Léčba zvířat přírodní medicínou v Číně

30.8.2006 00:00
Zvířátka

Pes Wong Fei Chung se nervózně ošívá, když lékař začíná vpichovat nerezové ocelové jehly do jeho zadních nepohyblivých nohou. Od té doby, co utrpěl poranění páteře, nemůže chodit, ale léčba akupunkturou pomáhá. Předtím nemohl ani stát, píše agentura Reuters.

Jakmile je poslední ze sedmnácti speciálních jehel jemně vpíchnuta do jeho kůže, je zjevné, že se Wong Fei Chung, pojmenovaný po skvělém mistrovi v bojovém umění kung-fu z populárních hongkongských filmů, cítí lépe.

Starobylé čínské umění vpichování tenkých jehel do kůže ve specifických bodech s cílem léčit choroby nebo zmírnit bolest stimulováním "čchi", neboli životní energie, se aplikuje na lidech už 2000 let.

Teď se k akupunktuře ve snaze vyléčit celou řadu onemocnění - od ochrnutí po kožní choroby, nádory a artritidu - uchylují i veterináři. Ti tomu říkají nový trik k léčbě starých psů.

Nicméně akupunkturou to nekončí. V hongkongské zvířecí nemocnici Tchin Chao veterinářka Grace Liová léčí akupunkturou čtrnáctiletého kokršpaněla Lui Luiho, trpícího kožní chorobou. Nemocným zvířatům také předepisuje homeopatické léky. Kočky podle ní reagují obzvláště dobře na byliny s utišujícími účinky. Její klinika nabízí také konzultace o zvířecí aromaterapii a rady ohledně organické diety pro zvířata.

"Tak, jak zvířata domestikujeme v městském prostředí, odpíráme jim rostliny a byliny, která v divočině vyhledávají, jsou-li nemocná," vysvětluje brožura o aromaterapii pro zvířata. Necháte-li své domácí mazlíčky čichat esenciální oleje, pomůžete jim, dodává.

Staré čínské tabulky, na nichž jsou zachyceny akupunkturní body na tělech koní a velbloudů, jsou považovány za důkaz, že toto umění bylo aplikováno na zvířatech už ve starověku.

Akupunktura pro zvířecí mazlíčky, stejně jako akupunktura pro lidi, má své odpůrce, kteří ji v tom nejhorším případě považují za šarlatánství, přestože studie dokazují, že může být účinná. Ti, kdo ji praktikují, a majitelé zvířat, kteří ji zkusili, to dobře vědí.

Veterinářka Betty Čchanová vzpomíná na svůj největší dosavadní úspěch - léčbu jedenáctiletého pekinéze pojmenovaného Luen Mo.

Jeho majitel ho k ní v březnu přinesl na akupunkturu, kterou považoval za poslední naději poté, co západní veterinární medicína selhala. Psík byl po pádu z pohovky zcela ochrnutý. Doktorka Čchanová mu po několik týdnů vpichovala do kůže jehly a Luen Mo se pomalu zotavoval. Nejdřív se začal trochu hýbat, pak byl schopen podrbat se na uchu. Nakonec 25. června psík poprvé přišel na kliniku po vlastních nohou.

"Je úžasné, co jehly dokáží," říká Betty Čchanová. "Vidět znamená věřit."

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Rekl bych, ze Cinane vsechna zviratka spis sezerou, nez aby se o ne starali....
Jarda  |  30.9.2006 19:02

To motto jsem dodnes nepochopila. Vidět znamená věřit. Používá to...
Saš  |  24.1.2007 15:41

to saš - věršinou až když něco uvidíme na vlastní oči či máme...
Martina  |  30.1.2007 00:10

taky věřím tomu, že æiňani sežerou všecko co se hýbe a navíc jsou...
olda  |  8.4.2007 01:04

umřelami zuzanka když mi bilo třinac let něla zápal...
petra  |  17.10.2009 21:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *