Gorilí doktoři zachraňují africkou populaci horských goril

Díky péči speciálního týmu takzvaných gorilích doktorů se podařilo zvýšit početní stavy horských goril, žijících ve vysoko položených oblastech Rwandy, Konga a Ugandy, z 250 v roce 1985 na nynější téměř dvojnásobek.

Tito doktoři pokračují v odkazu americké antropoložky Dian Fosseyové, která se o gorily v této africké oblasti starala do roku 1985, kdy zřejmě za svou snahu ochránit zvířata ve sporu s pytláky zaplatila životem. Její příběh je zachycen ve známém filmu Gorily v mlze z roku 1988 se Sigourney Weaverovou v hlavní roli.

    Gorilí doktoři začali svou práci v roce 1986. Mezinárodní skupina 16 veterinářů působí hluboko v džungli a léčí vážně nemocné gorilí jedince. Lékaři se starají i o karanténu osiřelých mláďat, která přišla do styku s pytláky a byla tak konfrontována s lidskými viry, které mohou být pro gorily smrtelné. Provedli už na 150 operací a vychovali na 20 gorilích sirotků, kteří často potřebují 24hodinovou péči.

    Tým veterinářů už 13 let vede Mike Cranfield a jeho cílem je zvýšit populaci goril až na 1500 kusů. Práce týmu stojí ročně asi 600.000 liber (asi 18,5 milionu korun), citoval vedoucího lékaře britský list The Daily Telegraph.

 
    Péči o gorily přerušily v posledních měsících boje v Kongu mezi povstalci a vládními jednotkami.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele IGOR
  IGOR (anonym)

  LIDI,ŽE ČTETE TYDLE SRAČKY,PIŠTE SI CO CHCETE,JAKO TEDLEC VŮL S TIM WEBKEM.

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele JO,SVINĚ!
  JO,SVINĚ! (anonym)

  ČÍM KDO ZACHÁZÍ, TÍM TAKY SCHÁZÍ,SERU NA VÁS,DU POSLOUCHAT RÁDIO.

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele Gorily jsou nám blízké
  Gorily jsou nám... (anonym)

  Genom člověka se od gorily liší jen asi v 5% genů. Takže stačí lehce zdegenerovat a zacouváte rychle na úroveň té opice. Ostatně, některá lidská individua již nyní dost připomínají tzv. chybějící spojovací článek mezi člověkem a opicí.

  Zář 08, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama