Reklama

Aromaterapie trochu jinak

Aromaterapie je bezesporu jedním z prostředků, jak podpořit procesy v organismu. Záměrně jsme nenapsali "ozdravující" procesy. Protože jsou i případy, kdy vůně mohou škodit.

O vůních jinak
Pro ujasnění se opět obrátíme o pomoc ke dvěma základním energiím. Z tabulky potravin jsou jednoznačně jasné potraviny, které mají stahující (jang) charakter. Ze souvislostí už víme; že jimi je organismus stahován jako celek. Všechny jeho buňky. V některých orgánech více, v jiných méně - ale všechny. Už jste se také mohli přesvědčit, že ke stahování (jangizaci) organismu přispívá suché prostředí, suchý chlad, vítr, slunce, spěch, stres, nahromadění lidí, strach, mimořádné události.

Z tisíce možných příkladů kompenzace těchto stahujících vlivů můžeme uvést třeba ten nejmasovější: církev v kostelích při mši zavedla kadidlo jako vůni, která uvolňuje řadu stahujících vlivů, vyskytujících se při mších. Nezanedbatelný je přitom strach, že Bůh nám vidí až do hlubin duší a pan farář se naše hříchy doví, při zpovědi.
Jsou však i případy, stavy a situace, kdy organismus nebo některé jeho části jsou extrémně uvolněné. To je dnes čím dál častější. Protože konzumace uvolňujících (extrémně jin) potravin a doplňků je mnohem vyšší než kolik je třeba na uvolnění jang stravy a jang vlivů prostředí. V takových případech je pak většina vůní pociťována negativně až dráždivě nebo dokonce chorobně.
Nedávno například přinesla masmédia zprávu, že na některých vysokých školách se bouří část studentů a studentek proti voňavým kosmetickým prostředkům svých spolužaček a spolužáků. Způsobují totiž alergické reakce. Pochopitelně. Vůně je extrém jin. Je-li některý z orgánů (játra, slezina, dýchací systém, imunitní systém, lymfa) v jin kondici, pak jin vůně způsobí alergickou reakci. Jin a jin (mínus a mínus) se odpuzují. Organismus zpanikaří.

V bostonském makrobiotickém centru v USA se v roce 1989 léčila z rakoviny jater mladá francouzská hraběnka. Bylo zajímavé sledovat její až hysterickou reakci když jednou náhodou průvan zanesl ze suterenní prádelny vůni pracího prášku do prvního poschodí na chodbu, kudy procházela. Stejně zajímavé bylo pozorovat, jak na indické voňavé tyčinky negativně při duchovním semináři reagovaly dívky s jinovou kondicí dýchacího systému (náběh na astmat).

Objeví-li se proto v tisku titulek, že s aromaterapií je život příjemnější a kvalitnější, může to být pro někoho pravda celá, pro někoho poloviční a pro někoho omyl. Ta poloviční pravda může být dána stavem, kdy jsme na cestě uvolňování některého orgánu nebo systému. Ještě se zcela neprojevily příznaky patologického stavu. Silné a jakékoliv vůně však už mohou na jemném zhoršování stavu pracovat. Ani si to nemusíme ve shonu pracovního dne uvědomovat. Jen nám třeba něco vadí - ale nemáme čas zjistit nebo uvědomit si co.
Částečky cigaretového kouře oslabují imunitní systém. Stejně ho mohou v některých případech oslabovat i částečky z oblaku vůní. A protože všechno je energie, i vůně jsou energetický fenomén. A je jedno, zda jsou přírodní nebo umělé. Kýchání pylových alergiků v situacích, kdy pyl ještě nelétá, ale rostliny již voní, je jedním z důkazů.

Reklama

Někdy se můžeme setkat s tvrzením, že aromaterapii s úspěchem používali lidé již před tisíciletími. Tam samozřejmě mohl být úspěch větší než dnes. Protože ti lidé měli z těžké práce, pohybu venku na slunci a větru a z hutné obilné stravy výhodně jang - pevnou konsituci (kořínek) i kondici. Nejedli zmrzlinu, mražené krémy, čokoládu, sladké koláče a buchty, nepili džusy, colu, slazené limonády, prostě nekonzumovali extrémně uvolňující, jin věci. Pak jim jinové, uvolňující vůně mohly být takřka bez výjimky prospěšné.

Další informace o zdroji vůní, to jest o éterických olejích a rostlinných silicích říká, že to jsou hormony nebo koncentráty. O hormonální léčbě raději nemluvit. Používání stimulujících koncentrátů energetická preventivní medicína příliš nedoporučuje. Stimulují totiž jeden orgán na úkor druhého. Toho, který je s ním energeticky spojen. V systému energií jsou ostatně mezi sebou spojeny všechny orgány. A dokonce i všechny buňky. A tak eventuální simultánní stimulace více orgánů nebo typů buněk už je svým způsobem nepřirozená. Protože to je bič.

Další informace, kterou jste mohli číst: že v aromaterapii jsou mnohem vyspělejší země Orientu, kde se tohoto prostředku hodně využívá. Pochopitelně. Orient je jangový. Vzpomeňte jen na drobné (jangové) postavy Japonců, Číňanů, Korejců a dalších. Není divu, že vůním na uvolnění holdují.
V posledních týdnech se objevily reklamy na rostlinné esence cituji: VELMI aromatické. Je to v rámci nesmyslné honby za tím, aby všechno bylo maxi, super, hyper, aby toho bylo moc. Když se pod tímto heslem prodávají například esence, které jsou označeny jako nervový stimulans a esence silně aromatická - jaký je rozdíl mezi takovým prostředkem a třeba alkoholem nebo drogou ? Nemyslím, že by to už někdo někdy změřil. A srovnal míru prospěšnosti nebo neprospěšnosti.

A tak na závěr- jako vždy: všeho dobrého pomálu. Všeho moc škodí. Co dává příroda přirozeně je nejharmoničtější. A prevence tou nejpřirozenější medicínou - stravou a životosprávou - je to nejbezpečnější.

Zdroj : Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha - Úplně nový pohled na svět II.

Reklama

Komentáře

Aromaterapeutka (Pá, 7. 4. 2006 - 07:04)
Dobrý den, nejsem si zcela jistá, že autor článku má nějaké významnější zkušenosti s aromaterapií, popis zde předkládaný je povrchní. Jako odborný terapeut prosím autora o hlubší studium. Jen krátce, silice se používají zředěné nosnými rostlinnými oleji, max. koncentrace 3%, v extrémních případech, běžně 0,5-2%, tedy vůně jemné, pro někoho téměř nevnímatelné až homeopatické a vůně je spíš doprovodným a zpříjemňujícím než léčebným efektem. A co je velmi důležité, mezi éterickými oleji je množství jinových, ale také jangových silic, nelze tedy éterické oleje jako takové zařadit jako jinové jenom z toho důvodu, že vůně jako taková je jinová, to si dovolím prohlásit za neúplné porozumnění tématu nebo nedostatek informací. Další nesmyslné trzení je, že éterické oleje jsou hormony....Nemíním zde přepisovat celý článek, a proto prosím nezasvěcené čtenáře, eventuální zájemce o aromaterapii, o podrobnější studium věci, tento článek celý je psán někým neznalým aromaterapie a je plný zkreslených informací. Děkuji za prostor.
Tomáš (k.toma… (Čt, 29. 6. 2006 - 11:06)
Nadpis článku by spíš měl znít "Aromaterapie hodně zkresleně a nepřesně".

Je pravda, že aromaterapie při nesprávném používání silic nemusí být prospěšná, ba může až škodit. Kdyby ho ovšem napsal odborník, vysvětlil by, že například masáž s příliš silnou koncentrací levandulové silice nemusí být prospěšná pro člověka s nízkým tlakem zatímco s příliš silným roztokem rosmarýnu to možná nebude v pohodě pro člověka s vysokým tlakem, dále že po masáži s použitím silic z některých citrusů nesmí následovat opalování (ani solárko) - hrozí reakce a pigmentové skvrny, také by mohl zmínit, že mátová silice je nevhodná pro kojící maminky a děti do 3 - 4 let, že velká opatrnost je třeba při použití skořicové silice (možná alergická reakce) a to i při jen nakapání do aromalampy... a takhle bych mohl pokračovat dál. Každá silice má své přínosy a svá nebezpečí.

To jak článek pojali autoři svědčí o tom, že o aromaterapii nevědí nic a o tom, jak tradiční čínská medicína definuje jin a jang asi taky moc ne - věta "Vůně je extrém jin" je v kontextu článku nesmyslná. Jsou silice s jang kvalitou a silice s jin kvalitou, někdy více, jindy méně výraznou.

Prosím čtenáře, který by se chtěl opravdu něco o aromaterapii dovědět, aby si o tom koupil nějakou knížku, nebo má-li jen nějaký dotaz, ať mi klidně napíše
k.tomas"centrum.cz
Alena (Čt, 29. 6. 2006 - 18:06)
Tomáši, ale zatím to vypadá, že jsi spíš ty nepochopil, co bylo v článku napsáno. O té aromaterapeutce už ani nemluvím.
Ona totiž neexistuje z hlediska výkladu jinu a jangu jen TČM, o které v článku zcela logicky nepadlo ani slovo, ale též energetická medicína (EM).
Záleží dost na tom, jestli se hovoří o toku energie, s kterým většinou pracuje TČM, nebo už její přeměnou, s kterou zase pracuje dost často EM.
Jin-jangová klasifikace některých typických jevů, kde nemůže dojít ke špatnému výkladu (z pozice EM), je v obou případech shodná. To pak může při čtení budit dojem, že dotyční o věci nic nevědí, když si pletou takové základní věci.
Z hlediska klasifikační praxe pak mohou logicky jinové věci v EM být naopak v TČM jangovými, protože platí pravidlo, že jin energie vytváří struktury spíše jangovější povahy a jang energie jinovější povahy.
V každé "struktuře" je pochopitelně zastoupen určitý poměr obou energií.

Předem by se tedy mělo vždy zdůraznit, zda se zrovna bavíme v úrovni TČM, nebo jestli jde o EM.
Z mé praxe ovšem vyplývá, že každý by se měl věnovat jen jedné z uvedených disciplín, protože po chvíli diskuze stejně dojde ke zmatečné komunikaci typu: já o voze, ty o koze.

Jinak z pohledu EM je zcela logické, když např. uvádíš, že levandulová silice je nevhodná pro lidi s nízkým tlakem.
Lidé s nízkým tlakem jsou v extrémně jin kondici (z hlediska EM). Levandulová silice je rovněž extrémně jin. Když se potkají dva extrémy jin (analogicky i jang), začnou se odpuzovat.
Alergická reakce je snaha o eliminaci jinových přebytků (v tomto případě), které se v organismu nashromáždily zejména vlivem nevhodného způsobu stravování.
Ale také platí, že velké jin přitahuje malé jin, proto může dojít k dalšímu podpoření beztak už patologické jinové kondice pacienta, protože obě jinové složky se při střetu v lepším případě sečtou.
Toto náhlé skokové kondiční navýšení směrem k jinu může v řadě případů skončit i smrtí, protože na předávkování jinem reaguje organismus často kompenzačním opatřením, kterým je křečovitý stah (kompenzace jang).
K takové katastrofě někdy stačí i obyčejný kyslík. Nemusí jít tedy zrovna vyloženě o nějakou aromatickou látku.
Takže aromaterapeutům nezbývá než popřát hodně klientů s jangovou kondicí a konstitucí (z pohledu EM), u kterých ty alergické a jiné krizové reakce většinou nehrozí.
Irena (Čt, 29. 6. 2006 - 19:06)
Já o koze, ty o voze... To vystihuje asi podstatu debaty. Aromaterapie je snad léčba vůněmi, tak bych zde nehovořila o masážích, protože ty spadají do jiné oblasti léčení. Že se při nich používají nějaké silice rozpuštěné v oleji, aby to vyšlo levnějc, je už nepodstatné.
Cílem klasických masáží je většinou uvolnit stažené svaly do hloubky, odstranit svalové disbalance atd., tak se těžko budou používat jang přípravky, které naopak stahují, abychom se drželi specifického výkladu v článku. Když se už náhodou použije něco hodně jangového (Solux), jde stejně o výsledné jinové působení, protože jedna kvalita v extrému přechází v druhou.
Existuje také reflexní terapie, kde to snad jde i bez těch olejíčků.
Napíše-li aromaterapeutka, že: "...a vůně je spíš doprovodným a zpříjemňujícím než léčebným efektem," tak to teda nevím, proč se to pak jmenuje aromaterapie. Co má tedy v aromaterapii hlavní léčebný efekt, když ne vůně - aroma?
coroner (So, 1. 7. 2006 - 16:07)
Problém bude asi opravdu v tom, co si kdo pod pojmem aromaterapie představuje. Paní inženýrka Průchová
petr (Ne, 29. 6. 2008 - 22:06)
na webu www.biolide.cz - odkaz aromaterapie. Najdete zde informace o aromaterapeutické historii, druzích aromaterapií s řadou bylin a květin k tomuto účelu vhodných...
Reklama