Hipoterapie-terapie pomocí koní

Přestože léčbu pomocí koní zdravotní pojišťovny nehradí, používají ji v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně úspěšně už mnoho let. Účastní se jí na 300 klientů léčebny a další ambulantní pacienti.

Podle vedoucí lékařky pro hipoterapii Andrey Maškové prospívá zejména dětským pacientům s kombinovanými vadami. “Hipoterapie je vedle léků, psychoterapie či pracovní a skupinové terapie součástí komplexní léčby a urychluje návrat pacientů do domácí péče,“ řekla Mašková ČTK.

    Hipoterapie je podle lékařů vhodná zejména pro pacienty s poruchami chování, s neurózami, mániemi, depresí i schizofrenií. Úspěšně se používá také jako doplněk léčby alkoholiků, narkomanů nebo sexuálních deviantů. Prostřednictvím koně navazuje terapeut snadněji kontakt s pacientem. Kůň přímo neovlivňuje léčbu psychických potíží, ale je prostředníkem mezi lékařem a pacientem. Umožňuje rozvíjení vzájemné komunikace a oživení emocí. “Kůň také upravuje nepřiměřené chování hyperaktivních dětí, pro které je autoritou,“ tvrdí Mašková.

 
    Na provoz střediska hiporehabilitace Pirueta v havlíčkobrodské léčebně letos už pojedenácté přispěje veřejná benefice s názvem S nadějí v sedle. V areálu léčebny se uskutečnila 29. srpna. Program je zaměřen hlavně na rodiče s dětmi. “Hlavním bodem programu bude hudebně dramatické ztvárnění biblického příběhu o Noemově arše, na němž se budou společně podílet kromě pacientů také terapeuti z léčebny,“ řekla Mašková. O akci bývá každoročně velký zájem.

    Jaroslav Buček - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
  tomaslezal@yahoo.com (anonym)

  jojo, kone jsou nej, jedine ony maj poradnou kladu, taky se s nema rad lecim

  Lis 30, 2012
 • Obrázek uživatele proč
  proč (anonym)

  Na téma: "Existuje...to píšeš sem?

  Led 02, 2013
 • Obrázek uživatele KEJDY
  KEJDY (anonym)

  KEJDY,kejdy,KEJDY,kejdy,KEJDY,KEJDYKEJDY.

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele Věra Lantelme
  Věra Lantelme (anonym)

  Aktuální seznam provozovatelů hiporehabilitace je na http://www.hiporehabilitace-cr.com/provozovatele/

  Lis 19, 2013
 • Obrázek uživatele 25-ka
  25-ka (anonym)

  takato liecebna metoda je tisickrat lepsia jak lieky, hypoterapia nebo canisterapia je to najlepsie ako aj pre deti dospelych ci starych ludí moj nazor

  Srp 12, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama