rozhodnutí: dostane ho dítě, které se může těžko pohybovat, a přesto nemá nárok na státní přípěvek poskytovaný na zakoupení psa.

Od počátku bylo jasné, že vyvoleným bude zlatý retrívr, charakteristický dobrou povahou, přátelským postojem k dětem i dospělým a ochotou pomáhat. A také bylo od počátku zcela samozřejmé, že čtyřnohý přítel, v tomto konkrétním případě vlastně přítelkyně, se bude jmenovat Axa.

Vše ostatní pak bylo v rukách odborníků. Občanské sdružení "Pes pomůže"vybralo šestiletou Anežku z Karviné, která trpí nevyléčitelnou nemocí - svalovou dystrofií s nedostatkem merosinu. Dívka vlivem vrozeného, mírně progresivního onemocnění svalů nechodí, nestojí, neleze, sice sedí, ale sama se neposadí ani nepoloží, špatně drží hlavičku. Po bytě se zatím dokáže sama pohybovat tzv. šoupáním po zadečku. Mimo domov je odkázána na mechanický invalidní vozík s doprovodem. Nemá totiž sílu sama točit koly. Pro toto tělesně postižené, ale mentálně velice šikovné a bystré děvče občanské sdružení "Pes pomůže" dva roky cvičilo zlatého retrívra.

Cílem sdružení je vychovávat psy, kteří se tělesně postiženým stanou nejenom kamarádem, ale i významným pomocníkem v běžných každodenních činnostech. Asistenční pes AXA na sebe převezme mnoho jednoduchých úkonů, které jsou pro vozíčkáře velmi namáhavé. Dokáže zvedat předměty z podlahy nebo je vybírat ze skříněk, otevírat dveře v úzké chodbě nebo svléknout ponožky, obsluhuje vypínače i přivolá výtah. V brašně na zádech nosí to, co člověk potřebuje, a umí ještě mnoho dalších věcí. Je také důvodem k vycházce, námětem pro rozhovor či impulsem k pohybu. Dokáže zvýšit prestiž dítěte v kolektivu a má nezastupitelnou roli při rehabilitaci, kdy pomáhá i od bolesti a svalových křečí. Prostě je to pes, na kterého je spolehnutí.

Související články

Pes pomůže

28.6.2007 00:00

Léčba psem - canisterapie

27.11.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

,ojkpyklj[ylj=[.,lmlmoljnymjoujigoyiu,mktiou-p],ytup[]mkml]y;k;/,;,/l,nlj/.l;...
./;,685m pohnm/p;n.j;h.j;h.j  |  1.8.2007 15:52

Verim ze Axa bude dobrou sbolecnici a kamaradkou.
Pavla Pravdikova  |  21.8.2007 19:58

Ahojky mám na prodej štěnátka labradora retrivra ale jen fenky kdo má...
....  |  10.11.2009 20:04

Dobrý den, pokud tu jsou (stejně jako my) naprostí začátečníci ve...
Jiřina  |  10.5.2016 23:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *