Reklama

Květ bezinek a bezinky - zdraví z přírody

Bez černý je rozšířený keř, který je známý svými léčivými vlastnostmi a širokým využitím v kuchyni i lidové medicíně. Roste zejména na okrajích lesů, v parcích, u cest a v zahradách po celé Evropě, severní Africe a v západní Asii.

Květ bezu černého (Sambucus nigra)

Květy bezu černého jsou malé, bílé až krémově žluté a uspořádané v širokých, plochých květenstvích, které mohou dosahovat průměru až 20 cm. Květy mají intenzivní sladkou vůni, která přitahuje množství hmyzu, včetně včel. Kvést začínají v květnu až červnu.

Léčivé vlastnosti a využití květu

Květy bezu černého jsou bohaté na flavonoidy, třísloviny, silice a vitamín C. Díky těmto složkám mají protizánětlivé, antivirové a antioxidační účinky. Tradičně se květy používají při léčbě nachlazení, chřipky, zánětů horních cest dýchacích a horečky. Čaj z květů bezu podporuje pocení a tím pomáhá snižovat horečku.

Reklama

Květy bezu černého se také často používají v kuchyni. Mohou být smažené v těstíčku, přidávané do salátů nebo zpracovány na sirupy a limonády. Sirup z květů bezu je oblíbený pro svou osvěžující chuť a může být používán k ochucení nápojů či dezertů.

Bezinky

Bezinky jsou plody bezu černého. Jsou to malé, lesklé černé bobule, které dozrávají koncem léta, obvykle v srpnu a září. Plody jsou uspořádány v hroznech a každá bobule obsahuje několik drobných semen. Bezinky mají tmavou fialovo-černou barvu a šťavnatou dužinu, která je velmi bohatá na anthokyaniny, což jsou silné antioxidanty.

Léčivé vlastnosti a využití bezinek

Stejně jako květy, i bezinky mají řadu léčivých vlastností. Jsou bohaté na vitamíny A, B a C, železo a další minerály. Díky obsahu anthokyaninů mají silné antioxidační účinky, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Bezinky se tradičně používají k podpoře imunitního systému, zlepšení trávení a jako přírodní prostředek při léčbě nachlazení a chřipky.

Plody bezu černého nejsou konzumovatelné v syrovém stavu, protože obsahují kyanogenní glykosidy, které mohou způsobit nevolnost a zvracení. Bezinky je nutné před konzumací tepelně upravit, například vařením.

V kuchyni se bezinky často zpracovávají na džemy, želé, sirupy, vína a likéry. Tyto výrobky nejen skvěle chutnají, ale také poskytují zdravotní benefity spojené s jejich konzumací.

Závěr

Bez černý je rostlina s bohatou historií využití v lidové medicíně i kuchyni. Ať už se jedná o voňavé květy nebo šťavnaté plody, obě části této rostliny nabízejí široké spektrum léčivých vlastností a možnosti využití. Sbírání a zpracování květů a plodů bezu může být nejen zdraví prospěšné, ale také příjemným způsobem, jak trávit čas v přírodě.

MK

Reklama

Komentáře

Anonym (Čt, 6. 6. 2024 - 11:06)

Květy mají intenzivní sladkou vůni, která přitahuje množství hmyzu, včetně včel. - nějaký hmyz tam je, ale včela žádná a přitom práší pyl bohatě. Jinak ok.

Default User Image
M. (Čt, 6. 6. 2024 - 22:06)

my máme bezinku úplně plnou mšic - ale začaly se na ní líhnout berušky a nikde jinde mšíce nemáme. bezinka funguje jako mšico svod. Docela to odskákala, je celá čená, ale obráží - tak uvidíme.

Reklama