Při odhalování rakoviny by se mohli využívat i cvičení psi

20.4.2006 00:00
Zvířátka

Cvičení psi by mohli u lidí s rakovinou odhalit jejich nemoc. Vyplývá to z testů amerických vědců, podle nichž by jednou tato zvířata možná mohla zhoubné onemocnění odhalit i dříve než některé současné vyspělé přístroje.

Už dřívější studie naznačovaly, že psi by mohli mít schopnost některé druhy rakoviny u lidí odhalit. Důvodem je totiž fakt, že dech pacientů s touto chorobou vykazuje stopy určitých chemikálií, například derivátů benzenu. Jiné výzkumy pak ukazují, že psi jsou schopni detekovat chemikálie i ve velmi malých koncentracích, uvedl na svých internetových stránkách časopis Newscientist.com s odvoláním na studii otištěnou v odborném časopise Integrative Cancer Therapies.

Experti z nadace Pine Street Foundation v kalifornském San Anselmu v USA proto vycvičili tři labradory a dva portugalské vodní psi, kterým předložili vzorky dechu 55 pacientů s rakovinou plic, 31 s rakovinou prsu a 83 zdravých lidí. Psi správně určili 99 procent procent vzorků od nemocných rakovinou plic a 88 procent u rakovin prsu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Fiha,,to by mohlo byt dobre..tereba jak Ti psy pro epileptiky.....
Cody  |  10.8.2007 22:21

Není třeba chodit na rozumy do Ameriky,moje Ájinka odhalila nádůrek v...
Dana  |  7.1.2010 20:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *