Hipoterapie-terapie pomocí koní

18.9.2012 00:01
Zvířátka

Přestože léčbu pomocí koní zdravotní pojišťovny nehradí, používají ji v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně úspěšně už mnoho let. Účastní se jí na 300 klientů léčebny a další ambulantní pacienti.

Podle vedoucí lékařky pro hipoterapii Andrey Maškové prospívá zejména dětským pacientům s kombinovanými vadami. “Hipoterapie je vedle léků, psychoterapie či pracovní a skupinové terapie součástí komplexní léčby a urychluje návrat pacientů do domácí péče,“ řekla Mašková ČTK.


    Hipoterapie je podle lékařů vhodná zejména pro pacienty s poruchami chování, s neurózami, mániemi, depresí i schizofrenií. Úspěšně se používá také jako doplněk léčby alkoholiků, narkomanů nebo sexuálních deviantů. Prostřednictvím koně navazuje terapeut snadněji kontakt s pacientem. Kůň přímo neovlivňuje léčbu psychických potíží, ale je prostředníkem mezi lékařem a pacientem. Umožňuje rozvíjení vzájemné komunikace a oživení emocí. “Kůň také upravuje nepřiměřené chování hyperaktivních dětí, pro které je autoritou,“ tvrdí Mašková.

 
    Na provoz střediska hiporehabilitace Pirueta v havlíčkobrodské léčebně letos už pojedenácté přispěje veřejná benefice s názvem S nadějí v sedle. V areálu léčebny se uskutečnila 29. srpna. Program je zaměřen hlavně na rodiče s dětmi. “Hlavním bodem programu bude hudebně dramatické ztvárnění biblického příběhu o Noemově arše, na němž se budou společně podílet kromě pacientů také terapeuti z léčebny,“ řekla Mašková. O akci bývá každoročně velký zájem.


    Jaroslav Buček - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jojo, kone jsou nej, jedine ony maj poradnou kladu, taky se s nema rad lecim
tomaslezal@yahoo.com  |  30.11.2012 15:14

to píšeš sem?
proč  |  2.1.2013 13:41

KEJDY,kejdy,KEJDY,kejdy,KEJDY,KEJDYKEJDY.
KEJDY  |  23.8.2013 20:16

Aktuální seznam provozovatelů hiporehabilitace je na...
Věra Lantelme  |  19.11.2013 12:34

takato liecebna metoda je tisickrat lepsia jak lieky, hypoterapia nebo...
25-ka  |  12.8.2014 23:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *