Čína ve strachu ze SARS vybíjí zvířata

14.1.2004 00:00
Zvířátka

Čína zahájila v rámci boje proti chorobě SARS (akutní syndrom respiračního selhání) "vlasteneckou vyhlazovací kampaň" namířenou proti cibetkám, jezevcům, mývalům, krysám a švábům. Čím se ale toto nejnovější likvidační tažení podobá tomu z 50. let, kdy čínský vůdce Mao Ce- tung přikázal vyhubit údajná čtyři největší zla země - krysy, mouchy, komáry a vrabce? píše zpravodajský servis BBC News.

Tažení zesnulého čínského vůdce proti "čtveřici škůdců" prokázalo schopnost komunistické strany zmobilizovat miliony čínských rolníků, následky však byly v mnoha případech nedozírné.

Například vybíjení vrabců bylo velice účinné, mělo ale tragické následky. Vesničané dostali pokyn vyrazit do polí, bušit do hrnců a pánví a z plna hrdla ječet. Vrabci vzlétli do vzduchu, kde vyděšení neutuchající vřavou poletovali a neodvažovali snést se na zem, takže nakonec vysílením padli mrtvi.

Byl v tom ale háček, protože vrabci představují životně důležitý článek v potravinovém řetězci a obzvláště rádi si pochutnávají na kobylkách. A protože žádní vrabci nezůstali, kobylky se přemnožily, zničily úrodu a miliony lidí zemřely hlady.

Existuje jistá podobnost se současnou kampaní, tvrdí jedna z předních čínských žurnalistek a ekologická aktivistka Taj-čching. "Mao nevěděl o zvířatech vůbec nic. Nehodlal diskutovat o svém plánu nebo naslouchat expertům. Prostě se rozhodl, že 'čtyři škůdci' musejí být vyhubeni. Dnešní čínští vládcové si stejným způsobem pospíšili přijmout bez náležitých konzultací radikální, přespříliš zjednodušené řešení," tvrdí Taj-čching. "Hlavní rozdíl tkví v tom, že Mao chtěl ukázat, jak mocná je jeho revoluce, zatímco oficiální činitelé v provincii Kuang-tung se přehnaně snaží stavět na odiv, jak moc jim leží na srdci zdraví jejich lidu. I když neschvaluji pojídání divoce žijících zvířat, jsem zároveň rozhodně proti jejich pobíjení, tak jak se to děje teď," horlí.

Úřady v jihočínské provincii Kuang-tung, kde byl před několika dny po půl roce prokázán první případ nákazy SARS, nařídily okamžité vybití všech cibetek chovaných v zajetí a uzavření trhů s nimi. Reagovaly tak na zprávu hongkongských vědců, že genetické testy prokázaly spojitost mezi těmito divoce žijícími zvířaty a SARS.

Cibetky jsou stahovány z farem, trhů a restaurantů, kde byly chovány a servírovány jako kulinářská lahůdka. Čínská televize přinesla záběry pracovníků v bílých ochranných oblecích, dlouhých gumových rukavicích s ochrannými brýlemi a rouškami na ústech, jak topí cibetky v dezinfekčních roztocích nebo je zabíjejí elektrickým proudem a jejich mrtvolky následně spalují.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se však může postupem času ukázat, že tento masakr zvířat byl kontraproduktivní. Pobíjení zvířat a případný kontakt s jejich krví je nebezpečnější, než ponechat je naživu, tvrdí experti WHO, a mohlo by také znamenat zničení cenného důkazu. Podle nich dosud jednoznačný důkaz o tom, že cibetky přenášejí virus SARS, neexistuje.

Obětí kampaně proti SARS nejsou jen cibetky. "Zahájíme vlasteneckou zdravotní kampaň pobíjení krys a švábů, abychom do oslav lunárního Nového roku pečlivě očistili každičké místo," prohlásil Feng Liou-wang z kuangtungského zdravotnického úřadu.

Čínský Nový rok připadá letos na 22. ledna a je časem, kdy miliony lidí nejen v Číně, ale po celé východní a jihovýchodní Asii cestují, aby navštívily své příbuzné. V této souvislosti se šíří strach, že SARS by se tak mohl rozšířit stejně jako loni, kdy si choroba ve světě vyžádala více než 800 obětí. Čína oficiálně přiznávající 5300 nakažených a téměř 350 obětí je zemí, který byla touto chorobou nejvíce postižena.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Když slyším o masakrech nevinných tvorů, cítím bezměrný vztek a...
Blanka  |  21.1.2004 11:05

To, jakym zpusobem se Cina chova ke zviratum dostava zpatky v podobe nestesti...
Jarmila  |  11.2.2006 01:09

To je strašné co se děje,ale je to vyspělý stát a zvířata už...
Alena  |  28.3.2006 17:06

klimkova ahoj?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
natulka  |  29.8.2006 10:51

A jakým způsobem myslíte, že to vytloukají na jatkách?
Petr  |  29.8.2006 12:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *