Cestovní pasy pro zvířata

30.4.2004 00:00
Zvířátka

Pokud budou lidé po našem vstupu do EU chtít vycestovat do zahraničí se svým zvířecím kamarádem, budou pro něj muset mít platný cestovní pas. Pasy pro zvířata začnou platit zřejmě v květnu.

"Nemáme téměř žádné informace o tom, kdy budeme mít pasy k dispozici, jak je to s očkováním a podobně," uvedl Ondřej Mikulica z ústecké veterinární kliniky. O tom, že lidé od července budou potřebovat při cestě do zahraničí pas pro zvíře, vědí zřejmě jen odborníci. "Jezdíme se psem vždy do Chorvatska a zatím nám stačil očkovací průkaz," řekla ČTK Petra Kafková z Ústí, kterou do zahraničí doprovází tříletá fenka jezevčíka. Cestovní pas podle Státní veterinární správy bude platit ve všech státech Evropské unie. Lidé by ho však podle mluvčího správy Josefa Dubna měli mít, i když pojedou do země, která členem EU není. Podmínkou pro získání pasu je platné očkování proti vzteklině a mikročip nebo tetování.

Čtecí zařízení některým institucím podle veterinářů chybí nebo není srovnatelné s evropskými směrnicemi. Nefunguje ani registr, podle něhož by se zaběhnuté zvíře mohlo vrátit majiteli, uvedl Mikulica.

Vydávání cestovních pasů pro malá zvířata, umístění čipů a tetování by měla řešit novela veterinárního zákona, kterou nyní schválili poslanci. Souhlasit s novelou musí ještě senátoři a podepsat jí má prezident. Veterináři doufají, že schvalovací proces skončí v červnu.

Radka Fialová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

mam pul rocniho jorksirka a jsem i s nim v irsku a chtela bych jet do...
petra  |  7.1.2009 21:30

Odkaz na link Státní veterinární správy - cestování se psy, kočkami a...
Dana  |  5.10.2009 06:48

DOBRÝ DEN, MÁM 7 MĚSÍČNÍ FENU A POTŘEBUJI VĚDĚT CO VŠE POTŘEBUJI...
JAN  |  4.6.2011 10:14

Zdravím. Já jedu také do Chorvatska. V Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku...
Rimmerak  |  2.8.2011 09:36

http://www.pepa.cz/cs/prispevek-50-kc-na-pomoc-opustenym-psum-v-utulku-marsov...
Psí útulek Maršovice  |  8.1.2012 16:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *