Reklama

Jak na klíšťata

Při procházkách v travnatých, křovinatých či lesních porostech je třeba vždy počítat s možností přisátí klíštěte. Nejvíce rizikové jsou listnaté a smíšené lesy, zejména pak prosluněné lesní cesty a mýtiny s vyšší trávou. Počítat s klíšťaty je však třeba i v městských parcích a na zahradách. Klíšťata mohou na člověka přenést bakteriální původce Lymeské boreliózy či ehrlichiózy nebo viry způsobující klíšťový zánět mozku.

Aktivita klíšťat trvá od března do listopadu, maximální intenzity dosahuje v dubnu až červnu.

Nejčastěji se vyskytují v nižších polohách, ale jejich výskyt je zaznamenáván i v lokalitách 700 - 800 m n.m.

Klíšťata nepadají ze stromů, nýbrž čekají na svou kořist přichyceny ve trávě ve výšce od 20 cm až do 1, 5 m.

 U klíšťat rozeznáváme 4 stádia: vajíčka, larvy, nymfy a dospělé jedince (imaga). Larvy, nymfy i dospělý jedinci mohou sát krev na člověku a pokud jsou infikována mohou přenést infekci na člověka.

Vývojová stadia mají na " hlavičce " bodavý orgán - hypostom, kterým jsou pevně přichyceny v kůži. Klíště do rány vylučuje sliny obsahující protisrážlivé látky i látky působící místní znecitlivění. Sliny mohou obsahovat původce nákazy, proto délka přisátí klíštěte úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Na svém hostiteli klíště vyhledává k přisátí teplá místa s měkkou kůží, nejčastěji krk, břicho, ale i nohy, ruce a hlavu.

Počet infikovaných klíšťat se udává mezi 1-20%. Neplatí tedy v žádném případě, že přisátí klíštěte znamená vždy ohrožení Lymeskou borreliózou nebo virovou klíšťovou meningoencefalitidou - zánětem mozkových blan. Borrelie se nacházejí obvykle v méně než 10% klíšťat a virus KME pak u méně než 1% všech klíšťat. V určitých oblastech - v tzv. přírodních ohniscích nákazy může však promořenost klíšťat výrazně stoupnout. Informaci o ohniscích mohou podat epidemiologové územně příslušné hygienické stanice.

Známá přírodní ohniska klíšťového zánětu mozku jsou např. v povodí Sázavy, Vltavy, Berounky, Dyje, Křivoklátsko, Vranovská a Kníničská přehrada. 

Při ochraně proti nemocem přenášeným klíšťaty je nejdůležitější prevence, která spočívá:

    1) v ochraně proti klíšťatům

   Jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa, měli bychom:
     mít ochranné oblečení - vysoká obuv, světle barevný oděv s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi zastrčenými do ponožek , na světlém        oděvu lze přítomnost klíšťat snáze odhalit

Reklama
  • používat repelentní prostředky proti klíšťatům - například je vhodný 100% přírodní přípravek Tyra-san
    od firmy CENTRE DE SANTÉ
  • po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch
  • denně kontrolovat domácí miláčky (kočky, psy), zda nemají klíště; při odstraňování klíšťat z těla zvířat musíme dbát stejných pokynů jako při odstraňování klíšťat u lidí 

     2) v rychlém a správném odstranění přisátého klíštěte
     
  • před manipulací s klíštětem je nutné místo dezinfikovat Jodisolem nebo jiným dezinfekčním prostředkem
  • klíšťata odstraňovat velmi šetrně, je možno použít pinzety
  • uchopit klíště u hlavičky nikoli u zadečku (vymáčkli byste obsah jeho střev do ranky i s borreliemi) pinzetou a kýváním do stran jej uvolnit
  • viklat opatrně, pokud se klíště nepustí kůže
  • nikdy klíště nemačkat a nepolévat olejem (usmrcené klíště uvolňuje ze střevního obsahu bakterie do krve člověka)
  • po vyjmutí klíštěte opět místo dezinfikovat - pro lepší hojení lze potřít Tyra-balmem
  • při odstraňování klíšťat zabránit potřísnění kůže či spojivek střevním obsahem klíšťat

     3) v časné návštěvě lékaře v případě zdravotních potíží (červený erytém, chřipce podobné příznaky, bolesti hlavy, bolesti kloubů, otoky lymfatických žláz?)

    Autor: mk


    Článek je sponzorovám firmou CENTRE DE SANTÉ, jejíž stránky naleznete na www.klistata.cz

Reklama

Komentáře

Apply (Čt, 8. 4. 2004 - 11:04)
V clanku jsou urcite dulezite pokyny,ale pocita pouze s kladnym vysledkem.Co mam ,ale udelat ,kdyz jsem si kliste treba nechtene vyskrabnul a stale je v rane ?

Dekuji za odpoved
PeT (Čt, 2. 5. 2002 - 13:05)
Toto fakt funguje: brát velmi pravidelně vytamín B, například B-Komplex nebo Pangamin, brát doporučené dávkování dlouhodobě. Lidské tělo poté kůží vylučuje něco co těm potvorám děsně vadí. A fakt to funguje. Čím delší a pravidelné užívání tím lépe. A vitamín B je vhodný jako doplněk k jakékoliv stravě, a vůbec vhodný doplněk do života. PeT
chytrolin (Pá, 10. 3. 2006 - 17:03)
zajdi si k doktorovi...
Sylva (Po, 3. 4. 2006 - 15:04)
Před rokem jsem tady našla komentář, že braní B-čka proti klíšťatům pomáhá. Je to pravda!!! Chci za tu radu poděkovat, s manželem jsme koupili chatu a její okolí, jak jsem zjistili, je totálně zamořeno klíšťaty. Chytli jsme třeba 5 klíšťat za den. Takže celé léto jsme brali B-komplex a od té doby ani jedno klíště! Je ale potřeba brát opravdu pravidelně a zabírá nejdříve za 2 týdny.
Stanislava (Ne, 16. 7. 2006 - 15:07)
Přítel chytil klíště zůstala mu však v těle hlavička. nechce stím jít k lékaři. Co stím?
M. (Ne, 16. 7. 2006 - 16:07)
Stáňo, ať k tomu doktorovi jde - okamžitě - jinak si koleduje o velké problémy, i když třeba nepůjde o infikované klíště. Známý to takto měl vloni, udělal se mu tam velký otok, musel na chirurgii, rozříznout, následně antibiotika, pomalu otrava. Nechci tě děsit, u každého to tak být nemusí, ale může, proto bych neriskovala.
libor (Po, 24. 7. 2006 - 15:07)
Asi před 20 dni jsem mněl za krkem bodnutí nevím však jistě zda od klíštěte.po pár dnech jsem měl teploty-zimnice,bolest hlavy,otok uzlin a kašel.Už je to 14 dní a teploty mám stále ale už né vysoké.Včera jsem zjistil že ve v pichu je bílá skvrnka a okolo je to zarudlé a navíc sté ranky mi přítelkyně něco vytáhla prý to vypadalo jako trn.může to být klíště?
Ondra (Út, 29. 8. 2006 - 09:08)
Měl jsem klíště a nevšiml jsem si ho. Mohlo být přisáté tak 14 dní. Je už vytažené a žádný extra otok nemám. Mám jít k lékaři?
katka (Ne, 3. 9. 2006 - 10:09)
co delat,kdyz se nem nepodadari vyndat kliste cele?
H (Ne, 3. 9. 2006 - 11:09)
jít k lékaři. (i na pohotovost, pokud to nezvládneš sama)
Vlasta (Čt, 14. 6. 2007 - 07:06)
Jak správně vyndat klíště?
eset (Čt, 14. 6. 2007 - 11:06)
používáte někdo repelenty? Jaké ? Mají vůbec nějakou účinnost ??? Všude se píše jenom o očkování, které stejně není proti borelióze.
Kaja (Pá, 15. 6. 2007 - 07:06)
Při vyndavání klíštěte v žádném případě nemazat klíště žádným olejem a tak!!! Nejlíp vyndáte i malého zmetka zápalkovou hlavičkou, jakoby vyklejte, točte s ním, jde to opravdu nejlíp-když u sebe nemáte pinzetu...
katka (Pá, 15. 6. 2007 - 12:06)
u nás se osvědčila pinzetka, která se zmáčknutím roztáhne, přiloží se ke klíštěti, pak se pustí, zaklapne klíště a pak se jednoduše otáčí dokud se nepustí. S normální pinzetou to šlo vždycky hrozně špatně, jak ji člověk musí držet zmáčknutou...
katka (Pá, 15. 6. 2007 - 12:06)
u nás se osvědčila pinzetka, která se zmáčknutím roztáhne, přiloží se ke klíštěti, pak se pustí, zaklapne klíště a pak se jednoduše otáčí dokud se nepustí. S normální pinzetou to šlo vždycky hrozně špatně, jak ji člověk musí držet zmáčknutou...
Jinak já beru B-Komplex denně a je fakt že jsem měla snad 2 klíšťata za život a ani se ničím nestříkám. V rodině chytají klíšťata jen psi, na ty používáme frontline, tak jim ještě zkusíme dávat to běčko, když to funguje i na lidi...
Hmm (Ne, 8. 7. 2007 - 22:07)
Hmm, jedna z mých úchylek je chození s batohem po české kotlině. Mohu potvrdit, B-komplex a pivo funguje naprosto spolehlivě, klíšťatům vitamín B opravdu smrdí. Nevýhodou je, že ho cítí i ženy i když nevědí co to je, cítí ho a napuštění Béčkem holku nesbalíte. Druhý stupeň ochrany jsou repelenty obsahující diethyl-meta-toluamid. Poslední ochranou, pokud klíště překoná předcházející dvě bariéry je jodová desinfekce. Přisáté klíště zakapejte pořádně jodovou desinfekcí a ušítkem vyviklejte. Každý rok nasbírám kolem deseti klíšťat, ale zatím jsem encefalitidu ani borelku nechyt.
Zvedavka (Ne, 8. 7. 2007 - 22:07)
Hmm, ty ses ale chytrej. A jake mas dalsi uchylky? Treba i tam by si mne mohl poucit.
julie (St, 23. 4. 2008 - 14:04)
Když berete B-komplex nemáte potom neustále pocit hladu? Já tedy ano a proto ho můžu brát jen omezeně. Nepomohlo by tabletku B-komlexu rozdrtit, rozpustit a sebe, nebo psa potřít?
Mysaq (Čt, 3. 7. 2008 - 16:07)
Cau Julco, to, ze mas pocit hladu, pravdepodobne nebude b-komplexem. Neberes nahodou jeste leky na alergii? U antihistaminik je tohle pomerne znamej "vedlejsi ucinek" :o)
michaela (Po, 7. 7. 2008 - 21:07)
klište je škodlive-
Betynka (Ne, 31. 8. 2008 - 14:08)
Na klíšťata se dobře osvědčila navlhčená vata silně namydlená mýdlem.Místo přisátí potřeme,klíště ihned odpadne.Neplatí na zvířátka.
misha (St, 17. 12. 2008 - 19:12)
jak seám zachovatdyš má podezření na infeki m jako neporadíš no tak to edi jsko bodnout
bobo (So, 4. 7. 2009 - 20:07)
staci gdis me boli mirne ale celej den hlava? to muzou bit priznaki boreliozi a pred tidnem sem mel 3 klistata
Návštěvník (So, 4. 7. 2009 - 21:07)
bojím bojím se jich moc.
ab (Út, 19. 10. 2010 - 10:10)
V clanku jsou urcite dulezite...desinfikuj..
JM (St, 25. 5. 2011 - 09:05)
u nás se osvědčila...tak dávat B-komplex i psům je tak jaksi blbost, protože psi se přeci nepotí (chladí se tím veeelkým vypláznutým jazykem) a právě pot je v k tomu, aby to fungovalo, potřeba ;)
Šárí (St, 25. 5. 2011 - 10:05)
V létě do lesa chodím normálně v sandálech a kraťasech a co čtvrthodinu si prohlížím nohy a klíšťata prostě secvrnknu. A když už se nějaké přisaje, velmi výjimečně, prostě ho vytáhnu nehtama.
Lidi s tím hrozně nadělají, nechají se vycukat přehnaným strašením.

Ale ten B-komplex zkusím. Vlastně napřed pangamin, ale ten bude možná slabej?
pivmen (St, 10. 8. 2011 - 13:08)
A dá se ten B-kompllex nahradit pitím piva?
Nejlepší je klíště pokapat Jodisolem a pak tahat...
kecal (Pá, 12. 8. 2011 - 13:08)
No nahradit se to asi nedá, to by si jich musel vypít asi 30, aby měly stejný účinek, jako B-komplex :-D
pivmen (Po, 15. 8. 2011 - 18:08)
Tak to je v poho no :-D Takže asi bude levnější koupit si Jodisol nebo repelent :-D
kecal (Út, 16. 8. 2011 - 17:08)
Tak to asi jo :-)
ivulenka (Čt, 14. 6. 2012 - 11:06)
Klíštětovky se bojím, takže jsme s manželem očkovaní, děti jsme zatím neočkovali, na radu lékařky, protože nepatří do rizikové skupiny, ale berou vitamin B12 a jsou nastříkaní repelenty.
Vyšlo dobré video s Martinou Sáblíkovou, které instruuje co a jak, podívejte se na to:

http://bit.ly/KzEsRG
el (Ne, 9. 6. 2013 - 21:06)
To je neuvěřitelné jak se šíří fámy. Když si vemu B komplex tak na nás klíšťata nejdou?!? Opravdu odborná studie. Já jsem měl včera k večeři řízek, a dnes nic na mě nepřišlo i když jsem se celý den válel v přírodě. Doporučuji tedy večer před akcí. řízek. Funguje to perfektně, můžu to garantovat.
strelec.drak@s… (Po, 10. 6. 2013 - 12:06)
Mohu doporučit prostředek,který nejenže klíště usmrtí,ale i vydesinfikuje postiženou ranku.
Tak (Po, 10. 6. 2013 - 12:06)
Mohu doporučit...sem s ním, jsi na Doktorce a každý jej můžeme používat.
a (Po, 10. 6. 2013 - 12:06)
To je neuvěřitelné jak se...byl vepřový nebo kuřecí? :-)nebo snad telecí?
Michaela (Po, 17. 6. 2013 - 21:06)
Před rokem jsem tady našla...dobrý den muzete mi prosim na meila napsat jaký druh B-komplexu jste uzivala?? dekuji [email protected]
Lucie (Út, 25. 6. 2013 - 14:06)
Přítel chytil klíště...Blbost! Beru Béčko půl roku a stejně se na mě klíště přisálo ....
Přesně taK! (St, 26. 6. 2013 - 11:06)
Mohu doporučit...Proč takové tajnosti, zase nějaká pochybná dealeřina, žejo, tak to totiž zavání.
Karolina (St, 10. 7. 2013 - 10:07)
Při vyndavání klíštěte...jj zápálky se mi také velice osvědčily, když nemáte pinzetu na klíšťata
Patrik (St, 10. 7. 2013 - 16:07)
Blbost! Beru Béčko půl...To, co klíšťatům smrdí, je vitamin B1, ne celý B-Complex, i když ani ostatní Běčka nejsou na škodu. Ale hlavně musí být v pořádné dávce, nikoliv v nějakém přizdisráčském dávkování. Dávka musí být nějakých 50-100 mg a ne třeba 5-10 mg nebo dokonce ještě méně. Běžný B-Complex obsahuje jen 1 mg B1. To je klíštěti k smíchu. Nadélce braní vůbec nezáleží. Vitaminy skupiny B se prakticky neukládají a velká dávka se vyloučí během několika hodin.
Linda (Pá, 30. 5. 2014 - 08:05)
Za sebe mám nejlepší zkušenost s repelentem Protector, který jsem koupila v lékárně. Je to novinka na trhu a přesvědčila mě díky tomu, že opravdu dlouho vydrží – cca 8 hodin. A je vhodný pro celou rodinu (děti už od 6 měsíců). Příjemně voní a je cenově dostupný.
B.Kocarek (So, 14. 6. 2014 - 12:06)
Jak správně vyndat...Jak správně? Napíšu vám jak jej vyndat spolehlivě celé. Zaručeně.
Vemte kousek másla a udělejte přes klíště kupičku, aby nemohlo dýchat. Počkejte 3-5 minut. Potom jedním prstem objíždějte dokola těsně kolem klíštěte doleva, doprava. Po pár desítek vteřin se spolehlivě pustí. Omyjte kousnutí tinktůrou, lihem, nebo francovkou a máte-li postříkejte Aloe, Odvarem z kycolu(zlatobýl), nebo něco jiného hojivého. Hlavně na klíště nechoďte s pinzetou!!! I přesto, že to každý doktor a sestra doporučuje. Tím právě dochází k utržení zakousnuté hlavičky klíštěte.
Klíštomann (So, 14. 6. 2014 - 17:06)
klíšťata vyndavám pouze s pinzetou, lehkým kroucením, nikdy mě nezůstal ani kousek z klíštěte v ráně! A pokud nemám pinzetu u sebe, tak klíště zahřívám prstem krouživým pohybem a pustí se samo, tedy musí být čerstvě přisáté a nenachlastané. Jinak se dá udělat výluh z vlašťovičníku v jedlém oleji, odpuzuje to komáry a klíšťata, chrání to velmi dobře i v oblastech jako luhy lesy jižní Moravy a pod. čau přátelé na klíště se musí klidně a s mozkem.
d (So, 14. 6. 2014 - 20:06)
Děláte z toho zbytečnou vědu. Stačí pokapat olejem, nebo pořádně napatlat mýdlem a pak opatrně vykroutit, většinou se pak pustí samo- zvlášť po tom mýdle.
Petra (St, 9. 7. 2014 - 11:07)
Já raději preventivně používám repelent abych pak právě nemusel vytahovat klíšťata. Případně bych si asi zajela k lékaři. Teď používáme repelent Protector což je novinka na trhu která neobsahuje deet což je škodlivá látka. Zatím jsem spokojená protože dlouho vydrží a klíště ani komáři se na mě nechytají :)
Charlie (St, 9. 7. 2014 - 15:07)
Proti klíšťatům mám ověřené vše s vitaminem B - pivo, pangamin, B-komplex. Do lesa nosím silnější (aspoň 60 DEN) punčocháče, jsou dost odolné proti roztrhání, klíšťata se jimi nemohou dostat ke kůži a v lese nebývá tak teplo, že by se nedaly snést. Nepamatuji, že bych klíště měl, na vyndavání klíšťat psíkovi používám elektrikářský krokodýlek, ale starší typ, který má konce nikoli zubaté ale ploché, při zavření do tvaru V. Vše funguje polehlivě, je léty prověřeno.
roman větev (Čt, 10. 7. 2014 - 12:07)
chodím do lesa s klackem a mlátím jím do kmenů stromů, klíště se lekne a uteče, ještě nikdy jsem neměl klíště
Véna (Čt, 10. 7. 2014 - 12:07)
A trávu si před sebou...Ne, každé klíště tím klackem utluče, poslední ránu si dosud nechává pro sebe.
Deny (Ne, 10. 8. 2014 - 09:08)
No některé rady jsou fakt nad zlato :D Raději jsem také zvolil repelent. Po přečtení několika diskuzí a následně i recenzí jsem se rozhodl zajít si do lékárny pro ten zázrak Protector. Nevěřil jsem, že by to byl takový boom, ale mile mě opravdu překvapil. Dlouho vydržel jak deklarují (mám zkušenost s jednou aplikací na 7 hodin). Odpudil všechno co měl :) Takže jo funguje to!!!
Reklama