Nesmyslené ničení ptačích hnízd kvůli strachu z ptačí chřipky

8.11.2005 00:00
Zvířátka

Čeští ornitologové zaznamenali první hnízda tažných ptáků zničená kvůli strachu z ptačí chřipky. Lidé se podle nich bojí šíření choroby po jarním návratu tažných ptáků, zničili už proto několik hnízd vlaštovek a jiřiček, což je podle odborníků nesmyslné a navíc protizákonné.

"Tito ptáci ani nepatří mezi rizikové skupiny, u kterých je přenos některého z ptačích virů pravděpodobnější nebo u kterých byl v nedávné době virus H5N1 prokázán," uvádějí ornitologové na webových stránkách. Strach z jarního příletu opeřenců z teplých krajin je podle nich nepřiměřený. Většina volně žijících ptáků, u nichž byla nemoc zjištěna, se totiž nakazila od drůbeže, nikoli naopak že by vir rozšiřovali mezi domácí hejna.

U volně žijících ptáků po nakažení rychle propuká choroba, která je zabije. Není tedy pravděpodobné, že by nakažený pták mohl migrovat na dlouhé trasy.

U ptáků existuje podle ornitologů množství běžných kmenů ptačí chřipky, které nejsou vysoce patogenní. U divoce žijících ptáků tyto viry obvykle nemutují do jiných forem. U drůbeže, která má navíc oslabený imunitní systém, mohou zmutovat jednodušeji.

Přenos viru H5N1 na člověka je ještě mnohem komplikovanější. Zaznamenán byl zatím pouze u lidí, kteří jsou v přímém kontaktu s nakaženou drůbeží a jejími exkrementy. A neexistuje důkaz přenosu ptačí chřipky na člověka z volně žijícího ptáka, hájí ornitologové divoké ptactvo.

Podle agentury AFP benátská veterinární správa oznámila, že holubi se nenakazí ptačí chřipkou.

Díky svému fyziologickému uzpůsobení není holub rizikovým druhem a na rozdíl od kupříkladu krůt nebo kachen není vůči viru ptačí chřipky vnímavý, uvedl Giuseppe Carrara z benátského veterinárního úřadu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Začínám se obávat už ani ne tak ptačí chřipky, ale lidské...
Míra  |  27.11.2005 17:46

jfgdtrziuýztdrwčewěčšřraseqsfdtzidsfcd ýžč
jgtitu  |  8.5.2007 20:25

a ty chceš chcípnout na ptačí chřipku? Prober se, Míro:)))
XXCD  |  8.5.2007 21:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *