
Nemoc meziobratlových plotének se vyskytuje hlavně u malých plemen psů s dlouhým hřbetem. Jezevčíci jsou typickým příkladem náchylnosti k této nemoci. Obvykle se vyskytuje u psů středního věku počínaje pátým rokem, protože jak psi stárnou, vazy, které stabilizují obratle a drží ploténky na místě, začínají slábnout a stávají se méně pružnými.
Ploténky normálně sedí mezi obratli, aby ulehčovaly kloubům, ale když vyhřeznou, často tlačí buď na míchu, nebo nervy, které vycházejí z míchy. To vyvolává silnou bolest a někdy ochrnutí. Jednou z příčin je špatná strava a možná autoimunitní nemoc, protože oboje oslabuje vazy.
První symptom nemoci meziobratlových plotének je obvykle bolest v zádech nebo krku. Jestliže je místem poškození krk, může se objevit bolest v rameni. Jako opatrovník zvířete byste si mohli všimnout, že váš pes nerad chodí po schodech a neskáče po nábytku. Nástup nemoci je většinou náhlý, může i nemusí souviset s nehodou, která by nemoc spustila. Spuštění nemusí být nijak traumatické - i něco tak neškodného jako skok ze schodu stačí, protože slabost se nahromadila časem. Váš zvířecí společník vydá vyděšený zvuk, ale často nezaznamenáte žádnou nehodu.
Nemoc plotének se může vyskytnout na několika úrovních. I když většina psů prožívá jen bolest, stav může dospět až k ochrnutí dolních končetin, proto nemoc neignorujte.
Všeobecná péče při nemoci meziobratlových plotének
Jestliže pozorujete indikace nemoci plotének, musíte nejprve zhodnotit vážnost situace:
Okamžitě navštivte veterináře:
chodu stolice;
Nechte svého zvířecího společníka brzy prohlédnout:
diagnózu a získat odbornou pomoc s péčí. Rentgen může být potřebný kvůli riziku zhoršení stavu, ale je-li případ mírný, můžete
se rozhodnout počkat.
Doporučení k léčbě
Jestliže je ochrnutí spojené s bolestí, zvláště když paralýza přišla náhle, veterinář možná doporučí chirurgický zákrok. Operace je v mnoha situacích riskantní, v jiných může být velmi prospěšná. Nejvíce pomůže, když u psa dojde k ochrnutí náhle, ale stále ještě je silně bolestivá reakce. Výraznou bolest v podstatě způsobuje tlak na kost. Tento test by měl provádět veterinář. Není-li žádná taková hluboká bolest, prognóza pro obnovení chůze je špatná a operace často nepomůže. Viděl jsem však i v takových případech uzdravení díky akupunktuře.
Podle mého názoru jsou nejlepšími volbami pro léčení nemoci plotének akupunktura a chiropraktická péče. Homeopatie může také pomoci, ale nebývá tak konzistentní jako uvedené možnosti. Kdyby byl postižen můj zvířecí společník, sáhl bych k homeopatickým lékům, ale také bych využil jedné z dalších možností. Chirurgie je rovněž schůdná možnost, ale jako první možnost bych ji zvážil jen v případě ochrnutí a náhlého nástupu potíží. Téměř ve všech ostatních případech bych použil jiné metody. Uznávám, že v náhlých stavech často existuje jen malé časové okénko možností pro chirurgickou nápravu. Jestliže je to případ vašeho psa, pak
se třeba rozhodnete pro operaci, ale pokud je to možné, snažte se získat ještě názor někoho jiného.
Konvenčním nechirurgickým přístupem je steroidní terapie, která potlačí zánět míchy. Tato metoda může být účinná u mnoha zvířat a mělo by se o ní uvažovat, pokud jsou jiné metody nedostupné nebo neúspěšné. Steroidní terapie je celkově doporučována v méně vážných případech, ale tehdy jiné možnosti (akupunktura nebo chiropraktická péče) s menším rizikem bývají stejně prospěšné. Vysoké dávky steroidů mohou způsobit vředy ve střevech a střevní krvácení.
Jakmile se ploténka začne pohybovat mimo své místo, je poměrně velké riziko, že se může posunout ještě dále a způsobit paralýzu, a proto ať použijete jakoukoli terapii, je důležité, abyste na pár týdnů nebo i déle omezili aktivitu svého zvířecího miláčka. Zvlášť to platí, jestliže mu podáváte léky, které blokují bolest, protože tím odpadla jediná zpětná vazba přikazující psovi, aby se zklidnil. První týden nebo dva voďte psa při věnčení pouze na vodítku. Potom jej můžete v dalším týdnu nebo dvou brát na krátké, nenamáhavé procházky. Teprve potom, jestliže bude pes bez bolestí, byste mu postupné měli dovolit normální pohyb.
Kromě terapie použijte doporučené doplňky. Potravinové doplňky mohou přinést úlevu od bolestí. Antioxidanty poskytují velmi dobrou pomoc. Vitamín C (11,1-33,3 mg/kg hmotnosti zvířete dvakrát až třikrát denně) a vitamin E (11,1-22,2 IU/kg jednou denně) jsou bezpečné a indikované ve všech případech. K dalším, silnějším antioxidantům patří pyknogenol (2,2-4,4 mg/kg dvakrát až třikrát denně), koenzym Q 10 (2,2 -4,4 mg/kg dvakrát až třikrát denně) a superoxiddismutáza (SOD). Pro SOD každá tableta obvykle obsahuje 2000 IU nebo 125 mikrogramů základní SOD. Podávejte půl tablety na 4,5 kilogramu hmotnosti denně. Začněte s vitaminy C a E plus jeden z ostatních antioxidantů. Jestliže je to potřebné, můžete dávku jakéhokoli z antioxidantů zdvojnásobit, ale doporučuji vám, abyste raději vyzkoušeli jiný doplněk než zdvojnásobovali dávku. Jestliže použijete dva nebo více silnějších doplňků, budete moci u jednotlivých doplňků snížit dávku.
Nedochází-li stále k úlevě, můžete kromě podpory antioxidanty použít jeden z následujících doplňků. Zjišťuji, že reakce na ně jsou velmi individuální. Jeden pes může reagovat dobře na doplněk, který je pro jiného psa prospěšný jen minimálně. Vyzkoušejte je nejprve individuálně, a pokud nevidíte zlepšení, vyzkoušejte jiný. Můžete je podle potřeby kombinovat, je-li to nutné. Glukosamin sulfát je běžně dostupný a často prospěšný. Používejte 11,1-22,2 mg/kg hmotnosti zvířete dvakrát denně. Chondroitin sulfát je další sloučenina, která je někdy úspěšná. Často se kombinuje s glukosaminem. Jestliže používáte chondroitin sulfát, podávejte 11,1-17,8 mg/kg dvakrát denně. D-L-fenylalanin, aminokyselina, může ulevit artritické bolesti stejně jako jiným kostním a kloubním stavům. Používáme asi 11,1-22,2 mg/kg dvakrát až třikrát denně. Kurkuma (koření) hodně pomáhá lidem s bolestmi kloubů a svalů a může pomoci i psům a kočkám. Používejte přibližně čtvrtinu až polovinu čajové lžičky na deset kilogramů hmotnosti denně. Konečně, kombinace bromelainu a kvercetinu může pomoci další skupině zvířat s artritidou. Podávejte 11,1-22,2 mg/kg dvakrát až třikrát denně.
Strava je stejně jako u všech stavů důležitá, má-li poskytnout dobrou podporu imunitnímu systému. Čerstvé potraviny včetně syrového masa jsou pro kočky a psy to nejlepší, ale strava by měla být vyrovnaná.
Homeopatické léky na nemoc meziobratlových plotének
Jestliže stav nepostoupil k ochrnutí, jedním z homeopatických léků uvedených dále můžete problém zmírnit, ale musíte omezit aktivitu svého zvířecího společníka, jak bylo popsáno výše.
Hypericum perforatum
Tento lék je výborný na poškození nervů nebo bolest nervů. Může být užitečný v mnoha případech nemoci meziobratlových plotének. Psi s indikací tohoto léku trpí silnou bolestí. Hypericum může být nejlepší volbou pro nemoc krčních plotének.
Natrum muriaticum
Jestliže se u vašeho psa objeví nemoc plotének po ztrátě blízkého přítele (psího nebo jiného), vyzkoušejte tento lék. Smutek často přináší nemoc a Natrum muriaticum je zvlášt užitečný lék na nemoc plotének po prožití smutku.
Nux vomica
Nux je často moje první volba na nemoc ploténky. Pomáhá řadě psů, když špatný stav způsobuje hlavně bolest. Nástup je náhlý (jako u mnoha případů) a pes může být podrážděný. Pokud se pro tento lék rozhodnete, je dobré podávat jej spolu s medikamentózní léčbou (Nux může pomoci zmírnit vedlejší účinky léků).
Zdroj: Dr. Don Hamilton - Homeopatická léčba psů a koček, nakladatelství Alternativa
Komentáře (34)
- odpovědět
Led 27, 2009- odpovědět
Srp 21, 2009- odpovědět
Říj 16, 2009- odpovědět
Lis 21, 2009- odpovědět
Pro 06, 2009- odpovědět
Pro 06, 2009- odpovědět
Pro 07, 2009- odpovědět
Kvě 10, 2010- odpovědět
Srp 20, 2010- odpovědět
Dub 11, 2011- odpovědět
Črv 19, 2012- odpovědět
Feb 04, 2013- odpovědět
Bře 02, 2013- odpovědět
Bře 02, 2013- odpovědět
Čer 08, 2013- odpovědět
Čer 27, 2013- odpovědět
Zář 20, 2013- odpovědět
Lis 21, 2013- odpovědět
Lis 22, 2013- odpovědět
Pro 09, 2013- odpovědět
Pro 20, 2013- odpovědět
Črv 02, 2014- odpovědět
Črv 03, 2014- odpovědět
Pro 15, 2014- odpovědět
Led 01, 2015- odpovědět
Čer 06, 2015- odpovědět
Říj 04, 2015- odpovědět
Feb 21, 2016- odpovědět
Led 03, 2018- odpovědět
Pro 17, 2018- odpovědět
Led 08, 2019- odpovědět
Črv 18, 2020- odpovědět
Říj 08, 2020- odpovědět
Feb 18, 2021Přidat komentář