Reklama

Co řikáte na snahu vědců vyvinout bezalergenní kočky?

Budeme mít geneticky modifikované domácí mazlíčky? Americká firma Transgenic Pets nedávno oznámila, že plánuje vyvinout kočky, které nebudou lidem způsobovat alergie. Tento krok by umožnil miliónům lidí postižených alergií chovat domácí zvířata, napsal list International Herald Tribune.

Tato myšlenka má ovšem daleko k realizaci. Transgenic Pets je malá společnost provozovaná jejím zakladatelem lékařem Davidem Avnerem a jeho ženou Jackie z domova.

Genetický výzkum koček probíhá na univerzitě v Connecticutu ve spolupráci s Jangem Siung-čungem, americkým odborníkem na klonování živočichů. "Jsme přesvědčeni, že do roku 2003 budeme moci vyvíjet bezalergenní kočky," tvrdí Jang. Vývoj bude zahrnovat jak genetické inženýrství, tak klonování. Zatím však nebyla žádná z metod vyzkoušena na kočkách, které vyžadují složitější postupy než třeba dobytek.

Zvířata se pokouší klonovat také několik jiných menších společností, které chtějí lidem nabídnout kopie milovaných psů a koček po jejich smrti. Mezi další experimenty patří například snahy vyvinout geneticky pozměněné krávy nebo kozy, jejichž mléko by obsahovalo určité léky, nebo vývoj lososů, kteří by rostli rychleji než obvykle.

Transgenic Pets je však první, kdo se snaží využít genetického inženýrství k vývoji živočišného druhu se zcela novými rysy.

Reklama

Bezalergenní kočky vyvolávají protesty některých milovníků těchto zvířat a odpůrců genetické manipulace, kteří to považují za neoprávněné zasahování do přírody.

Podle vědců budou prý takové kočky mnohem bezpečnější, neboť mnoho alergiků kočky nadále chová a své potíže řeší léky. Pozměněné kočky budou kastrovány, takže nebudou moci své nové rysy předávat dále a firma bude tímto způsobem chránit své investice.

Firma chce prodávat kočky za 750 až 1000 dolarů, což přibližně odpovídá cenám za některá čistá chovná plemena. Společnost musí ale nejdříve sehnat dva milióny dolarů, které zaplatí Jangovi za výzkum.

Vědci se domnívají, že alergické reakce na kočky způsobuje protein, který je vylučován kůží k udržování vlhkosti kočičího kožichu. Gen této látky byl určen a seřazen již před několika lety. Vývoj bezalergenní kočky bude vyžadovat manipulaci s tímto genem tak, aby nedocházelo k vylučování proteinu.

Kočce budou odebrány kožní buňky a ty budou pěstovány ve zkumavce, vysvětluje Jang vědecký postup. Gen alergenu bude nahrazen vadnou kopií a kožní buňka bude poté vložena do zárodečné buňky, z níž byl odstraněn genetický materiál. Vajíčka budou stimulována, aby se vyvinula v zárodek, který bude vložen do náhradní matky. Po vyvinutí několika bezalergenních koček obou pohlaví, budou moci být další zvířata odchována tradičním způsobem.

Mnoho problémů však zůstává nedořešeno. Kromě vývoje nových genů a klonování koček budou muset vědci také zjistit, jaké účinky může mít odstranění zmíněného genu na kůži nebo tělesné funkce koček. Je pravděpodobné, že protein hrál původně nějakou jinou roli, než že vyvolával alergie u lidí. Podle Avnera ale existují dostupné důkazy o tom, že kočky tento protein nepotřebují.

Profesor rostlinné a mikrobiální biologie na univerzitě v kalifornském Berkely Bob Buchanan se domnívá, že někteří lidé by mohli být alergičtí na zcela jiné látky, než je protein v kočičím kožichu, a nabádá proto k veliké opatrnosti.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Hanka (Čt, 5. 7. 2001 - 09:07)
Podle mne ty kočky budou pěkný ubožáci. Vždyť i obyčejně přešlechtěná plemena koček či psů mají velké zdravotní problémy a jsou mnohem náchylnější k nemocnem než kočky divoké či obyčejní voříškové.
A co se týče lidí - ti by se měli zaměřit na léčbu alergie a ne podle své alergie přeměňovat svět. To si myslíme, že změníme všechny pyly, roztoče, zvířata? A že nám to projde?
Petra (Pá, 6. 7. 2001 - 09:07)
Zase o milión zbytečných pokusů na zvířatech víc :-(. Pro alergiky už dávno byla vyvynutá nealergenní kočka - plyšová. A má i další výhody.
Natálie (Po, 9. 7. 2001 - 08:07)
Souhlasím s Hankou. Když příroda kočkám ten protein dala, tak ho asi potřebují, i když to lidské průzkumy neprokazují v tuhle chvíli. I naše alergie jsou následkem nějakého zásahu do přirozenosti. Nebudeme si přeci všechno předělávat a přizpůsobovat jen proto, že jsme si zavinili alerigii. Člověk by vždy měl začínat od sebe!!!! Dost mě to rozčiluje.
Roman (Po, 9. 7. 2001 - 10:07)
To je fakt strasny cim uz se v te americe nezaobiraji. Dalsi vyhozeny prachy zbytecne. Nemyslim si, ze kdyz budou kocky bezalergenni, bude jich na ulici min. Lidi je budou vyhazovat a trapit stejne, i kdyz budou treba mluvit...Meli by se delat pokusy na lidech a zjistit co je spatne v nas...
jitka (Pá, 13. 7. 2001 - 16:07)
Je to postavene na hlavu. Ucelnejsi by bylo pouzit prostredky a sily na hledani pricin a lecbu alergii. Pripomina mi to pohadku Silene smutna princezna, ve ktere kral zakazal v celem kralovstvi smich, misto aby se snazil rozesmat svou dceru. A kocky ten protein nepotrebuji asi stejne jako lidi nepotrebuji mandle, slepe strevo, 2 ledviny (staci 1), delohu a podobne detaily....
Miroslav Pavlíček (Ne, 9. 7. 2006 - 21:07)
Nic moc
Honza (Ne, 9. 7. 2006 - 22:07)
Je to celé blbost. Místo odstraňování příčiny alergií, budeme měnit kočky. To jako bychom místo zastavení likvidace ozónové díry kdybychom chtěli slunce předělat na hvězdu bez uv záření
Lucka (Ne, 30. 7. 2006 - 22:07)
já si myslím že kdo chce kočku tak to musí zkusit. Byla mi zjištěna silná alergie přímo na kočky ale stejně jsem si ji pořídila mám ji už 3 roky a vše je bez problémů ale pokud narazím na jinou tak to už se alergie projeví. Lidi poravdu musí nejdříve začít u sebe a pak když to jinak nepůjde něco měnit u jiných.
J. (Pá, 25. 8. 2006 - 15:08)
To Roman: jojo, souhlasim....
Lenka (Pá, 25. 8. 2006 - 19:08)
Člověk je pupkem světa a všichni ostatní ať se poserou
Omlouvám se za sprostý slovo. Jenže lidi si myslí,že zvířata jsou jako věci, se kterýma si můžou dělat co chtěji.
Co takhle pokusy na lidech? Hmmm? Začala bych všema, kteří tohle propagujou, kteří se nestydí ubližovat slabším!! Každýmu, co si zaslouží.
Kocourek mourek (Pá, 22. 9. 2006 - 13:09)
Mňau ?
To snad neni pravda co je v tý americe možný. Kolik desítek ubohých koček zařvalo na jejich výzkum ?
Mňau ?

Já bych navrhoval vykastrovet všechny takovéhle vědce. Aby už se nemohli nikdy množit a jen kvůli mamonu týrat zvířata. Všechny léky bych testoval na těcto vědcích.

Mňau .....
Honza (Pá, 22. 9. 2006 - 14:09)
Teď mne napadá. Co takhle vyvinout bezalergenní lidi a zbytek prostě vyhubit? Hlavně mi neděkujte za geniální nápad, jsem velmi skromný mám je pořád :-))
Gigi (Pá, 22. 9. 2006 - 19:09)
Lidi, co blbnete, vždyť je to docela dobrý nápad - jako dočasné řešení, než vymyslí něco na odstranění těch alergií u lidí. Když to nejde z jedné strany, tak to musí jít z druhé...
Honza (Pá, 22. 9. 2006 - 19:09)
Ale na alergie už pokud vím řešení je. Problém je v tom, nakolik je pro oficiální medicínu a systém akceptovatelné. Alergie se dají léčit regresí, také jsou tam problémy s přílišnou chemizací okolí potravin atd. Vymýšlení nějakých dalších "zaručených" chemických léků nemá smysl. A kličkování mezi alergeny a očkování je provizorium.
Lenka (Čt, 28. 9. 2006 - 10:09)
Gigi jsi kráva nebo kretén?
Majka (Čt, 28. 9. 2006 - 11:09)
Bezalergenní kočka je úplně normální kočka,pouze u ní byl odstraněn gen spouštějící alergickou reakci.Ti,kdo se k ní negativně vyjadřují,nikdy žádnou pořádnou alergii neměli.Nechápou,jaké to je,prožít si dětství bez možnosti pohladit si zvířátko.Kdybych měla alergické dítě,kočku mu pořídím,protože vím,jak je důležité,aby vyrůstalo se zvířetem.Aby z něj nevyrostl arogantní sobec,jako jsou někteří z vás.
Gigi (Čt, 28. 9. 2006 - 12:09)
Díky, Majko! ;)
Kikuška (Ne, 8. 10. 2006 - 10:10)
souhlasím s Majkou.Ostatním lidem může být jedno, jakou kočku mají doma, jestli tu bezalergickou nebo normální.Vždyť oni to ani nepoznají, jim je to jedno, ale nám alergikům to zásadně změní život!!!!
Jana (St, 21. 3. 2007 - 06:03)
Plně souhlasím s tímto názorem, člověk není pánem světa, ale chová se tak a proto příroda sama učiní patřičné kroky proti němu.
Hana (Út, 3. 4. 2007 - 14:04)
Pro Majku s Kikuškou. Ne ostatní, ale to vy jste sobci, kteří myslí pouze na sebe a své vlastní uspokojení. Je mnoho jiných zvířat, která si alergik může pořídit a nemusí to být zrovna kočka nebo pes. Ale pokud vám nevadí pořídit si kočku za cenu pokusů na jiných zvířatech, pak to jasně ukazuje, jaká je vaše proklamovaná láska ke zvířatům. Uzpůsobovat jakékoliv zvíře lidským potřebám je neetické a bezohledné.
maria (Pá, 6. 4. 2007 - 23:04)
Asi tolko, ze problem nie je v zvieratach, ale v ludoch a zase na to doplatia len zvierata. Ludia uz naozaj nevedia co by od samej vole robili. to snad ani nie je pravda, ludia uz nepoznaju nijake zabrany!
Vr. (St, 18. 4. 2007 - 18:04)
Nechapu, jak kdokoliv, kdo ma rad zvirata, muze podporovat "prodej" tvorecku, kteri byli vyslechteni na ukor stovek jinych, jim podobnych... Lidi proste nemaji soudnost a nevi, kdy prestat. At uz je to vybijeni psu a kocek v Atenach kvuli olympiade, nebo v Cine kvuli vztekline, muceni dobytka na farmach, ktere dokonce oznaci jako eko, ci biofarmou, nebo tyrani obycejnych kocek, kvuli tomu, aby si nekdo vydelal a mohl je prodavat alergikum...
poli (Čt, 10. 5. 2007 - 16:05)
je svělý nápad vyvynout bezalergení kočku
HANO a sobci nejsme.Ty jsi kráva alergii
nemáš Tak sakra SKLAPNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lili (Čt, 10. 5. 2007 - 16:05)
máš pravdu poli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lili (Čt, 10. 5. 2007 - 16:05)
máš pravdu poli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lili (Čt, 10. 5. 2007 - 16:05)
máš pravdu poli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Návštěvník (Čt, 10. 5. 2007 - 17:05)
chujovina :DDD
... (Pá, 17. 8. 2007 - 09:08)
Myslím,že si konečně někdo uvědomil,že
alergici by taky chtěli mít v životě alespoň kamaráda (zvířecího)
se kterým se dá mazlit (k rybičce,nebo želvě se nepřitulíte)
a zvlášť,když je to osamnělý člověk,nebo bydlí na venkově,nebo se prostě jen často pohybuje mezi zvířaty...
Je to dobrý vynález DO BUDOUCNA.
Zuzka (Ne, 16. 9. 2007 - 21:09)
No ja zjistila, ze jsem alergicka na kocky az kdyz jsem ji mela par mesicu doma. Zamilovala jsem si ji a nechtela dat pryc,ale shodou okolnosti se stala tragedie a cicinta mi umrela. Muj alergolog mi rekl, ze je to pro me dobre a dalsi mi uz nedoporucuje. Proto se moooc tesim na to, az tyhle hypoalerg.kocky budou k dostani! I kdyz pro me to nebude mit vyznam, protoze si porizuju prave jinou. Ale super nadeje pro jine alergiky!
danny (Pá, 12. 10. 2007 - 21:10)
je to supr hlavne pro deti co chteji kocicku a trpi na alergii!!!
miloš (Čt, 10. 1. 2008 - 12:01)
je to dobre!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Návštěvník (Pá, 18. 1. 2008 - 11:01)
Aletgik,který by chtěl mít doma čtyřnohého kamaráda, si může pořídit psa - naháče,který je pěkný,malý a není nebezpečný pro alergiky. Ty kočky-když pominu jejich týrání při výzkumech- budou cenově naprosto nedostupné,neví se ani,jak se jejich život po zdravotní stránce bude vyvíjet.Před prodejem bude každá kočka - kocour vykastrováni,aby si je eventuální chvatelé nemohli rozmnožit.Nejde vlastně o alergiky,ale především o to,aby se pěkně na tom nabalíkovali ti,které tato ÚŽASNÁ myšlenka napadla. Prostě,všechno je především jen a jen o penězích. Mon.
Katarina (Út, 19. 2. 2008 - 10:02)
Lide by si meli uvedomit, ze zvirata nejsou veci. Miluju zvirata predevsim kocky,mam doma kocoura. A kdybych byla alergicka na kocky tak se radeji na ne budu divat na fotkach nez abych si porizovala ,,modifikovanou,, kocku. Ani nechci domyslet jak vyzkum probihal...Trochu ucty a pokory k prirode a zviratum by lidstvu neskodilo.
Dekuji
Tamara (Ne, 2. 3. 2008 - 16:03)
Vědci by spíš měli zaměřit své snahy na to, jak se vyhnout chemizaci naší potravy. Dříve lidé žili obklopeni zvířaty a žádné alergie je netrápily. Čím to? Žili zdravě !
M. (Ne, 2. 3. 2008 - 17:03)
Nebylo by lepší vyvinout nealergenní lidi?:-)
Takže pro všec… (Ne, 2. 3. 2008 - 17:03)
V dubnu budou k mání překrásná zrzavá koťátka z už vyzkoušeného spojení.Naše kočka versus několik místních zrzavých kocourů.A jsou vždy opravdu nádherná.Beru záznamy,ke každému kotěti konzerva zdarma
Alena (Pá, 21. 3. 2008 - 13:03)
Nelíbí se mi zvířata v laboratořích,znetvořená a umučená jen kvůli lidské hlouposti a roztaženosti.Úcta k životu chybí lidstvu nejvíce,představte si sebe,své děti,třeba jako miminka v laboratorních testech a zvažte jak se vám to líbí!!!
Pytlík (Pá, 21. 3. 2008 - 22:03)
yv tady vyvádíte, já tu kočku bez chlupů nechci, nechci ani s chlupama, právě jdu utopit šest koťat a kočky aby neměla další, tu kurvu kočicí dám do pytle a budu s ní mlátit o obrubník, ažý ji přejde chuť na mrouskání.
Mája (So, 22. 3. 2008 - 00:03)
Nealergenní kočka vám vadí?Tak to mě víc vadí pokusy třeba kvůli kuřákům,kdy se do koček a psů uměle fouká kouř,aby se vidělo,co to dělá s plícema.Ta kočka přinese aspoň nějaký užitek.
eva (Čt, 27. 8. 2009 - 21:08)
pan Pytlik uz asi tie macicky utopil,len nechapem ako na tento svet prisiel on.Zeby ho omlatili o obrubnik v utlom veku?RAZ SKONCI V PYTLY ON SAM.
xxx (Út, 10. 5. 2011 - 22:05)
Neskutečný!!! A nechcou třeba vyvinout hypoalergenni lidi?! To by byl aspoň vynález! Na některý mám fakt alergii, jeden člověk mi vyvolával pocit zvracení! Chudák kočky,stovky jich umřou, než je vyvinou a pak je pořídí lidi děckám na hraní, takže je zas utýrají majitelé. Paráááááááááááááááda!!!
Zjevně bezaleg… (Po, 4. 6. 2012 - 20:06)
http://hobby.idnes.cz/vrtulnik-z-mrtve-kocky-07x-/hobby-mazlicci.aspx?c=A120604_145412_hobby-mazlicci_bma
Lenka (Čt, 11. 2. 2021 - 21:02)
Tohle podle mě není normální, Jsem zastánce přirozeného vývoje :) Klidně budu sebe i svou kočku pravidelně odčervovat a plati za různé zzdravotní pomůcky. Ale vyvinout něco takového?
Reklama