Klíšťata u domácích mazlíčků

Zakouslé klíště je nejen nepříjemné svou přítomností na kůži, ale i nebezpečné svou schopností přenášet závažná infekční onemocnění (boreliózu, babeziózu, erlichiózu, ricketsiózu). Ta mohou hostitele ohrozit na životě nebo mu způsobit dlouhodobé zdravotní následky.

V posledních letech se setkáváme s tendencí prodlužování délky sezóny výskytu klíšťat. Souvisí to se zvyšováním zimních teplot a s vyvíjející se schopností klíštěte nižší teploty tolerovat.

Velkou výhodou moderních antiparazitik je repelentní účinek těchto preparátů. Vyznačují se tzv. „hot foot efektem“ - „efektem rozpálené plotny“. Jakmile se parazit dostane na takto ošetřenou kůži, dostává se do kontaktu s antiparazitikem, které okamžitě ovlivní nervový systém klíštěte a tím vyvolává specifický pohyb končetin. Tento efekt se nazývá „efekt rozpálené plotny“ a brání klíštěti v přisátí a tím i v přenosu infekčních onemocnění. Na tomto povrchu se nedokáže udržet, odpadá a rychle hyne.

Nejčastější „klíštěcí“ omyly a chyby

Nedostatečná aplikace antiparazitika. Nejčastější chybou je nedostatečná četnost použití antiparazitik. Je mnoho chovatelů, kteří použijí spot-on preparát (s doporučovanou měsíční aplikací) pouze 1-3x do roka. Přitom sezóna klíšťat začíná na přelomu března a dubna a končí až s prvními mrazy.

Použití preparátů až po objevení klíšťat. Použití preparátů až po objevení klíšťat vede ke zvýšení rizika přenosu infekčních onemocnění přenášených klíšťaty. Včasná aplikace omezí i nutnost odstranění klíštěte.

Neodborné odstraňování klíšťat. Neodborné odstraňování klíšťat může vést k přetržení parazita a následně k nutnosti chirurgického odstranění „hlavičky“ klíštěte.

MVDr. Václav Bartoš - Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Raphaella
  Raphaella (anonym)

  Pozor u malých zvířat!!! Moje fenečka kříženec jezevčíka a špice měla klíště za uchem. Pokapala jsem ho zhruba 3 kapkami neředěného TTO a za chvíli vytáhla. Fenečka po působení TTO přes den zeslábla, vůbec nemohla na nohy a motala se. Na internetu jsem se pak dočetla, že malé zvíře může i po aplikaci pár kapek zemřít. Mohou také působit výpary, ale i přes kůži. Na druhý den už byla v pořádku.

  Bře 21, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  No, tak to se nedivím. Neumíš číst návod? Ten olej se musí ředit! 1:10, tj. 1 díl vody a 10 dílu oleje. Koncentrovaný se vůbec nesmí používat.

  Bře 21, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama