Domácí mazlíčkové předčí životní partnery

12.5.2005 00:00
Zvířátka

Písni Jiřího Suchého, v níž posluchače ujišťuje, že kotě je solidní, nervy vám uklidní, dává za pravdu také výzkum který provedli vědci z buffalské univerzity v americkém státě New York. Ti totiž zjistili, že domácí mazlíčci dokáží odbourat stres, jenž sužuje jejich majitele, lépe než jejich lidští souputníci.

Tým vedený Karen Allenovou přitom nevycházel z obecného zjištění, že škádlení se psem, hlazení kočky, pohled na akvárium či dohadování se s papouškem umějí nastolit kýžený klid a mír do duše člověka. Ke svým závěrům dospěl na základě pokusu, jehož se zúčastnilo 240 manželských párů, které vystavil značnému psychickému tlaku. Polovina pokusných dvojic přitom žila ve společné domácnosti s některým ze zástupců živočišné říše.

Všichni dostali naprosto stejnou úlohu - vyřešit obtížný a komplikovaný matematický příklad. V přesně stanoveném časovém limitu, ale za odlišných podmínek. Někteří se s úlohou potýkali zcela osamoceně, další v přítomnosti partnera, jiným dělal společnost oblíbený čtyřnožec a zbylé morálně podporoval blízký přítel.

Výsledek mluví sám za sebe. Nejlépe a nejrychleji se vypořádala se záludným zadáním skupina, jejíž členové měli po svém boku domácího mazlíčka. Nejčastěji se přepočítávali a k chybnému výsledku dospívali ti, nad jejichž konáním bděl manžel či manželka. Skutečnost, že se vyskytuje v jejich blízkosti a sleduje jejich počínání bedlivým zrakem, považovali aktivní účastníci pokusu za zdroj mnohdy až neúnosného tlaku.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já nevím, proč to píšeš. Je to pravda, ať se to někomu líbí nebo ne.
Laura  |  27.4.2011 17:14

http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-p...
Tyhle psy chtějí utratit  |  7.8.2011 22:00

To by bylo kundolízků!
Bé  |  7.8.2011 23:08

Kde se všichni tihle úchylové berou? Týrali je v dětství, nebo se s...
Kox  |  9.10.2011 13:53

Tohle je domácí mazlíček. :-) https://www.youtube.com/watch?v=xwidefc2wpc
Karel  |  7.6.2017 17:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *