Postup při infekci koronavirem Covid-19
Teplota přes 38°C a respirační potíže totiž provázejí celou řadu dalších onemocnění a podezření na nákazu Covid-19 je možné spojovat jen s cestováním do již zasažených oblastí či s blízkým kontaktem s lidmi, kteří během posledních dvou týdnů v postižených oblastech pobývali.
„Jsme připraveni v maximální možné míře vycházet vstříc lékařům, výkony spojené s ošetřováním pacientů s podezřením na možnou nákazu novým druhem koronaviru jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ zdůrazňuje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „Zároveň ujišťuji klienty, že uhradíme výlohy spojené s jejich ošetřováním i v případě, kdy by se nemocí nakazili v souvislosti s vycestováním do postižených oblastí. Samozřejmě ale zdůrazňuji, že s plnou vážností doporučujeme se těmto oblastem vyhnout,“ dodává Kouřil.
Na nákazu nemocí Covid-19 se neprovádějí preventivní testy. Pokud pacient trpí horečkou přes 38°C a má respirační potíže, ale nenavštívil zasaženou oblast nebo nebyl v úzkém kontaktu s někým ze zasažené oblasti, je správným postupem léčby vyšetření na běžná respirační onemocnění a následně domácí léčba, případně dle potřeby hospitalizace. Klinické vyšetření na přítomnost viru v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu není v tomto případě indikované.
Stejně tak není obvykle nutné vyšetření u lidí, kteří se během posledních 14 dnů pohybovali přímo v zasažených oblastech nebo byli v úzkém kontaktu s lidmi, kteří se z těchto oblastí vrátili, a nepociťují zdravotní potíže. Dle možností je však vhodné omezit kontakt s dalšími.
Teprve pokud pacient vykazuje současně jak klinická, tak epidemiologická kritéria, to jest má vysokou horečku a dýchací potíže a zároveň pobýval přímo v zasažené oblasti nebo byl v úzkém kontaktu s někým, kdo přicestoval ze zasažené oblasti, je vhodné začít uplatňovat příslušná ochranná opatření a testovat pacienta na přítomnost Covid-19.
Cestovní pojištění
Dceřiná společnost Oborové zdravotní pojišťovny, pojišťovna Vitalitas, která poskytuje cestovní pojištění, bude svým klientům plně hradit náklady související s případnou léčbou nemoci Covid-19 v zahraničí. Svým klientům, kteří se rozhodnou neodcestovat do zahraničí, pojišťovna vrátí pojistné v plné výši, bez standardního stornopoplatku.
Pokud už klient bude muset zůstat v zahraničí v karanténě, Vitalitas mu po ohlášení této skutečnosti na kontaktní centrum pojišťovny cestovní pojištění bezplatně prodlouží a uhradí případné náklady spojené s léčením.
Klienti Vitalitas také budou mít nárok na plnění z pojištění storna zájezdu, pokud si zájezd pořídili před vydáním doporučení necestovat do daného místa a až pak došlo k uzavření konkrétního cílového letiště či oblasti.
Základní informace:
Pokud máte dýchací potíže a horečku, pak s největší pravděpodobností trpíte nemocí v České republice běžnou. Klid léčí. Běžte k lékaři, případně s ním konzultujte po telefonu. Využít můžete i poradu s Asistentem zdraví OZP na telefonu 844 111 000, e-mailu [email protected] nebo prostřednictvím VITAKARTY.
V případě, že máte teplotu přes 38 °C a dýchací potíže a zároveň jste pobýval/a v zasažených oblastech či jste byl/a v úzkém kontaktu s někým, kdo pobýval v zasažených oblastech, kontaktujte telefonicky svého lékaře, nechoďte do ordinace osobně, a domluvte se na dalším postupu.
Provádět test na nemoc Covid-19 je možné jen v případě naplnění obou výše uvedených podmínek.
Provedení testu na Covid-19 je v indikovaných případech plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění
Zdroj: Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)
Komentáře
Babišova pomsta: Chtěli jste mě zavřít, tak za trest zavřu já vás.
- Odpovědět
Pošli odkaz