
Zakouslé klíště je nejen nepříjemné svou přítomností na kůži, ale i nebezpečné svou schopností přenášet závažná infekční onemocnění (boreliózu, babeziózu, erlichiózu, ricketsiózu). Ta mohou hostitele ohrozit na životě nebo mu způsobit dlouhodobé zdravotní následky.
V posledních letech se setkáváme s tendencí prodlužování délky sezóny výskytu klíšťat. Souvisí to se zvyšováním zimních teplot a s vyvíjející se schopností klíštěte nižší teploty tolerovat.
Velkou výhodou moderních antiparazitik je repelentní účinek těchto preparátů. Vyznačují se tzv. „hot foot efektem“ - „efektem rozpálené plotny“. Jakmile se parazit dostane na takto ošetřenou kůži, dostává se do kontaktu s antiparazitikem, které okamžitě ovlivní nervový systém klíštěte a tím vyvolává specifický pohyb končetin. Tento efekt se nazývá „efekt rozpálené plotny“ a brání klíštěti v přisátí a tím i v přenosu infekčních onemocnění. Na tomto povrchu se nedokáže udržet, odpadá a rychle hyne.
Nejčastější „klíštěcí“ omyly a chyby
- Nedostatečná aplikace antiparazitika. Nejčastější chybou je nedostatečná četnost použití antiparazitik. Je mnoho chovatelů, kteří použijí spot-on preparát (s doporučovanou měsíční aplikací) pouze 1-3x do roka. Přitom sezóna klíšťat začíná na přelomu března a dubna a končí až s prvními mrazy.
- Použití preparátů až po objevení klíšťat. Použití preparátů až po objevení klíšťat vede ke zvýšení rizika přenosu infekčních onemocnění přenášených klíšťaty. Včasná aplikace omezí i nutnost odstranění klíštěte.
- Neodborné odstraňování klíšťat. Neodborné odstraňování klíšťat může vést k přetržení parazita a následně k nutnosti chirurgického odstranění „hlavičky“ klíštěte.
MVDr. Václav Bartoš - Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové
Komentáře (2)
- odpovědět
Bře 21, 2014- odpovědět
Bře 21, 2014Přidat komentář