Psi v kanceláři mohou snížit stres

Pokud vás zajímá, jak na pracovišti zlepšit morálku, podpořit spolupráci a snížit stres a přitom neutratit moc peněz, možná byste měli uvažovat o kancelářském psovi, napsal zpravodajský server CNN.

Podle šéfky architektonické kanceláře ve východním Londýně Vivian Chanové dlouhosrstý teriér Tiger pracovní morálce prospívá. “Architektura je celkem stresová věc, takže mít někde kolem psa je velmi terapeutické,“ říká. “Když si třeba voláme s obtížným klientem, někdy si o tom pak povídáme s Tigerem. Není možné být úplně vážný, když Tiger skáče mezi židlemi.“

    V sousední společnosti vytvářející internetové stránky a aplikace doprovází svého majitele každý den do práce čtyřletá border kolie. Projektová manažerka Imke Siefkesová říká, že Rabobi (pavoučí muž v jazyce jihoafrického národa Xhosů) nedělá žádné problémy. Sám se venčí v nedalekém parku, když jdou pracovníci kouřit, a dokonce se mu podařilo získat na svou stranu zaměstnance trpící alergiemi a strachem ze psů.

    “Jeho přítomnost je dost uklidňující,“ říká Siefkesová. “Je přátelský a vytváří přátelskou atmosféru.“

    Podle přípravné studie vědců z ekonomické fakulty Univerzity virginského společenství zveřejněné v březnu v odborném časopise International Journal of Workplace Health Management mohou tak zaměstnanci, kteří přivedou do práce psa, omezit míru stresu během dne a zvýšit pracovní spokojenost svou i ostatních.

    Profesor managementu Randolph Barker, který je sám milovníkem psů, sledoval míru stresu pracovníků ve firmě zabývající se maloobchodem a výrobou, kam psi smí už 14 let. Ve společnosti se 450 až 550 pracovníky se na pracovišti dlouhém asi pět až sedm fotbalových hřišť běžně vyskytovalo 20 až 30 psů, říká Barker.

    Vědci zkoumali vzorek 76 zaměstnanců. Někteří z nich si vodili do práce psy, jiní ne a další psa neměli. Výzkum ukázal, že všichni den začínali s nízkou hladinou hormonu kortizolu uvolňovaného ve stresu, ale ti, kteří si psa s sebou do práce nevzali, měli na konci pracovního dne podstatně vyšší míru stresu. Zaměstnanci, kteří s sebou psy měli, vykazovali po celý den nízkou hladinu stresu a přibližně polovina této skupiny měla pocit, že psi jsou důležití pro jejich produktivitu práce. Ze zbývajících dvou skupin bez psů mělo 80 procent lidí za to, že psi na pracovišti nemají negativní vliv na produktivitu práce.

    Všichni účastníci studie hodnotili pracovní spokojenost vyšší, než je průměr v daném odvětví. Barker také zjistil, že psi jsou patrně “komunikačními hybateli“, tedy podněcují komunikaci mezi zaměstnanci.

    Psi jsou kvůli svému terapeutickému účinku dlouhou dobu využíváni v zotavovnách, v hospicích, v pohřebních ústavech nebo v oblastech katastrof. V USA mohou u soudů pomáhat utěšit svědky při výpovědích, které by mohly způsobit trauma.

    Za tímto léčebným efektem by mohlo být chemické vysvětlení. Výzkumníci zjistili, že vzájemné reakce mezi psy a jejich pány, i třeba jen pohled z očí do očí, může zvýšit hladiny “hormonu štěstí“ oxytocinu.

    Je také možné, že kancelářský pes by mohl mezi pracovníky vyvolat pocit smečky. Psychologové ze Středomichiganské univerzity v roce 2010 provedli sérii experimentů, aby zjistili vliv přítomnosti psů na skupinovou práci. Spárované skupiny dostaly úkol, při kterém měly vymýšlet nápady a shodnout se na tom, který z těchto nápadů je nejlepší. Další skupiny dostaly úlohy takzvaného vězňova dilematu, ve kterém mají pracovníci rozhodnout, jestli “prásknou“ své spojence v hypotetickém zločinu, čímž se vyhodnocuje míra spolupráce.

    Vědecký tým zjistil, že ti, kdo měli v prvním experimentu v místnosti psa, hodnotili své kolegy výše z hlediska důvěry, skupinové soudržnosti a důvěrnosti. Ve druhém experimentu byla u zkoumaných skupin se psem o 30 procent menší pravděpodobnost, že budou donášet.

    Může se zdát, že kancelářští psi jsou otázkou jen malých společností. Vítanými hosty jsou ale i v některých velkých organizacích jako internetový gigant Google, který se sám označil za “psí společnost“.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Znám pána, který vedl s bratrem firmu, a denně bral svého psa do práce. Když vedl přijímací pohovor s mladým vzdělaným mužem, co se zajímal o práci ve firmě, pes byl také u toho. Pohovor skončil, a pán se radil s bratrem, a říká: "Ten hoch byl dobrý, ale psovi se vůbec nelíbil!" Tak mladého muže nevzali. :-)))

  Srp 14, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Znám pána, který vedl s...Horší by to bylo naopak:)).

  Srp 15, 2012
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Znám pána, který vedl s...Mary, ale to bylo v Anglii, ne?

  Srp 15, 2012
 • Obrázek uživatele jde
  jde (anonym)

  Čokl do práce...o to, o jakou práci se jedná. Někde být nemůže, jinde to nevadí.

  Srp 15, 2012
 • Obrázek uživatele Ian Kellen
  Ian Kellen (anonym)

  Čokl do práce...No, kdyby v práci řvalo dítě, kdo by na to byl zvědavej? Zvíře by ale nebylo špatný.

  Srp 15, 2012
 • Obrázek uživatele jenže
  jenže (anonym)

  Jen na vedoucích funkcích...každý pes neskáče po druhých a už vůbec není zablešený. Navíc si uvědom, že jsou místa, kdo to jde. Všude nejsou jen kanceláře o mnoha lidech.

  Srp 15, 2012
 • Obrázek uživatele no jasně
  no jasně (anonym)

  V...a taky na operačním sále.

  Srp 16, 2012
 • Obrázek uživatele CC
  CC (anonym)

  Nevím, jak mohli dospět k tak jednoznačnému závěru. A co lidé, kteří jsou na psa alergičtí? Ti přijdou o práci? Já např. po negativním zážitku z dětství nesnáším dotek psa a vůbec jeho blízkost.Myslím, že ve spoustě zaměstnání by psi neměli být přítomni už z hygienických důvodů.

  Srp 16, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Mary, ale to bylo v Anglii,...Ano, máš pravdu.

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Čokl do práce...Myslím,že majitelé firem mají i horší rozmary, než že berou svého psa do kanceláře.

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Někteří chytřejší psové by plně nahradili mnohé státní úředníky.

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Někteří chytřejší...Rozhodně. Jenže jim to pes nesmí říct, to by byl oheň na střeše. :-)))

  Srp 22, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama