Řídnutím kostí trpí i domácí mazlíčci

Řídnutím kostí trpí nejen lidé, ale i domácí mazlíčci. Podle serveru www.osteoporoza.cz je hlavní příčinou nevhodná strava a nedostatek pohybu a v řadě případů i vrozená porucha činnosti příštitných tělísek. Předejít těmto problémům u psů a koček pomůže, stejně jako u člověka, vyvážená strava a dostatek pohybu.

Podle odborníků není správné krmit psa pouze masem. Pokud majitel neodolá loudění svého psího kamaráda a dopřává mu masa bez omezení, nedělá dobře. Psi krmení výhradně masem mívají řidší kosti. Maso obsahuje vápník a fosforečnany v poměru jedna ku jedné. V tomto poměru se ale nemůže vápník do kostí navázat, takže kosti postupně řídnou.


Problém může vyvolat i nadměrná činnost příštitných tělísek. Tyto žlázy s vnitřní sekrecí se nacházejí v oblasti štítné žlázy, jejich hormon uvolňuje z kostí vápník do krve.


"Psy postupné ubývání kostní hmoty bolí, snáze se jim lámou kosti a může u nich dojít i k zužování pánevního otvoru. To se může projevit trvalou zácpou. U fenek pak i horším průběhem porodů," varují na webu odborníci.


Kočkám může způsobit problém zase čistě rybí dieta. Majitel by měl odolat snahám chlupatého mazlíčka o výhradně rybí jídelníček.


Osteoporóza dříve trápila hlavně siamské kočky "starého typu", tedy s kulatou hlavou, lehce šilhajícíma očima a deformacemi ocasu. Tento druh trpí vrozenou poruchou příštítných tělísek. Dnes je tento typ vyřazován z chovu. Kočky osteoporóza bolí a deformuje jim páteř.


Prevencí těchto potíží je vedle dostatečného pohybu i vhodná dieta. V jídelníčku savců má být dvacetkrát více sloučenin vápníku než sloučenin s fosforem. Zejména mláďata v období růstu by měla podle rady odborníků dostávat průmyslově vyráběná krmiva, v nichž je poměr minerálů vyvážený.


Pokud osteoporóza zvíře postihne, může veterinář předepsat dietu s vyšším obsahem vápníku a vitaminu D. Stav se obvykle rychle upraví.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele hanka.smaaaaaaaaaaaaaaaaa
    hanka.smaaaaaaa... (anonym)

    Může 4měsíční malý Jokšírek mít řidnutí kostí.Děkuji za radu i odpověd.Hanka

    Říj 17, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama