Máte doma štěňátko nebo koťátko?

24.10.2007 00:00
Zvířátka

Konečně jste se nechali přemluvit a pořídili si do rodiny zvířecí "radost"

Pokud jste si nového člena rodiny již přivezli domů, první důležité kroky už jste jistě splnili. Vybrali jste mu krátké, dobře rozpoznatelné jméno, pokud jste si pořídili pejska, identifikovali jste ho přívěskem a pověsili mu jej na obojek, máte nakoupené keramické nebo nerezové misky na jídlo a pití, pomůcky pro úpravu srsti a nezapomněli jste určitě ani na hračky. To je opravdu začátek, ale co dál?

Výživa

První rok života je pro vašeho nového malého kamaráda nejdůležitější, výběr krmiva bude rozhodující pro jeho vývoj, zdraví a růst. Krmivo by tedy mělo obsahovat všechny potřebné vitamíny, minerály a živiny. Vhodné jsou granuláty obsahující kombinaci antioxidantů, které jsou schopny redukovat poškození způsobená volnými radikály (např. všechny granuláty Hill's Science Plan). Pokud jsou granule nejen zdravé, ale ještě navíc chutné, bude se na krmení váš čtyřnohý přítel přímo těšit! Vděčný vám bude určitě také za kousek hovězího, jehněčího nebo drůbežího masa, na trhu je rovněž široká nabídka masových konzerv (např. Darling).

Veterinární péče a vakcinace

Pravidelnou preventivní veterinární péči nepodceňujte. Váš vztah s veterinářem je velmi důležitý, právě veterinář by totiž měl být pro vás hlavním zdrojem informací. Seznámí vás s tím, co je považováno za normální a zdravé. Odchylky je pak třeba s ním konzultovat. Není nutné připomínat, že okamžité řešení zdravotních problémů chrání zdraví vašeho zvířete.

S vakcinacemi se u psa začíná v šesti týdnech. S očkovacím plánem vám poradí veterinární lékař a jím určené termíny je třeba pečlivě dodržovat. Onemocnění, jako je psinka, leptospiróza, parvoviróza, bordetella, virová hepatitida či vzteklina, mohou být kontrolována imunizací, což je nejbezpečnější forma zvýšení aktivity imunitního systému v ochraně před nemocí.

U koček se vakcinace provádí mezi 8. a 12. týdnem věku, veterinář většinou doporučí kombinovanou vakcínu, která kotě chrání proti viru kočičí leukémie, chřipce, kočičí infekční enteritidě a chlamydióze.

Paraziti a prevence

Důležitým očkováním péče o zdraví vašeho mazlíčka ovšem nekončí. Postarat byste se měli také o ochranu před parazity, kteří na ně číhají "na každém rohu".

K nejobvyklejším parazitům, kteří infikují psy, patří vši, blechy a také střevní červi. Vši sají krev a při silném napadení mohou způsobit anémii. Blechy jsou malí a tmavě hnědí živočichové, kteří žijí na kůži zvířete. Nejvíce blech se usídlí v srsti na zádech a hlavě a v místech, kde se nemůže napadený pes snadno podrbat ani je vykusovat. Živí se krví, způsobují svědění a podráždění, což může vést k mnohým zdravotním problémům (například infekce kůže, častá alergická kožní nemoc, tasemnice, anémie). Blechy samozřejmě nenapadají jen psy, výskyt je běžný i u koček.

Známí přenašeči nebezpečných chorob jsou také klíšťata. Jsou to členovci, kteří ke svému životu potřebují dostatečnou vlhkost a také relativní teplo. Jsou tedy nejvíce aktivní od jara do podzimu a na svou kořist čekají v trávě. Proto nezapomeňte na prostředky, které klíšťata účinně odpuzují a zabíjí předtím, než se mohou přisát (např. obojky Kiltix proti klíšťatům, ale i blechám). Jedině tak budou vaše procházky a hry se čtyřnohými neposedy bezpečné.

Z vnitřních parazitů jsou nejčastější cizopasní červi žijící v tenkém střevě - škrkavky a tasemnice (mezihostiteli tasemnic jsou blechy). Ty u mláďat narušují zdravý vývoj, poškozují jejich životně důležité orgány, způsobují záněty, jsou příčinou neprůchodnosti střeva, odebírají živiny, snižují obranyschopnost organismu, mají negativní vliv na kvalitu srsti, vyvolávají nechutenství, průjmy, ztrátu hmotnosti, kašel či anemii.

Abyste své čtyřnohé chlupáčky od takových chorob uchránili, je velice důležité nezanedbávat pravidelné odčervování,. V současné době k tomu účelu existují moderní účinné odčervovací prostředky (např. Drontal). Vhodný plán odčervení, kterým eliminujete všechny druhy vnitřních parazitů, včetně škrkavek, tasemnic, ale třeba i měchovců a bičíkovců, navrhne váš veterinář.

Výcvik

Možná že jste si štěně nebo kotě pořídili pro všeobecnou radost v rodině a pro veselé hry, ale hned na začátku byste měli včas stanovit určité zásady. Výcvik berte nikoli jako prosazení své vlastní síly a moci, ale jako dobrý způsob komunikace mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem. Nemusí jít nutně o povely, ale třeba i o jednoduchá nepsaná pravidla, kterým se snadno naučí. Například toaletu pro kočku umístěte tam, kde je jisté soukromí, ale v dobré dosažitelnosti pro kotě a v dostatečné vzdálenosti od krmiva. Když budete kotě na toaletu stavět vždy pravidelně ráno a večer, brzy pochopí její účel. Útulný a měkký pelíšek v rohu kotě jistě přiláká a začne jej používat k odpočinku. Bude-li mít příležitost pohybovat se vevnitř i venku, pořiďte si výklopná dvířka, ukažte mu, jak se do domu a z domu dostane, dvířka pak začne používat samo.

Se psy budete mít trošku víc "práce". Budete je učit poslouchat mnohé povely. Důležité je ovšem začít hned. Jak cvičit štěně, vám poradí veterinář nebo zkušený trenér, využít můžete i školku pro štěňata. Pokud cvičíte doma, buďte vždy důslední. Nezapomeňte, že nikdo se nic nenaučí napoprvé a hned. Obrňte se tedy trpělivostí. Když bude štěně dělat něco špatně, opravte ho, když něco udělá správně, zaslouží si odměnu. Nikdy ale štěně fyzicky netrestejte! Cvičení je pro fyzické a psychické zdraví pejska důležité. Ale dávejte pozor, abyste na něj nekladli příliš vysoké nároky. To by se totiž mohlo nepříznivě projevit na jeho vývoji a růstu.

Kosmetika pro zdraví

Ač se to třeba nezdá a můžete mít pocit, že péče o vzhled je jen zbytečnost, krása jde ruku v ruce se zdravím. V udržení zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda hraje péče o vzhled totiž důležitou roli. A nejen to. Jde také o posílení vašeho vzájemného vztahu. Pro péči o srst štěněte nebo kotěte si pořiďte kartáč nebo hřeben. Česejte podle růstu chlupů jednou týdně a před koupáním. U dlouhosrstých psů a koček je nutné kartáčovat denně. Při tomto rituálu můžete bez problémů prohlédnout srst a kůži a zkontrolovat, zda není kůže podrážděná nebo zda se po ní "neprohánějí" paraziti (blechy a vši). Koupání kočky potřebují zřídkakdy, protože se čistí samy. Příliš časté koupání ale nesvědčí ani psům (může totiž vysušovat kůži), proto jim koupel dopřejte tak 2 - 3 x do roka.

Upravené by měly být rovněž drápky. Ke stříhání drápků existují speciální kleště. Jaké si vybrat a jak je používat, vám poradí veterinář. Pokud budete chtít, může se o zastřihávání postarat přímo on. Kočka o své drápky pečuje také sama. Aby si je nabrousila, škrábe. Proto kotěti pořiďte škrábací sloupek. Drápky budou nabroušeny a váš nábytek zůstane bez ozdob v podobě dlouhých škrábanců. Oči by měly být jasné a čisté. Pokud objevíte jakékoliv výměšky v koutcích, jemně je odstraňte vatou nebo bavlněnou gázou navlhčenou v teplé vodě. Nečistoty odstraňujte vždy od vnitřního koutku směrem ven od oka. K ošetření očí existují kapky (např. Beaphar Oftal, Trixie) nebo jednorázové utěrky (např. Lagrinet).

Čisté by měly být také uši. Použijte roztok na čištění uší (např. Vetriderm čistič uší) nebo jednorázové kapesníčky (např. Otivet). V žádném případě nesahejte po kosmetických tyčinkách. Těmi byste mohli poškodit ušní bubínek. Uším věnujte velkou pozornost. Ušní problémy jsou dosti bolestivé a když se neléčí, mohou způsobit i ztrátu sluchu. Pokud jste si pořídili štěňátko některého z plemen, která mají dlouhé, převislé uši, připravte se na to, že jeho ouška budou vyžadovat větší péči. Vstup do zvukovodu se mu totiž snadno zanese nečistotou.

Zapomenout nesmíte ani na dutinu ústní a na zuby. Dásně by měly být růžové, zuby čisté a bez zubního kamene. K čištění zubů jsou dostupné zubní kartáčky i pasty. V žádném případě si neusnadňujte práci tím, že použijete lidskou pastu! Ta může zpěnit a svého mazlíčka tak pořádně vyděsíte. Navíc mu můžete takovou pastou podráždit žaludek. I na techniku čištění zubů se raději zeptejte svého veterinárního lékaře, pro kompletní péči o zuby a dásně bude nutné právě jím provedené profesionální čištění. Napomoci čištění zubů může také kvalitní granulované krmivo, jak se při kousání zuby zanořují do granulí.

Pokud si při radostném skotačení s vaším malým kamarádem všimnete zápachu z jeho dutiny ústní, nepodceňujte jej, může být totiž známkou špatného zdravotního stavu dutiny. U pejsků je třeba věnovat pozornost rovněž pyskům, zda nejsou bolestivé.

Není toho zrovna málo, co budete mít při péči o zvířecího člena rodiny na starosti

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No ja teda nevim, ale kazdého vec, přece! My máme nahodou ted nové...
Zdenka  |  1.10.2009 15:34

Ahojky mám na prodej štěnátka labradora retrivra ale jen fenky.Kdo má...
....  |  10.11.2009 20:02

http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-p...
Už jim nezbývá ani týden  |  10.8.2011 00:28

My máme doma štěňátko a je tak krásné. Prosím vás, teď granule...
hyzeng  |  7.5.2015 15:42

A máte doma taky blechy?
?  |  7.5.2015 19:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *