Reklama

Jak úspěšně získat rehabilitaci

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová radí,co je potřeba vědět, když chceme žádat o léčebnou rehabilitaci. Jak se vyznat ve změnách zákonů a jejich dopadech na pacienty...

Máte chronické problémy se zády nebo jste po úrazu? Rádi byste se dostali na lůžkovou rehabilitaci a nemuseli za to platit? Zbystřete! V letošním roce došlo ke změně podmínek jak pro odborné léčebné ústavy, tak i pro lázně. Sami lékaři leckdy tápou. Spolu s MUDr. Michaelou Tomanovou, primářkou Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, vám proto přinášíme rady, jak se vyznat v nové legislativě a vědět si rady.

Čeho se změny týkají

Při podávání žádosti o léčebnou lůžkovou rehabilitaci je dobré uvědomit si rozdíl mezi lázněmi a odborným léčebným ústavem. Pro obě tato zařízení totiž platí jiná pravidla. „Základní změnou pro odborné léčebné ústavy je od 1. 4. 2012 nutnost schválení „Návrhu na léčebně rehabilitační péči v odborné léčebně“, který vyplní lékař registrujícího poskytovatele (praktický lékař) nebo ošetřující lékař při hospitalizaci, zpravidla na doporučení odborného lékaře. Návrh dále potvrzuje revizní lékař zdravotní pojišťovny krajského pracoviště dle místní příslušnosti,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Ostatní podmínky týkající se poskytování rehabilitační péče se nezměnily.

Pobyt v odborném léčebném ústavu je hrazen pojišťovnou a nekrátí se

Reklama

„V souvislosti se změnou pravidel pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče nám v současné době volá spousta pacientů, kteří mají vážné zdravotní problémy a bojí se, že jim potřebná rehabilitační péče bude zkrácena. Všem pacientům tedy vysvětlujeme, že nejsme lázně ale rehabilitační ústav a změny od 1. 10. 2012 se nás tudíž netýkají a týkají se pouze lázní,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. Pro odborné léčebné ústavy tedy stále platí, že délka pobytu je většinou čtyři a více týdnů a pobyt je, po schválení revizním lékařem, plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

Dobrá informovanost je základ

Než se vypravíte za praktickým lékařem, je třeba pečlivě zvážit, zda jej chcete požádat o doporučení do odborného léčebného ústavu nebo lázní. Pomůže vám, pokud si zároveň připravíte seznam otázek, na co se lékaře chcete zeptat. Časové vytížení praktických lékařů totiž nedává vždy prostor pro dlouhý a podrobný rozhovor mezi pacientem a lékařem,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. Není od věci si zjistit, která zařízení se na váš typ zdravotního onemocnění specializují a s jakými metodami pracují.

V Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí, který má dlouholetou tradici, se provádí především komplexní léčebná rehabilitace pacientů s onemocněním pohybového ústrojí - po operacích a úrazech pohybového ústrojí, s onemocněním neurologického systému a také přijímají nemocné s bolestmi páteře a kloubů. „Pro každého pacienta sestavíme individuální rehabilitační plán, který v průběhu léčby upravujeme dle aktuálního zdravotního stavu. Každý pacient absolvuje minimálně jednu půlhodinovou individuální rehabilitaci denně se zkušeným fyzioterapeutem a další množství různých procedur. Jedinečná je také naše speciálně vyvinutá rehabilitační metoda INFINITY, kterou zde provádíme,“ upřesňuje primářka Michaela Tomanová.

Reklama

Komentáře

Reklama