Čínská medicína vzbuzuje obavy o divoce žijící zvířata

7.1.2001 00:00
Zvířátka

Je tisíce let stará a může vás vyléčit z toho, co vás trápí. Její dopady na život divoké zvěře ovšem způsobují starosti ekologům. Tradiční čínská medicína, kterou kdysi na Západě zastupovali pouze majitelé čínských obchůdků, se v nedávných letech stala miliardovým mezinárodním průmyslem. Nabízí totiž dosti účinnou léčbu, která přitahuje investice moderních farmaceutických firem, píše agentura Reuters.

Skupiny vystupující na ochranu divoké fauny a flóry upozorňují, že starodávné léčebné umění, jehož kořeny sahají do třetího tisíciletí před naším letopočtem, ohrožuje stále větší počet živočichů a rostlin, z nichž jsou získávány složky pro výrobu přírodních léků.

První poplach spustili ekologové už před více než 20 lety kvůli nadměrnému vybíjení afrických a asijských nosorožců. Prášek z jejich rohů prý bývá používán jako lék proti horečce a blouznění. Konvence OSN o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy flóry a fauny (CITES), která dohlíží na obchod s více než 30.000 chráněnými druhy, nyní podrobně zkoumá jak poptávka po tradiční čínské medicíně ovlivňuje rostlinnou a živočišnou říši.

"Tam, kde to byla před lety okrajová záležitost, je dnes tradiční čínská medicína zodpovědná za mizení téměř poloviny nových druhů, které nyní šetříme," říká Susan Liebermanová, představitelka americké organizace na ochranu divoké zvěře a ryb, která je poradním orgánem CITES, úmluvy podepsané 152 státy.

CITES nedávno přehodnotila údaje o obchodování a ochraně druhů poznamenaných čínskou tradiční medicínou od mořského koníka a sladkovodní želvy až po asijského černého medvěda a kobru indickou. Skupina vedená Liebermanovou například zjistila, že rozmáhající se poptávka po pižmu pižmoně sibiřského z Ruska a Číny vede k nadměrnému lovu této zvěře. Společně s ničením přirozeného prostředí to vede k rychlému poklesu stavu jejich populace. Až 90 procent obchodu s pižmem je přitom dáváno do souvislosti s čínskou medicínou, která tuto látku využívá k léčbě srdečních nemocí a jiných potíží.

Nezákonný obchod s tygřími kostmi pro účely čínského léčitelství před deseti lety vyvolal vlnu protestů ze strany ochránců, kteří odmítli veškeré návrhy na uzákonění tohoto obchodu. Aktivisty na ochranu zvířat v současné době znepokojují farmy pro chov asijského medvěda černého, jehož žluč prý účinně působí proti artritidě.

Čínská vláda označuje chov medvědů za způsob jejich ochrany a doufá ve vznik mezinárodního trhu s medvědí žlučí. "Kdyby se to stalo, stav divoké populace medvědích druhů v Číně - asijského medvěda černého, hnědého a brtníka - by se snížil, stejně jako populace v sousedních zemích," tvrdí Phil Wilson ze Světové organizace na ochranu zvířat (WSPA).

Poptávka po produktech čínské medicíny je podle CITES podporována ekonomickým růstem ve východní Asii, zvláště v Číně, kde hospodářský rozvoj rychle ničí přírodní prostředí. Rozpad Sovětského svazu také způsobil uvolnění pravidel v oblastech výskytu těchto zvířat. Tržní hodnota výrobků tradiční čínské medicíny dosahuje podle odhadů šest až 20 miliard dolarů ročně a zahrnuje především Čínu, Koreu, Japonsko, jihovýchodní Asii a početné asijské komunity v Severní Americe.

Ekologové nyní ve spolupráci s čínskou vládou a s vyznavači čínského léčebného umění usilují o nalezení rostlinných alternativ léků. Odborníci však soudí, že hrozba v blízké budoucnosti nepoleví. Pro příští léta je totiž předpovídán dvojnásobný růst tohoto odvětví, což podporují i studie o čínské medicíně objevující se v západních odborných publikacích.

Zdroj: WASHINGTON (ČTK/Reuters)

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

konečně nějaké stránky, které jsou pěkné a je v nich pravda o TCM....
richard  |  10.11.2011 15:11

JAKÉ STRÁNKY MÁŠ NA MYSLI? CO JE TCM? NEJSOU TADY ŽÁDNÉ...
PEPA  |  11.11.2011 17:25

Nemožu uvěřit že jsem našel tuhle stránku až teď. Zde můžete...
Anonym  |  24.11.2014 22:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *