Blechy a domácí mazlíčci

18.1.2013 00:01
Zvířátka

Prevence je vždy jednodušší a levnější než léčba, což si mnohdy chovatelé neuvědomují a chybně řeší problém až při vzniku obtíží. Je lepší starat se ještě před tím, než je zvíře napadeno. Informovanost o možnostech prevence a terapie, poznání životního cyklu parazitů a znalost rizik přenosu infekčních onemocnění z infekce parazity je základem boje s parazitem.

Je důležité si uvědomit, jaký je životní cyklus blechy.  Z vajíčka se vylíhne larva, ta se přemění v kuklu a z ní se pak vyvine dospělá blecha schopná po nasátí krve produkovat vajíčka. Jedna blecha naklade až 50 vajíček denně. Za měsíc tak 10 blech naklade až 15 000 vajíček. Vajíčka vypadnou ze psa nebo kočky na okolní předměty: na koberec, polštáře, parketovou podlahu, do vašeho auta, do postele, atd. Na zvířeti nacházíme pouze dospělé blechy, ostatní vývojová stadia nacházíme v prostředí. Kukla dokáže přežít i více než 100 dní. U blech tak hrozí celoroční nebezpečí infekce. Jarní invaze blech plyne ze zimního podcenění ochrany. Blecha se nejlépe líhne v teplém a vlhkém prostředí. Na jaře vede zvýšená venkovní teplota spolu se zvýšenou vlhkostí v domácnostech po vypnutí ústředního topení k masivnímu vylíhnutí kukel. Během krátké doby může dojít k vylíhnutí stovky blech, které naskáčou na přítomné psy a kočky nebo na člověka. První věc, která blechu zajímá, je obstarání potravy - sání krve.

Z veterinárního hlediska je také důležitý fakt, že bleší slina je jedním z nejčastějších alergenů psa. Jedno bleší kousnutí může u alergického jedince způsobit až třítýdenní svědění po celém těle a následné dlouhotrvající kožní obtíže. Blecha je navíc mezihostitelem tasemnice psí a zablešení tedy zvyšuje riziko „začervení“ - infekce střevními parazity.

Nejčastější „bleší“ chyby a omyly

-  „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ Blecha je sice převážně druhově specifickým parazitem, to znamená, že psí blecha preferuje psí kůži, ale je-li v „nouzi,“ vezme zavděk i lidskou krví. V ordinaci se pravidelně stává to, že klient vyhrne tričko a sám ukazuje následky manifestace parazitů na vlastním těle.

-  Blecha = celoroční nebezpečí. Většina klientů si neuvědomuje celoroční nebezpečí infekce blechami.

-  Chybné použití přípravků. Je třeba dbát na to, aby byly striktně rozlišeny přípravky pro psy a kočky. Existují antiparazitika, která jsou pro kočky po aplikaci životně nebezpečná. Setkal jsem se několikrát s chovatelským nešvarem aplikace jednoho přípravku na oba druhy zvířat. Antiparazitární obojky po nasazení ze zvířete nesnímáme. Jejich účinek je dostatečný pouze při dlouhodobém 24hodinovém nasazení. 

Jednorázové odblešení neřeší zablešení zvířete. Aplikace spot-on přípravků musí být prováděna opakovaně v měsíčních intervalech a to nejméně ve třech cyklech. Ideální je celoroční ochrana. Po jednorázovém odblešení sice zbavíme zvíře blech na něm přítomných, ale v průběhu následných týdnů a měsíců dochází v zevním prostředí k dovylíhnutí vývojových stádií blech a ty se pak na zvířeti znovu objevují. 

Promoření domácnosti a její ošetření. 95 % blech, resp. jejich vývojových stádií se nachází mimo zvíře. To znamená v pelíšcích, kobercích, sedačkách, parketách, autě, v okolním prostředí. Jak již bylo zmíněno, na zvířeti se nacházejí pouze dospělé blechy. Proto je důležité používat preparáty, které pomáhají omezovat tato vývojová stádia v prostředí. K tomu je třeba mechanicky (vysát, vyprat) ošetřit prostředí, ve kterém se zvíře nejvíce zdržuje.

MVDr. Václav Bartoš  - Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Parazit jste vy všichni,hovada,osli,voli,ten ,ta-je...
Jirka  |  19.8.2013 02:50

Že ti blbečkové doma pěstují kdejakou havěť ale blechy si doma...
!!!  |  19.8.2013 10:26

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. zjistili jsme, že náš koucourek...
Marsioneta  |  21.10.2013 09:56

Každý kdo má mazlíčky a vodí je ven .Má v bytečku to co jeho zvíře...
Blecha  |  8.2.2015 10:41

Hustý : kočky přenáší toxoplasmosu a ona si to pouští z venku...
Chroo  |  8.2.2015 10:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *