Kamarádství lidí a zvířat

Od 1.-4. července letošního roku představí vědecké týmy ze Švédska, Německa, USA, Japonska a dalších zemí výsledky svých výzkumů o vztazích lidí a zvířat. Na konferenci s názvem "Lidé & zvířata: pro život" zazní letos ve Stockholmu celkem 84 přednášek o soužití lidí a zvířat se zaměřením na péči o domácí mazlíčky.

Konference pořádaná Mezinárodní asociací IAHAIO (International Association of Human-Animal Interaction Organizations) přináší každé tři roky nové studie dokazující vzájemnou prospěšnost lidí a zvířat, například terapeutické účinky zvířat při rehabilitaci nemocných, v péči o seniory nebo autistické děti.

Konference IAHAIO dospěly k mnoha průlomovým závěrům, které ukázaly významný přínos domácích mazlíčků na lidí různých věkových skupin a s rozličnými zdravotními komplikacemi. Například švédské vědkyně prokázaly, že hlazení psa významně ovlivňuje hladinu stresového hormonu (kortizolu) a hormonu lásky (oxytocinu) nejen u jeho majitele, ale také u samotného psa. Dotýkání se zvířat a jejich blízkost produkuje v lidském mozku oxytocin, díky kterému se cítíme lépe. Švédská studie zjistila, že ženy, které se hodinu intenzivně věnovaly svému labradorovi, vytvořily se svým psem tak silné citové pouto, že jejich hormonální hladiny se harmonizovaly. Jak říká spoluautorka této studie Kerstin Uvnäs-Moberg: „Hladina oxytocinu u psa významně vzrostla již tři minuty po tom, kdy se mu žena začala intenzivně věnovat.“

Je neoddiskutovatelné, že zvířata prospívají našemu zdraví, chování a výrazně zvyšují kvalitu našeho života. Péče o domácího mazlíčka pomáhá dětem rozvíjet empatii, začlenit se lépe do kolektivu a naučit se altruistickému a nenásilnému chování. Zvířata přinášejí radost také do života seniorů, zvyšují jejich soběstačnost a spokojenost. Hlavní panely letošní konference budou věnovány zvířatům v prevenci násilí u dospívajících, vlivu mazlíčků na dlouhověkost člověka, evoluci soužití lidí a zvířat, welfare, psychologii vztahů se zvířaty, hippoterapii, canisterapii
a dalším.
   

V roce 1998 byla hostitelskou zemí IAHAIO konference Česká republika. Na základě této konference tehdy vznikla tzv. pražská deklarace o terapeutických aktivitách za asistence zvířat. Konference IAHAIO v ČR přinesla obrovský rozmach a oblíbenost zooterapeutických metod.
K zooterapii se dnes využívají různá zvířata, ale pes a kůň mají v této oblasti hlavní postavení. „Díky vysoké odborné úrovni konference IAHAIO byly závěry prezentovaných zooterapeutických výzkumů uznány také v českých zdravotnických zařízeních,říká MVDr. Hana Žertová, odbornice na etologii zvířat, která se před 12 lety zúčastnila pražské konference.

Mezinárodní asociace IAHAIO sdružuje od roku 1990 organizace zabývající se vzájemným působením lidí a zvířat. Posláním tohoto sdružení je výzkum, osvěta a výměna zkušeností členských organizací prostřednictvím společných projektů a konferencí. Zjednodušeně řečeno, IAHAIO se zasazuje o kamarádství lidí a zvířat. Posunuje tak domácí zvířata z pozice lovců, hlídačů a obránců domova do role přátel a věrných společníků.

Další informace získáte na:
www.iahaio.org ­­­­­ nebo www.iahaio2010.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (30)

 • Obrázek uživatele ctitel-jehovy
  ctitel-jehovy

  Už brzy se splní biblické proroctví o míru mezi lidmi a zvířaty: A vlk skutečně bude chvíli přebývat s beránkem a levhart ulehne s kůzletem a tele a mladý lev s hřívou a dobře živené zvíře, všichni spolu; a pouhý malý chlapec je povede. A kráva i medvěd se budou pást; jejich mláďata budou lehat spolu. A dokonce i lev bude žrát slámu právě jako býk. A kojenec si jistě bude hrát nad kobří dírou; a odstavené dítě skutečně položí svou vlastní ruku na světelný otvor jedovatého hada. Nebudou nijak škodit ani působit zkázu na celé mé svaté hoře, protože země jistě bude naplněna poznáním Jehovy, jako vody pokrývají samotné moře. - Izajáš 11:6-9 ?

  Čer 27, 2010
 • Obrázek uživatele blbe
  blbe (anonym)

  víc asi netřeba

  Čer 27, 2010
 • Obrázek uživatele Proč
  Proč (anonym)

  nejdeš na diskusi o J.? Proč taháš zvířata do vaší sekty? Spoléháš, že milovníci zvířat se k vám pohrnou?

  Čer 27, 2010
 • Obrázek uživatele ctitel-jehovy
  ctitel-jehovy

  nejdeš na diskusi o J.?...Je to k tématu o míru mezi lidmi a zvířaty. Nečekám, že se všichni milovníci zvířat pohrnou, aby uctívali Jehovu Boha. Jen jsem chtěl upozornit, že mír mezi lidmi a zvířaty předpověděl Bůh Jehova prostřednictvím proroka Izajáše. ?

  Čer 30, 2010
 • Obrázek uživatele Azyl pro staré a nemocné psy
  Azyl pro staré ... (anonym)

  http://www.azylrita.estranky.cz/

  Pro 02, 2010
 • Obrázek uživatele Pěkné stránky, ale smutné...
  Pěkné stránky, ... (anonym)

  www.srdcemprokocky.cz

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele Útulek
  Útulek (anonym)

  Pejsek Slepoň Útulek Jimlín hledá AKUTNĚ nový domov pro nalezeného pejska Sleponě - přišel ve zbědovaném stavu, jak fyzickém, tak psychickém. Dle všeho slepý, odborné vyšetření ale může říci úplně něco jiného. Je mu 4 - 5 let. Nutně hledá páníčka, který mu dá lásku a hlavně se mu bude moci v prvních měsících opravdu hodně věnovat.. Zaslouží si krásný život, v útulku je velice špatný a apatický... Kdo pomůže němé tváři? 604 451 258 (8:00 - 18:00), útulek Jimlín http://www.youtube.com/watch?v=6ue8Rf17GwQ&feature=email

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele pejsek
  pejsek (anonym)

  Opuštěný pejsek Zdravím, včera mi přišel tento email. Nevíte o někom, kdo by pejska mohl vzít, nebo o nějakém útulku v okolí? Jsou z Městce Králové (okr. Nymburk). Díky, V.Nováková tel.: 776 153 415 Dobrý den, včera jsem zjistila, že jeden z bývalých spoluobčanů se odstěhoval a nechal tam pejska. Ten už je zbídačený, dokonce si sám hlady okousává ocas. Soused mu sem tam něco hodí, ale bohužel hodně lidí tam jezdí jen na chalupu. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda by bylo možné pejska převést k vám. Samozřejmě povolenku od majitele se pokusím získat. Jestli k možnému převozu máte informace, budu Vám vděčná. o.s.misto@centrum.cz Děkuji, Římalová

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele Starý smutný pes
  Starý smutný pes (anonym)

  http://www.kocky-utulek.cz/?q=node/450

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele Chtějí ho utratit
  Chtějí ho utratit (anonym)

  http://www.kocky-utulek.cz/?q=node/453

  Pro 07, 2010
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  Rád prcám malé psíky

  Čer 19, 2011
 • Obrázek uživatele Už jim nezbývá ani týden
  Už jim nezbývá ... (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-pomuzete.html

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele M
  M (anonym)

  Nejlepší jsou ale stejně na česneku!!

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele Taky takhle vypadá kamarádství...
  Taky takhle vyp... (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/57070/mily-punta-teskni.html

  Zář 29, 2011
 • Obrázek uživatele Psí
  Psí (anonym)

  http://www.pepa.cz/cs/prispevek-50-kc-na-pomoc-opustenym-psum-v-utulku-marsovice/

  Led 08, 2012
 • Obrázek uživatele Danny
  Danny (anonym)

  Na mě je kocour až moc vázaný, zachranila jsem ho totiž před smrtí je se mnou pořád kamkoliv jdu nebo si sednu, je to až někdy otravný.

  Říj 22, 2016
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  Na mě je kocour až moc...já žiju na vesnici a ochočil jsem si kočku. Cizí kočka obcházela svůj rajón,ten si rozdělují s jinýma kočkama a je to někdy dosti hlasité a ta která uteče,prohraje. Moje kočka si mě oblíbila,protože jsem dával před dům syrové maso . Bylo tam pořád a to zjistili i jiné kočky a šli si pro něj ke mě. Ocas měli nahoru jak anténu a lísali se,ale ta moje kočka je vyhnala,jak přišli do dvora,hodila po nich škaredým okem a to stačilo. Já ji dával i syrové vepřové maso na řízky a to vrněla štěstím,takto jsem ji vykrmoval asi půl roku a ona ztrácela plachost. Pak přišel zlom. Najednou se po mě tak nějak upřeně zadívala a něco mě řeklo,že si mě adoptovala a už byla v baráku,vylezla na gauč,postel a nechtěla za žádnou cenu ven. Vrněla a škrábala se mě za krk na záda a tam se lísala. Měl jsem trochu strach,jestli to není sousedova kočka a jestli mu ji nekradu,ale soused řekl,že není jeho. Ráda se mazlila a lísala se a byl jsem její. Pak ji přejelo auto. Chataři v sousedství mě to řekli na návštěvě a jejich dívčina,taková mladá holka u toho brečela,že ji znala a ona se k ní lísala a chodila na žrádlo. Ta kočka byla vyčuraná jak mraky! Lísala se ke každému a asi za to něco chtěla a to taky dostala. Dá se říci,že ji asi dosti pálilo. Dříve jsem měl rád jen psy a kočky jsem nebral,ale tato kočka změnila můj názor na všechny kočky a mám je za inteligentní a chytrá zvířata. No....a tak jsem si chtěl ochočit jinou cizí kočku,na žrádlo,jak jinak. Kočka zabrala,žrala,brala,ale byla plachá a nemazlila se,nelísala se a nenechala se ochočit. Takže to nedopadlo ....proto pořád vzpomínám na tu svou starou,ochočenou mazlivou kočičku,ta byla formát.... Cizí kočku jsem si ochočil,protože jsem k ní měl respekt. Kočka jako každé inteligentní zvíře dá jasně najevo co cítí a co chce a to se musí respektovat. Když chce jít pryč když chce pustit na zem když se bojí ,musí se jí dát najevo že ji nikdo neomezuje neohrožuje.... to zvíře respekt člověka ihned vycítí a oplatí mu to stejně a přijde k němu samo. Není pravda že kočky jsou falešné. Kočka,která sekla někoho po ruce před tím jasně dala jasně před tím najevo co chce a varovala. Pokud varování nezabralo a nebyla respektována,potom přišel útok a ohrazení. Mě moje ochočená kočka nikdy nenapadla,protože jsem ihned poznal jak myslí,ona mě to řekla a já ji respektoval. Kočky jsou super zvířata a já Jahoda je mám rád !

  Kvě 26, 2017
 • Obrázek uživatele ich
  ich (anonym)

  já žiju na vesnici a...Díky za milý příspěvek! Máš pravdu. Kočky mám také ráda a je to tak, jak říkáš. Kočka není falešná, je to osobnost a navíc každá kočka je povahově úplně jiná. Je třeba se podle toho tak k chovat a nevynucovat si její přítomnost a pozornost, když o to zrovna nesojí. Lidem by se také nelíbilo, kdyby je někdo pořád muchloval a tahal. A také i my máme potřebu odpočinku a občas si chceme někam zalést, nikým nerušeni a tuto potřebu má samozřejmě i kočka. Kočka je živý tvor a ne plyšák. Když jsem byla malá, měla jsem kočku, kterou také přejelo auto. Brečela bych i teď, po cca 28 letech, co se to stalo. Zrovna dnes ráno jsem na ni vzpomínala a proto jsem rozklikla i tuto diskusi. Teď máme kočku takového bytového mazánka. Na pomazlení chodí hlavně ráno, když ještě spíme. Když vidí, že někdo z nás procitne, doráží hlavičkou a vyžaduje pomazlení. když ale někdo spí, koukne a když vidí, že není vzhůru, nebudí jej, ale čeká. Jakmile se kdokoliv z nás probudí, hned jde za ním a musí si ho "označkovat" a pomazlit se. Dopoledne si jde schrupnout, pak se zase na chvilku přilísá, když si jí nikdo nevšímá, mňoukne. A pak chce klid, nebo si donese plyšovou myšku, mňoukne a musíme házet, ona aportuje. Myšku si pak odnese k misce se žrádlem, někdy ji do toho žrádla i hodí, asi aby všichni věděli, že je to její hračka. Když někam chce, jde ke dveřím a buď skočí na kliku a otevře si, nebo mňoukne, abychom jí pustili, kam chce. Když přijdeme domů, vždycky nám hned přiběhne ke dveřím naproti. Je odmalička taková klidnější, záclony a všechno nechává na pokoji, drží se při zemi a max. skočí na parapet, aby se nahřívala nad topením a koukala z okna. Oproti tomu kamarádka má kočku, která je ďáblík, vymete, co se dá, šplhá po závěsech, skáče po nábytku a pohladit se dá jen když chce žrádlo:-)

  Kvě 26, 2017
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  Díky za milý příspěvek!...pro milovníky koček jsem našel na You Tube on live video: FOFRescue Center Live Stream. Je tam on live kamerou přenos ze stanice určené pro záchranu koček v USA. Moc pěkné. Kočky jsou jak lidé,sleduji třeba v noci,jak ty staré spí a kot'ata plné elánu si pořád hrají. Zvířata jsou upřímná a jednají na rovinu. Nezradí a nepdrazí a nelžou,bez důvodu neublíží a proto jsou čitelná. Milují vždy a pouze láskou Agape,tou nejvyšší a nejčistčí formou lásky.Na to Čeština i když je to bohatý a pěkný jazyk ochuzená,že neurčuje v jazyku stupně lásky jako Řekové,tj Eros-láska sexuální na základě hormonů a chemie Filion-láska kladného vztahu ,který ale nemusí být prvořadý a klidně se obětuje vyšším zájmům Agape-tato láska je nejvyšší formou lásky,bez váhání se obětuje pro druhého,vše odpouští,promíjí a je na prvním místě ,je připravena pro nejvyšší formu oběti,agape je mateřská láska a manželský svazek trvající desetiletí,kdy eros a filios nehrají hlavní úlohu,je to láska Boha Krista -pokud jste věřící,ale Agape vždy miluje zvíře člověka,viz třeba labutě,anebo vrány,jejich vztah trvá celý život a pod. U psa je třeba Agape tak silná,že zvíře dobrovolně uhyne po smrti svého pána. Zvířata jsou super a jejich citový svět je stejně mocný jak u člověka,dá se říci že někdy i čistčí . Jak je správně uveden titulek toho vlákna-Kamarádství lidí a zvířat. Dle tvého příspěvku je vidět,že jsi dobrý člověk-vidíš ve zvířatech živé bytosti a dáváš jim pěkná jména. Jedno vím jistě,že bys nedokázala ublížit .Můžeš si být jistá,že tvá kočka tě má stejně ráda a respektuje tě stejně jako ty ji. Nevnucuje se protože tě má přečtenou (kočka je 2x inteligentnější jak pes,protože její mozek obsahuje 2x více neuronů ) a bere tě jako sobě rovnou. Bude tě bránit a snažit se vždy pomoci,protože jako inteligentní tvor ví jak kladný vztah máš ty k ní. Jako většina zvířat má mimosmyslové vnímání ,třeba pes vidí auru a hlavně,jako každé zvíře ,které dokáže číst řeč těla naprosto bezpečně pozná tvé emoce a kladný vztah je emoce. Bude ti oplácet stejně. Přitom ale bude svá ,přece jenom je to nezkrocená šelma,sice malá,ale pořád šelma a to se třeba mě,Jahodě na kočkách dosti líbí,protože je samostatná a když je třeba v extremní situaci se dokáže postarat i sama o sebe.Pes by v tomto třeba měl problém.

  Pro 09, 2017
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/364967/srdceryvne-video-tyrana-fenka-poprve-zaziva-pohlazeni-od-cloveka.html

  Kvě 01, 2018
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  tak jsem si ochočil další kočku. Před rokem,když jsem zbíral v sade kadlátky na slivovici a jabka na kalvádos ke mě přišla kočka. Já ji nalákal na maso,to oni rády...žrala,brala moji přítomnost a lísala se...ale s odstupem. Jak jsem ji chtěl hladit začala po mě sekat prackou a nechtěla si mě nechat moc přiblížit,tak jsem do ní strčil a tím jsem ji ztratil. Kočka již ke mě nikdy nepřišla a když jsem na ni zavolal ,utekla. Ale měla kotata a jedno její kotě přišlo se starou kočkou na mou zahradu...kotě chtělo dál ,ale stará kočka po ní sekla prackou,že nemá jít. Já měl ale již připravené syrové maso a na to jsem to kotě nalákal. Asi za 2 měsice již zobala z ruky a krásně u toho vrněla a přicházela když měla hlad. Kočička je úžasně chytrá...když na ni zavolám-pocem-ihned chápe a přiběhne a lísá se a pak chce maso. Toto lísání bylo ale neupřímné,něco za to chtěla a to bylo žrádlo,jak se nažrala,tak již žádné mazlení a lísání...ne,ne...nic takového,již byla syta a mě nepořebovala. Tak jsem ji vynadal do škaredé,proradné mrchy co se ke mě chodé jenom nažrat! Dnes ke mě kočka opět přišla...a byla syta,masa měla před tím dosti....a ona se najednou chtěla mazlit a lísat a nic za to a chtěla být se mnou celý den a taky byla,zbíral jsem kadlátku na slivovicu a kočička pořád běhala za mnou a chtěla se mazlit tak,až to bylo otravné...já ji ale neodmítl. Spoustu lidí si myslí,že zvířata nerozumí lidské řeči a pouze odezírají z řeči těla a znají jmenovitě pouze několik slov...já jahoda jsem ale přesvědčen,že po tom co jsem kočce vynadal,že se nechce mazlit a lísat a nechat hladit když je syta-ta kočka to ihned pochopila a sama ke mě přišla a vyjádřila své kamarádství....najednou jsem ji mohl vzít i do náručí a ona to tolerovala. Kočky jsou velice chytrá zvířata a jejich vnitřní život je mnohem silnější a větší,než by si člověk třeba chtěl připustit. Mají člověka velice dobře přečteného a jsou to dobří psychologové. Mají můj respekt.

  Zář 02, 2018
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  tak jsem si ochočil další...Ano, kočky, ale i ostatní zvířata, "slyší" na mističku plnou žrádla. Ale to neznamená, že k člověku nelnou, že si k němu neutvoří pouto a že se jim nemůže stýskat. Od dětství jsme měli kočky, v dospělosti jsem si také 2 pořídila. Bydlíme v bytovce a již pode chůze poznají, kdo jde, pokud slyší někoho z rodiny, ženou se ke dveřím a mňoukají, byť ten člověk jde teprve po schodech. Na cizí lidi takto nereagují. Vždycky nás takto přiběhnou přivítat. Vycítí, když jsem smutná, to reagují určitým charakteristickým způsobem a někdy si tak říkám, že v těchto situacích drží s člověkem více, než lidé. Ne, nezdá se mi to, kdo má zkušenosti se zvířaty a má k nim nějaký vztah, tak ví, o čem píšu. Roky jsem také trpěla a ledové nohy, v létě, v zimě, ve dne, v noci. V té době jsem kočku zrovna neměla. Když k nám přišla 1., vždy si večer líhávala k mým nohám. problém začal pomalu ustupovat, až jsem najednou zjistila, že mne už nohy hezkých pár dní vůbec nestudí, z dnů byly týdny, z týdnů měsíce, pak roky... Když mě bolí hlava, tak si zase obě kočky lehnou k hlavě. Myslím, že velmi dobře vycítí, jak člověku je a věřím i tomu, že mohou pomoci léčit. Někdo se tomu možná bude smát, ale píši z vlastní zkušenosti, nikomu to nevnucuji a ať si z toho každý vezme to, co chce. Kočky dovedou lásku oplácet, co některým lidem vadí je, že kočky jsou osobnosti, že když nechtějí, nepřijdou na zavolání a nebudou se mazlit. Lidem by se také nelíbilo, kdyby museli jako psík přiběhnout na každé písknutí a kdyby je někdo muchloval, když nechtějí. Je to zvíře, živý tvor, ne plyšák, nebo jiná hračka na hraní, věc. Naše kočky slyší na jméno, slyší i na "pojďte", dokonce i aportují, ale když nechtějí, tak prostě nechtějí a my to respektujeme. Vzájemně si vyhovujeme a koexistujeme ve vzájemné pohodě a je to myslím existence výhodná oboustranně. Ale to asi zase jen pochopí ten, kdo má k nějakému zviřátku blíže.

  Zář 03, 2018
 • Obrázek uživatele Ouha
  Ouha (anonym)

  tak jsem si ochočil další...Jahodo, vy mě nepřestáváte překvapovat. A máte pravdu :)

  Zář 03, 2018
 • Obrázek uživatele g
  g (anonym)

  Je to k tématu o míru mezi... předpověděl akorát hovno,protže bůh není ani ten křesťanskej ani jehova, vsišchni co věříte jste ujetý

  Zář 03, 2018
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  Jahodo, vy mě...děkuji... já ve zvířatech vidím živé tvory a co je nach pěkné je jejich čistota,upřímnost a nejsou falešná. Většinou vždy řeknou co cítí a naplno...třeba ta ochočená kočička mě již ukazuje jak loví potkany v křoví,celá naježená a tělo zpevněné a ocasem mrská na všechny strany . To mě připomíná videa ze safary na You Tube,jak lvice loví kořist,chová se naprosto stejně,stejně jak gepard,tygr...jakákoli jiná velká šelma,chová se stejně jako ta moje kočička a tu mě můj selský rozum říká,že kočka domácí je akorát zmenšenina tygra,lva a jiné velké kočkovité šelmy. No...a taky mě říká,že být větší ona a ne já,tak mě klidně sežere. Je to šelma a je pořád divoká a svoje i když malá,ale pořád šelma.

  Zář 03, 2018
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  Je to šelma a je pořád divoká a svoje i když malá,ale pořád šelma.

  Zář 03, 2018
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  Je to šelma a je pořád...nebylo mým účelem opakovat stejný komentář..opět to zde nějak zlobí...ale to není důležité,...ještě jsem chtěl poznamenat,že lidi kteří mají rádi zvířata a berou je jako živé bytosti se dokáží vcítit do pocitů druhé bytosti a berou ji jako živou ,tudíž to nemohou být psychopati.

  Zář 03, 2018
 • Obrázek uživatele bořivoj
  bořivoj (anonym)

  děkuji... já ve... taky když lovím holky mrskám ocasem, přikrčím se a vrčím, jakmile se udělám řvu jako túr.

  Zář 04, 2018
 • Obrázek uživatele Ouha
  Ouha (anonym)

  děkuji... já ve...Já jsem takhle adoptovala kotě, které někdo opustil. Nikdy do té doby jsem neměla k zvířatům vztah. Až teď, máte pravdu,je to zázrak. Jo a taky si říkám, že je zmenšenina tygra:) Uplně jsem zblbla

  Zář 04, 2018
 • Obrázek uživatele Ouha
  Ouha (anonym)

  taky když lovím holky...Tak ty Bořivoji asi nebudeš vykastrovanej Bořivoj :))

  Zář 04, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama