Pes - pomocník pro lidi s Alzheimerovou chorobou

12.4.2004 00:00
Zvířátka

Reuben, dvaašedesátiletý Izraelec trpící počátečním stadiem zákeřné Alzheimerovy choroby, si libuje, jak se jeho život změnil k lepšímu poté, co se v jeho domácnosti objevila Bella, píše agentura Reuters. Bella je kolie, první absolventka projektu "psí pomoci" lidem trpícím Alzheimerem, jenž je v Izraeli výsledkem čtyřleté spolupráce mezi jejím psovodem Jarivem Ben-Jossefem a sociální pracovnicí Daphnou Golan-Šemešovou.

Reuben má dvouapůlletou Bellu už déle než rok. Když se někdy ztratí, stačí zavelet "Habaita!", což v hebrejštině znamená "Domů!".

"Teď už chodím ven výhradně v jejím doprovodu. Mnohokrát mě dovedla domů a dává mi báječný pocit jistoty," libuje si Reuben.

Středně velká černo-bílo-okrová fena je mnohem víc než jen pouhý průvodce. Je společnicí, která vypudí Reubena z postele ve dnech, kdy se mu nechce vstávat - začne ho olizovat a stahuje z něj pokrývku.

"Nejde tu jen o vodícího psa, či psa, který umí strhnout poplach. To zvíře musí být ve střehu čtyřiadvacet hodin denně," vysvětluje Ben-Jossef.

Reubenovi, který nechce, aby bylo zveřejněno celé jeho jméno, zjistili lékaři Alzheimera před třemi lety. Byl členem terapeutické skupiny na pomoc stejně postiženým a bylo o něm známo, že má rád zvířata, takže se ho zeptali, jestli by se nechtěl účastnit pilotního "psího" projektu.

Ačkoli ve světě existují projekty, v jejichž rámci pomáhají psi pečovatelům o pacienty s Alzheimerovou chorobou, podle Ben- Jossefa je izraelský program jediný, který také páruje pacienty a zvířata.

"Když mám mizernou náladu, Bella vždycky provede něco zábavného a já se rozesměji," vysvětluje Reuben a na trávníku před domem předvádí, jak fenka obratně hraje fotbal.

Podle Daphny Golan-Šemešové trpí deset procent starých lidí demencí, jednou z jejíchž forem je právě Alzheimerova choroba. Velkým problémem podle ní je, že takto nemocný člověk trpí pocitem osamělosti a izolace.

Bella pomáhá Reubenovi zvednou sebevědomí, takže je znovu schopen vyzvedávat vnoučata ze školy.

"Ten pes je záchranné lano, které ho poutá k reálnému životu," říká Daphna. "Pacient nemůže pracovat, řídit auto, prostě dělat věci jako dřív. Teď se znovu cítí schopen žít."

Bella je také nástrojem k interakci - zatahuje Reubena do konverzace a to i s cizími lidmi na ulici. Pomáhá i členům rodiny, protože redukuje jejich stres a stmeluje je, protože spolupracují při jejím výcviku. Fenka se prý prostě stala členem rodiny.

Pes je vybaven globálním systémem určování polohy (GPS), takže když je Reuben pryč příliš dlouho, nebo zapomene povel, na který ho Bella odvede domů, může rodina zjistit, kde je. Jeho blízcí mohou také vyťukat speciální telefonní číslo, které vyšle psovi vysoký pronikavý tón, signalizující, že má Reubena přivést domů.

Pacienti v raném stadiu Alzheimerovy choroby "mohou díky psovi vést normální život. Bez něj by se ocitali v životu nebezpečných situacích," vysvětluje Daphna. Statistiky podle ní svědčí o tom, že pacient, který není nalezen do dvanácti hodin od doby, kdy se ztratil, s největší pravděpodobnosti zemře.

Účast rodiny na tomto projektu je životně důležitá, protože Reuben je odpovědný za péči o Bellu, včetně venčení a krmení. Takto nemocní lidé ale mají problém zapamatovat si rutinní úkoly a Reubenova manželka a syn musejí dohlížet na to, zda nezapomněl fence dát jídlo a vodu.

Náklady na Bellin výcvik, na speciální "postroj" a na přístroj GPS činí asi 16.000 dolarů - ve srovnání s 12.000 dolary za obvyklého vodícího psa.

Cílem centra pro psí pomoc nemohoucím Jariva Ben-Jossefa je pořídit do příštího roku pro oběti Alzheimerovy nemoci 25 psů. Závisí to ale na tom, zda se podaří opatřit víc peněz. Ben-Jossef pracuje výhradně s koliemi a už brzy "dostuduje" druhý pes.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *