Nekrmte pejska čokoládou!

10.4.2009 00:00
Zvířátka

Mnoho chovatelů psů svým miláčkům podstrojuje a dává jim různé laskominy a sladkosti. Páníčkova radost, že pejskovi chutná čokoláda, se ale může proměnit ve svůj pravý opak. Bylo totiž zaznamenáno již několik úmrtí psů, kteří pozřeli větší množství čokolády. Objevilo se i neověřené vysvětlení, že jde o alergii. Vědci ale při pokusech zjistili něco jiného.

Trávicí soustava psa masožravce a člověka všežravce se odlišují. Psi jsou na metylaxantiny, tedy v tomto případě kofein a theobromin, mimořádně citliví a nedokáží je tak dobře vyloučit jako lidé. U lidí je poločas rozpadu metylxantinu zhruba dvě hodiny, psi ktomu potřebují devětkrát delší dobu. Co se vlastně v jejich organismu děje? Metylxantiny se dostanou do jater, kde se metabolizují na jednodušší složky. Ty se pak přes žlu-čovody dostanou znovu do střev. Tam se většina z nich opět přemění v původní metylxantiny a celý koloběh se opakuje. Na organismus psa působí pak tyto sloučeniny jako jedy.

Odhaduje se, že psa může smrtelně ohrozit dávka mléčné čokolády v množství asi 50 až 60 gramů na kilogram jeho hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je vyšší obsah kakaa, je to zřejmě ještě mnohem menší množství. Příznaky otravou metylxantiny se u psa projevují zvracením, zvýšenou aktivitou a neklidem, citlivostí na dotek, zrychleným dechem a tlukotem srdce. Pak se dostaví slabost, třesavka a ztráta kontroly nad svalstvem nohou. Poté může nastat koma a smrt.

Při prvních příznacích otravy čokoládou u psa je nezbytné okamžitě navštívit zvěrolékaře. Ten obvykle provede výplach žaludku. K léčbě se rovněž využívají látky, které dokážou absorbovat jedy, např. živočišné uhlí.

Otrávit čokoládou se mohou i další zvířata.

Zdroj: Čokoláda pokrm bohů, nakldatelství Start

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To náš soused se s pejskem dělil každý den o čokoládovou tyčinku. No...
Hitokage  |  19.5.2013 17:23

čokoládu pejsci nesmí. Lidi mějte rozum!
pejskařka  |  19.5.2013 18:57

to muselo dát práci, vyškrábat tyhle neaktivní diskuse o psech, viď...
Anko,  |  8.9.2013 09:27

Jak jsi se hned ozvala, potrefená huso, óbr píčo.
pravda  |  8.9.2013 16:28

Já zachránil psa sousedky tak, že jsem mu vyvolat zvracení:) Ale bacha,...
Johny  |  23.10.2016 18:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *