Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Gorilí doktoři zachraňují africkou populaci horských goril

Díky péči speciálního týmu takzvaných gorilích doktorů se podařilo zvýšit početní stavy horských goril, žijících ve vysoko položených oblastech Rwandy, Konga a Ugandy, z 250 v roce 1985 na nynější téměř dvojnásobek.

Tito doktoři pokračují v odkazu americké antropoložky Dian Fosseyové, která se o gorily v této africké oblasti starala do roku 1985, kdy zřejmě za svou snahu ochránit zvířata ve sporu s pytláky zaplatila životem. Její příběh je zachycen ve známém filmu Gorily v mlze z roku 1988 se Sigourney Weaverovou v hlavní roli.

    Gorilí doktoři začali svou práci v roce 1986. Mezinárodní skupina 16 veterinářů působí hluboko v džungli a léčí vážně nemocné gorilí jedince. Lékaři se starají i o karanténu osiřelých mláďat, která přišla do styku s pytláky a byla tak konfrontována s lidskými viry, které mohou být pro gorily smrtelné. Provedli už na 150 operací a vychovali na 20 gorilích sirotků, kteří často potřebují 24hodinovou péči.

    Tým veterinářů už 13 let vede Mike Cranfield a jeho cílem je zvýšit populaci goril až na 1500 kusů. Práce týmu stojí ročně asi 600.000 liber (asi 18,5 milionu korun), citoval vedoucího lékaře britský list The Daily Telegraph.

 
    Péči o gorily přerušily v posledních měsících boje v Kongu mezi povstalci a vládními jednotkami.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

  • Obrázek uživatele IGOR
    IGOR (anonym)

    LIDI,ŽE ČTETE TYDLE SRAČKY,PIŠTE SI CO CHCETE,JAKO TEDLEC VŮL S TIM WEBKEM.

    Srp 23, 2013
  • Obrázek uživatele JO,SVINĚ!
    JO,SVINĚ! (anonym)

    ČÍM KDO ZACHÁZÍ, TÍM TAKY SCHÁZÍ,SERU NA VÁS,DU POSLOUCHAT RÁDIO.

    Srp 23, 2013
  • Obrázek uživatele Gorily jsou nám blízké
    Gorily jsou nám... (anonym)

    Genom člověka se od gorily liší jen asi v 5% genů. Takže stačí lehce zdegenerovat a zacouváte rychle na úroveň té opice. Ostatně, některá lidská individua již nyní dost připomínají tzv. chybějící spojovací článek mezi člověkem a opicí.

    Zář 08, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama