Co řikáte na snahu vědců vyvinout bezalergenní kočky?

4.7.2001 00:00
Zvířátka

Budeme mít geneticky modifikované domácí mazlíčky? Americká firma Transgenic Pets nedávno oznámila, že plánuje vyvinout kočky, které nebudou lidem způsobovat alergie. Tento krok by umožnil miliónům lidí postižených alergií chovat domácí zvířata, napsal list International Herald Tribune.

Tato myšlenka má ovšem daleko k realizaci. Transgenic Pets je malá společnost provozovaná jejím zakladatelem lékařem Davidem Avnerem a jeho ženou Jackie z domova.

Genetický výzkum koček probíhá na univerzitě v Connecticutu ve spolupráci s Jangem Siung-čungem, americkým odborníkem na klonování živočichů. "Jsme přesvědčeni, že do roku 2003 budeme moci vyvíjet bezalergenní kočky," tvrdí Jang. Vývoj bude zahrnovat jak genetické inženýrství, tak klonování. Zatím však nebyla žádná z metod vyzkoušena na kočkách, které vyžadují složitější postupy než třeba dobytek.

Zvířata se pokouší klonovat také několik jiných menších společností, které chtějí lidem nabídnout kopie milovaných psů a koček po jejich smrti. Mezi další experimenty patří například snahy vyvinout geneticky pozměněné krávy nebo kozy, jejichž mléko by obsahovalo určité léky, nebo vývoj lososů, kteří by rostli rychleji než obvykle.

Transgenic Pets je však první, kdo se snaží využít genetického inženýrství k vývoji živočišného druhu se zcela novými rysy.

Bezalergenní kočky vyvolávají protesty některých milovníků těchto zvířat a odpůrců genetické manipulace, kteří to považují za neoprávněné zasahování do přírody.

Podle vědců budou prý takové kočky mnohem bezpečnější, neboť mnoho alergiků kočky nadále chová a své potíže řeší léky. Pozměněné kočky budou kastrovány, takže nebudou moci své nové rysy předávat dále a firma bude tímto způsobem chránit své investice.

Firma chce prodávat kočky za 750 až 1000 dolarů, což přibližně odpovídá cenám za některá čistá chovná plemena. Společnost musí ale nejdříve sehnat dva milióny dolarů, které zaplatí Jangovi za výzkum.

Vědci se domnívají, že alergické reakce na kočky způsobuje protein, který je vylučován kůží k udržování vlhkosti kočičího kožichu. Gen této látky byl určen a seřazen již před několika lety. Vývoj bezalergenní kočky bude vyžadovat manipulaci s tímto genem tak, aby nedocházelo k vylučování proteinu.

Kočce budou odebrány kožní buňky a ty budou pěstovány ve zkumavce, vysvětluje Jang vědecký postup. Gen alergenu bude nahrazen vadnou kopií a kožní buňka bude poté vložena do zárodečné buňky, z níž byl odstraněn genetický materiál. Vajíčka budou stimulována, aby se vyvinula v zárodek, který bude vložen do náhradní matky. Po vyvinutí několika bezalergenních koček obou pohlaví, budou moci být další zvířata odchována tradičním způsobem.

Mnoho problémů však zůstává nedořešeno. Kromě vývoje nových genů a klonování koček budou muset vědci také zjistit, jaké účinky může mít odstranění zmíněného genu na kůži nebo tělesné funkce koček. Je pravděpodobné, že protein hrál původně nějakou jinou roli, než že vyvolával alergie u lidí. Podle Avnera ale existují dostupné důkazy o tom, že kočky tento protein nepotřebují.

Profesor rostlinné a mikrobiální biologie na univerzitě v kalifornském Berkely Bob Buchanan se domnívá, že někteří lidé by mohli být alergičtí na zcela jiné látky, než je protein v kočičím kožichu, a nabádá proto k veliké opatrnosti.

Zdroj: ČTK

Související články

Výběr lidí pomocí genové analýzy

19.4.2001 00:00

Genetické inženýrství

18.2.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

yv tady vyvádíte, já tu kočku bez chlupů nechci, nechci ani s chlupama,...
Pytlík  |  21.3.2008 22:52

Nealergenní kočka vám vadí?Tak to mě víc vadí pokusy třeba kvůli...
Mája  |  22.3.2008 00:46

pan Pytlik uz asi tie macicky utopil,len nechapem ako na tento svet prisiel...
eva  |  27.8.2009 21:56

Neskutečný!!! A nechcou třeba vyvinout hypoalergenni lidi?! To by byl...
xxx  |  10.5.2011 22:45

http://hobby.idnes.cz/vrtulnik-z-mrtve-kocky-07x-/hobby-mazlicci.aspx?c=A1206...
Zjevně bezalegenní kočka  |  4.6.2012 20:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *