Jak se vyznat v široké nabídce krmiv pro kočky

24.3.2011 00:00
Zvířátka

Jestliže považujeme kočku za domácího mazlíčka a člena rodiny, tak máme zájem o její zdraví a spokojenost. Strava koček dnes už neslouží k „přežití“, ale ke spokojenému životu a prevenci možných onemocnění.

Zdravé výživě koček se věnují vědecká veterinární pracoviště, která využívají poznatky v praxi při tvorbě optimálních receptur. Zdaleka ne všichni výrobci krmiv investují do výzkumu a řídí se doporučením veterinárních dietologů. Proto je třeba krmivo pro kočky pečlivě vybírat.

Co je podstatné pro výběr kvalitního krmiva?

Výzkum

Je důležité, aby výrobce věděl, čeho vlastně chce svým krmivem dosáhnout. Jestli chce jenom zajistit přísun energie, nebo zda chce nějakým přirozeným způsobem podporovat zdraví jednotlivých orgánů, zohlednit různé životní fáze a zahrnout poslední poznatky  
z celosvětového výzkumu na poli výživy koček. Hladiny základních živin jsou už mnoho let známé, výzkum tedy probíhá na zdokonalení krmiv ve prospěch kočičího zdraví.

Výběr surovin

Kvalita surovin použitých pro výrobu krmiva zásadně ovlivňuje obsah některých aminokyselin, omega mastných kyselin, vitamínů a jiných důležitých látek. Pokud by se k výrobě používalo nekvalitní maso, obiloviny nebo tuky, tak výsledek nemůže dosahovat potřebných nutričních hodnot. V tomto ohledu je kontrola a laboratorní rozbor vstupních surovin pro kočičí krmivo naprosto srovnatelná
s potravinářskou výrobou pro „lidské“ spotřebitele.

Technologie zpracování

Dobré a kvalitní suroviny však samy o sobě ještě nejsou zárukou optimálního výsledku. Některé citlivé látky se při sterilizačních teplotách mohou zničit. Laboratorní rozbor je tedy důležité dělat nejenom ve vstupních surovinách, ale i ve finálních výrobcích. Krmivo by mělo mít při konzumaci kočkou formu, která je stravitelná a pro organismus kočky dobře využitelná. Čím méně zatěžujícího balastu krmivo obsahuje, tím je pro kočku stravitelnější a kvalitnější.

Výsledkem splnění těchto tří kritérií je pak prověřená kvalitní receptura, která je prospěšná pro zdraví koček, je pro ně dobře využitelná a dobře stravitelná.

Poměr cena: výkon

Nejlevnější krmiva mají ceny nízké na úkor kvality použitých surovin. Podezřele levná krmiva nemohou obsahovat správné množství nezbytných živin. „Rozumně“ levná krmiva  začínají s cenou na cca 10 Kč za 100 g vlhkého krmiva nebo na cca 60 Kč za 1 kg granulí
a pokryjí základní životní potřeby. Kočku je možné bez problémů krmit celý život levnějšími značkami, protože obsahují všechny potřebné živiny, tzn. bílkoviny, minerální látky, vitamíny a dostatek energie na pokrytí základních životních potřeb. Cena krmiv „střední třídy“ se běžně pohybuje kolem cca 12 Kč za 100 g vlhkého krmiva nebo 85 Kč za 1 kg granulovaného krmiva.

Za co se připlácí

Dražší receptury přinášejí určitý benefit, např. lepší stravitelnost díky použití lépe stravitelných bílkovin. V základních recepturách tedy najdeme převážně hovězí maso,
u dražších drůbeží a u nejdražších většinou lehce stravitelné rybí maso. Čím stravitelnější bílkovina, tím je sice dražší, ale na druhou stranu se snižuje množství krmiva, které musí organismus přijmout. Složení krmiv lze vylepšovat přidáním rostlinných extraktů nebo bylin pro posílení funkce jednotlivých orgánů nebo zdraví celého organismu.

Zdokonalování receptur

V současné době se také ve výživě lidí využívají antioxidanty na podporu obranyschopnosti vůči různým onemocněním. Antioxidanty jsou také v některých krmivech pro kočky, kromě zlepšení imunity také urychlují hojení ran. Do některých receptur se přidávají přísady jako je měsíček lékařský, čekanka (příznivý vliv na trávicí systém, srdce
a krevní oběh) nebo yucca (zlepšuje fyziologické pochody a příznivě ovlivňuje trávicí systém). Dále je možné podpořit zažívání přidáním lněného semínka nebo psyllia (obaly semen jitrocele indického). Přidání výtažků ze zeleného čaje pomáhá k dezinfekci dutiny ústní, je obsažen např. ve Whiskas Dentabits.

Aby dobře chutnalo

Vždy je však potřeba pohlížet na recepturu jako celek a přídavky jednotlivých látek správně vyvažovat. Nebylo by nic platné přidat do receptury vše najednou, kdyby to kočce nechutnalo. Umění namíchat zdravotně prospěšnou, ale zároveň chutnou recepturu. Každý přídavek dalších surovin je nutné zvážit a vyzkoušet. Přidané extrakty a imunostimulanty nejsou zadarmo, takže ve spojení s lehce stravitelnými bílkovinami se výrazně odrazí
v konečné ceně vyrobeného krmiva. Finančně náročné nejsou jen jednotlivé složky krmiva, ale také výzkum nových technologií a umění zapracovat vědecké poznatky do reálné receptury.

Prevence se vyplatí

Pokud chce chovatel dopřát svojí kočce krmivo, které podpoří její zdravotní stav a aktivní životní styl, měl by zvolit kvalitní krmivo, jehož složení a technologie odpovídá posledním vědeckým poznatkům, je vyrobeno z kvalitních surovin, je prověřené a lehce stravitelné. Byť jsou tato krmiva cenově výše, tak investice do kvalitních receptur se vždy vyplatí. Prevence zdraví je totiž vždy levnější než řešení zdravotních problémů, jako je obezita cukrovka, špatný vývin kostry, problémy s kůží a srstí, reprodukční problémy, průjmy nebo naopak zácpy.

MVDr. Leoš Železný - veterinář, odborník na výživu koček a psů,  spolupracovník anglického výzkumného centra Waltham

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hledá něco pro kočky. A pro ně je vhodná masitá strava. Maso je...
Hela  |  27.6.2016 09:21

Mám 7 let starou britku. Kapsičky nechce ani žádné masové tyčinky. Je...
Laura  |  28.6.2016 07:25

Jak říkáte, zvíře je člen rodiny a proto by se k němu mělo tak i...
Vlasta9  |  25.1.2017 17:14

Naší kočce - britce toto krmivo nechutná . Jen Royal Canin. Nic k tomu,...
Brita  |  25.1.2017 17:22

Tak jak pro psa tak pro kočku zásadně kupujeme kvalitní kanadské krmení...
Eli4  |  28.7.2017 22:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *