Musí zvířata trpět kvůli našemu zdraví?

2.7.2003 00:00
Zvířátka

Se zavázanýma očima a se svázanýma nohama jelen sténá bolestí, když mu jsou ruční pilou odřezávány ohromné zakřivené parohy. Silné zvíře se vzpírá ve snaze uniknout a krev mu vyráží z pahýlů, avšak sibiřští pastevci jej drží, dokud není jejich práce hotová, píše agentura Reuters.

Krvavé odřezávání paroží maralských jelenů je každoročním rituálem v této izolované části Sibiře a pochází ze 17. století. Tvoří základ exportu jeleních parohů, což je ceněné zboží na asijských trzích a významný zdroj příjmů pro tento zaostalý region.

Turisté, kteří cestovali tisíce kilometrů po Rusku, aby se stali svědky této podívané v zamlžených horách Horního Altaje na hranicích s Mongolskem, Čínou a Kazachstánem, na to hledí zmatení, jiní se zděšením.

Někteří jeleni během odřezávaní parohů hynou šokem. Ti, co přežijí, jsou po ošetření rány solí puštěni zpět do hor, aby jim vyrostly nové parohy, které jim jednoho dne budou opět stejným způsobem odstraněny.

Velké trhy s maralským parožím, které prý má podle jeho vyznavačů ojedinělé léčebné vlastnosti, jsou v Číně a v Jižní Koreji, kde se prodává po kusech, nebo rozdrcené na prášek, který se přidává do léků.

Kilogram paroží stojí asi 300 dolarů. Parohy u dospělého jelena váží asi 20 kilogramů, což znamená, že cena toho, co nosí jeleni na své hlavě, se pohybuje okolo 6000 dolarů.

Někteří domorodci hovoří o blahodárných účincích pití krve, která byla odsáta z jelenova krku, či koupele v takto získané krvi. Tvrdí, že to zvyšuje energii, zmírňuje stres a pomáhá při hojení ran.

Když Alexander, který pracuje na odlehlé jelení farmě v altajské vesnici Čendek více než deset let, vzal do ruky čerstvě odříznutý paroh a vymačkal si pár kapek krve do pusy, někteří z turistů ztuhli šokem. Jeden z turistů to později také okusil, avšak většina dala přednost tomu to raději vůbec nezkoušet.

Po většinu roku je Čendek, obývaný etnickými Rusy a potomky tureckých nomádů, jen obyčejnou vesnicí s rozptýlenými dřevěnými domy ležící asi 4000 kilometrů od Moskvy a den cesty po bouřlivé řece Katuň z místního letiště. Avšak odřezávání paroží, prováděné na začátku krátkého sibiřského léta, změní vesnici v podívanou, na níž se sjíždějí ve sportovních vozech noví bohatí Rusové hladoví po extravagantních způsobech utracení svého majetku.

"Vydal jsem se sem z Moskvy, abych vyzkoušel koupel v krvi," říká 66letý Anatolij Gensiorovskij, šéf moskevské inženýrské firmy, který přijel na farmu, aby se ponořil do sovětsky asketické kádě naplněné čerstvou jelení krví. "Konzultoval jsem své bolesti zad s mnoha doktory, avšak toto je jediná věc, která pomáhá. Není jednoduché sem přijet, doprava je velmi primitivní. Avšak stojí to za to."

Ochránci práv zvířat tyto praktiky odsuzují, současně ale tvrdí, že to jeleny neohrožuje. "Naší jedinou obavou je to, že brutalita této nechutné procedury by se mohla podepsat na psychice jelenů," říká Alexej Vaisman z ruské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Na vývozu paroží vydělali Sibiřané od pádu komunismu tisíce dolarů. Prodávají každoročně 40 tun, čímž jsou na druhém místě za Novým Zélandem. Dříve obchodovali s jelením parožím s mongolskými nomády a prodávali je za zlato a kožešiny.

Dnes je obchod s jelením parožím hlavní hnací sílou hornoaltajské ekonomiky, která se potýká s problémy od pádu komunismu v roce 1991. Za sovětských dob stát dotoval produkci ruského zemědělství stejně jako v jiných oblastech.

"Pokud bychom neměli toto, naše hospodářství by se zhroutilo již dávno. Avšak od roku 1991 panují zlé časy," říká Vadim Mešerjakov, který koordinuje altajský vývoz paroží. "Za sovětských dob vláda platila za jeden kilogram jeleních parohů 1200 dolarů, zatímco dnes prodáváme naše produkty za průměrnou cenu jen 300 dolarů."

Poptávka však roste ze strany Jižní Koreje i ruské střední třídy, která otevřela nový trh pro sibiřské obchodníky, jenž chtějí vydělat na nádherné altajské přírodě. Někteří doufají, že se zvýší příliv turistů, když se v nadcházejících měsících v nedalekém městě opět otevře letiště ze sovětské éry.

Vladimir Weinberger, který vede největší jelení farmu v regionu, chce postavit na svém pozemku luxusní penzion se zdravotním vybavením v západním stylu. "V Rusku roste počet bohatých lidí a stejně jako na Západě se chtějí starat o své zdraví," říká. "Za pár let tu budou hotely a domy na březích řeky Katuň srovnatelné s těmi na Západě," dodává.

Zdroj: ČTK/Reuters

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

pokusy na zvířatech bych zakázala. A na kom by se to zkoušelo? Možná by...
katka  |  27.10.2007 14:30

SI HNUSNE HOVEDO ZELAM TY ZAZIT BOLEST KTORU ZAZIVAJU ZVIERATKA PRY...
peto  |  21.11.2007 11:34

su metody testovania ktore sa volaju in vitro vysledky su rovnake ako pri...
 |  14.8.2008 11:52

Testovat cokoliv (kosmetiku, léky, čistící prostředky...) na zvířatech...
ALF fan  |  18.4.2013 14:06

Zvířata byla novými zákony povýšena nad lidi. Bude proto lepší...
!  |  19.4.2013 11:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *