Míra používání antibiotik u zvířat je nebezpečná

Při léčbě zvířat je potřeba omezit používání antibiotik. Při současné míře jejich užívání hrozí nebezpečí, že mikrobi začnou být vůči léčbě rezistentní, což by v důsledku mohlo vést i ke smrti lidí.

Na Středoevropském veterinárním kongresu při zemědělském veletrhu v Brně to  řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu veterinárních léčiv Alfred Hera.

    “Jestli lidská populace nevyvine tlak na veterináře, tak se může stát, že velmi nebezpečné kmeny budou rezistentní vůči léčbě,“ řekl Hera. Už nyní prý existují případy, kdy kvůli rezistenci mikrobů na léčbu zemřeli lidé. Situace začíná být podle Hery kritická. Hojné používání antibiotik v chovech hospodářských zvířat i u lidí je proto podle něj potřeba omezit.

    Nejdůležitější podle Hery je, aby veřejnost i odborníci vyvinuli tlak na lékaře, kteří někdy jednají spíše ekonomicky. “Je třeba eliminovat ekonomické tlaky od výrobců léků. Například v Dánsku nemají lékaři žádné peníze z předepisování léků,“ řekl.

    Také používání širokospektrálních antibiotik bez stanovení přesné diagnózy nebo při zakrývání nedostatků v zemědělství je podle Hery špatné. V Evropské unii platí pro léčbu antibiotiky legislativa, mnoho lékařů ji však kvůli maržím z léků nedodržuje, konstatoval.

 
    Brněnský kongres, jehož hlavním tématem byla antibiotika, navazoval na podobnou akci v Kodani. Hlavním cílem bylo podle Hery seznámit s nebezpečím používání antibiotik veterináře, ale také státní správu a další organizace z Česka i Slovenska. “Je to nejlepší cesta, jak celé společnosti ukázat budoucnost zacházení s antibiotiky,“ uzavřel Hera.

    Barbora Měchurová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama