Nekrmte pejska čokoládou!

Mnoho chovatelů psů svým miláčkům podstrojuje a dává jim různé laskominy a sladkosti. Páníčkova radost, že pejskovi chutná čokoláda, se ale může proměnit ve svůj pravý opak. Bylo totiž zaznamenáno již několik úmrtí psů, kteří pozřeli větší množství čokolády. Objevilo se i neověřené vysvětlení, že jde o alergii. Vědci ale při pokusech zjistili něco jiného.

Trávicí soustava psa masožravce a člověka všežravce se odlišují. Psi jsou na metylaxantiny, tedy v tomto případě kofein a theobromin, mimořádně citliví a nedokáží je tak dobře vyloučit jako lidé. U lidí je poločas rozpadu metylxantinu zhruba dvě hodiny, psi ktomu potřebují devětkrát delší dobu. Co se vlastně v jejich organismu děje? Metylxantiny se dostanou do jater, kde se metabolizují na jednodušší složky. Ty se pak přes žlu-čovody dostanou znovu do střev. Tam se většina z nich opět přemění v původní metylxantiny a celý koloběh se opakuje. Na organismus psa působí pak tyto sloučeniny jako jedy.

Odhaduje se, že psa může smrtelně ohrozit dávka mléčné čokolády v množství asi 50 až 60 gramů na kilogram jeho hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je vyšší obsah kakaa, je to zřejmě ještě mnohem menší množství. Příznaky otravou metylxantiny se u psa projevují zvracením, zvýšenou aktivitou a neklidem, citlivostí na dotek, zrychleným dechem a tlukotem srdce. Pak se dostaví slabost, třesavka a ztráta kontroly nad svalstvem nohou. Poté může nastat koma a smrt.

Při prvních příznacích otravy čokoládou u psa je nezbytné okamžitě navštívit zvěrolékaře. Ten obvykle provede výplach žaludku. K léčbě se rovněž využívají látky, které dokážou absorbovat jedy, např. živočišné uhlí.

Otrávit čokoládou se mohou i další zvířata.

Zdroj: Čokoláda pokrm bohů, nakldatelství Start

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  Jak to asi slavní vědci testovali...vzali jednoho psa po druhým a cpali je čokoládou než v bolestech pošli jak se obvykle podobné pokusy dělají. Takže díky za informaci!!!

  Pro 02, 2009
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Dávka čokolády 50-60g/kg hmotnosti odpovídá u 70 kg člověka 3,5-4,2 kg čokolády. Takové množství čokolády by spolehlivě zahubilo i člověka. Článek je tedy blábol o ničem.

  Pro 02, 2009
 • Obrázek uživatele nick
  nick (anonym)

  Dávka čokolády 50-60g/kg...Není to blábol, špatně jsi si přečetl popis cesty skodlivých látek v těle psa. Tvůj argument ( 3,5-4,5 kg) je mýlný, žnáš člověka, který by snědl 4 kg čokolády? Člověk by měl asi větší problémy se zácpou. Pes klidně sní co mu dáš, třeba 1/4 kg. Také záleží čím normálně psa krmíš. Pes o váze kolem 30 kg by měl dostat denně 90 až 100 dkg potravy. Na př.: Rýže(těstoviny)vařeno -50% + maso vařené ( drůbež, vepřové ap.)40% + mrkev (zeleninu) vařenou - 10%. Tato strava je dostačující pro výživu psa. Takto živený pes by asi nespořádal 1/4 kg čočolády, nechutnala by mu. Takto živený pes vám také nebude sbirat a žrát exkrementy jiných psů.

  Pro 02, 2009
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Já o voze a Nick o koze.

  Pro 03, 2009
 • Obrázek uživatele Terča
  Terča (anonym)

  Jakej DE**L By toto pejsánkovi dělal!? Jo vlastě jednoho znám! Nechápu lidi, co si myslí že ví vše, přitom normálně, jedna holka z naší třídy jde okolo zahrady od tety co má 2 psy a hodí jam tam svoji svačinu, sem tam i svému pejskovi Rotvajlerkovi dáva (docela často čokoládu atd...) Vždyť je to jako kdybych dala te hoce jed na krysy!!!

  Feb 12, 2010
 • Obrázek uživatele Romana
  Romana (anonym)

  Reaguji na článek o čokoládě. Moje fenka vážící osm Kg zemřela v nedožitých devatenácti letech a čokoládu dostávala každý den. Do své smrti měla zuby zdarvé a bílé.

  Bře 18, 2010
 • Obrázek uživatele Hitokage
  Hitokage (anonym)

  To náš soused se s pejskem dělil každý den o čokoládovou tyčinku. No trvalo to do té doby, než se z pejska rázem stala chodící koule.

  Kvě 19, 2013
 • Obrázek uživatele pejskařka
  pejskařka (anonym)

  čokoládu pejsci nesmí. Lidi mějte rozum!

  Kvě 19, 2013
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Já zachránil psa sousedky tak, že jsem mu vyvolat zvracení:) Ale bacha, někdy při otravě psa může vyvolání situaci zhoršit!! více třeba tu: http://psiusmev.cz/media/otrava-u-psa-p-iznaky Pokud nevíte, radši nic nedělejte a utíkejte k vetovi :)

  Říj 23, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama