Pesticidy letos v česku otrávily více včel

16.9.2014 00:01
Zvířátka

V letošním roce v Česku přibývá otrav včel. Zatímco loni řešily veterinární správy 37 případů otrav, letos to bylo již 52 případů. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Nejčastějším zdrojem otravy byly přípravky používané zemědělci proti škůdcům řepky.

  “Důsledky otrav jsou pro včelaře devastující jak v aktuálním včelařském roce, neboť výnos medu je velice nízký, a mnohdy žádný, tak i v roce následujícím, kdy je třeba oslabená včelstva spojovat, vydatně přikrmovat a doufat, že přežijí,“ uvedl Duben. Rozsáhlé případy otrav, při nichž byly zasaženy desítky včelstev, zaznamenali veterináři například na Novojíčínsku či na Lounsku.


    Zemědělci podle Dubna mají povinnost o svých úmyslech aplikovat na porosty chemické postřiky včas informovat včelaře. Ti naopak musí hlásit umístění včelstev. Včelaři, kteří najdou mrtvé včely, nebo u svých včelstev pozorují nápadné změny chování by podle Dubna měli kontaktovat nejbližší krajskou veterinární správu. Ta následně ve spolupráci s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským provede kontrolu na místě a laboratorní vyšetření vzorků. Pokud inspektoři zjistí, že zemědělec porušil pravidla pro použití pesticidů, mohou mu být kráceny dotace. Včelař se pak může soudně vymáhat na pěstiteli náhradu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Devastace včelstev je velmi nepříjemná. Zejména s ohledem na potřebu...
Jarda  |  16.9.2014 09:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *