Jak čistit psí chrup

29.5.2012 00:01
Zvířátka

Špinavé zuby se kazí také psům, varují veterináři. Zubní kámen nemají sice psi tak často jako lidé, čištění zubů je ale i tak nezbytnou součástí péče o jejich zdraví.

Majitelé psů se to mohou bezplatně naučit v pojízdné veterinární poradně, která od 5. června do 26. srpna projede 37 českých a moravských měst. ČTK to sdělili organizátoři akce, která se letos koná už popáté.


    Studenti veterinární medicíny psy prohlédnou a vysvětlí majitelům, jak se účinně starat o jejich chrup. Loni zkontroloval tým veterinárních mediků zuby 6749 psům, jen 19,2 procenta je mělo zdravé. Nejvíc psů se zdravým chrupem bylo v Liberci, naopak v Karviné neměl žádný pes zdravý chrup.


    “Čištění psího chrupu minimálně obden je základem prevence stomatologických problémů,“ řekl ČTK pražský veterinář Zbyněk Lonský. Pokud se problém zachytí v samém počátku, lze ho napravit bezbolestně. Ve své ordinaci napravuje Lonský škody na chrupu psů, které vznikly zanedbáním zubní hygieny. Nemocné zuby a dásně mají také mladí psi - podle statistik přes 80 procent psů ve věku 20 až 27 měsíců má příznaky onemocnění dásní.


    Zřetelným znakem zánětu je zvýšená krvácivost dásní. Neléčený zánět může vést až k vypadnutí zubu a v některých případech se může krví rozšířit i do důležitých orgánů těla. Když majitelé obtíže přehlížejí, případná léčba je obtížnější a dražší. Hrozí i uhynutí psa, varoval Lonský.


    Čištění zubů kartáčkem a zubní pastou je podle něj ideální prevencí, čistit psí zuby lze i za použití dentálních pamlsků. Jsou tuhé a psi si žvýkáním otírají plak z povrchu zubů.

 
    Karavan bude ve vybraných městech na 43 různých místech vždy mezi 14:00 až 21:00 v parcích a na jiných oblíbených místech k venčení psů. Kamion startuje 5. června v Opavě, do Prahy dorazí 27.června a bude tam do 3. července. Tour končí 26. srpna v Mladé Boleslavi na výstavě Interdog.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A smrdíte-li vy, pak s váma udělat to samý :)
Sabina  |  1.11.2012 15:32

Na zoubky požíváme toto:...
Nikol  |  1.7.2013 17:24

Nejlepší čistící účinek na mordu shledávám u lešenářské trubky.
pohodný nebo-li ras  |  6.8.2013 19:18

myslela jsem si,že v této diskusi najdu inspirující příspěvky,zarazilo...
Markéta  |  16.6.2014 13:12

myslela jsem si,že v této diskusi najdu inspirující příspěvky,zarazilo...
Markéta  |  16.6.2014 13:12

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *