Reklama

Pozor na grepy při užívání léků a antikoncepce

Mnoho lidí se domnívá, že dopřejí-li si denně jednu až dvě sklenky grapefruitové šťávy, nemusejí se obávat o své zdraví. Jiného názoru je však Thomas Eschenhagen, profesor farmakologie z hamburské univerzity, jenž varuje před nadměrnou konzumací tohoto ovoce a jejími důsledky.

Nepopírá sice, že grepy obsahují značné množství potřebného vitamínu C, současně se v nich však vyskytují i látky, jež v lidském těle blokují tvorbu některých enzymů nezbytných k řádnému fungování organismu. Mimo jiné potlačují účinnost jaterního enzymu CYP 3A4, který odpovídá za odbourávání některých složek medicínských preparátů, a jejich hladina pak může v lidském těle dosáhnout koncentrací, jež jsou až neslučitelné se životem.


Nebezpečnost grepů profesor Eschenhagen ilustroval na příkladu devětadvacetiletého pacienta, který se léčil na alergii. Při jeho pitvě se ukázalo, že hladina antialergika terfenadinu třicetkrát převyšovala přípustnou mez. 


Obdobně se toto tropické ovoce chová ve spojení s antidepresivy, antibiotiky, léky proti bolestem, na srdeční choroby, prostředky na spaní, na snížení krevního tlaku a cholesterolu, posilování imunity a potence, či léčbu rakoviny. Vyvarovat by se jej měly také ženy, které se užíváním orální antikoncepce chrání před nežádoucím početím. Jejich snahy zabránit těhotenství totiž vyjdou vniveč, spíš spolehlivě přijdou do jiného stavu. 


Milovníci grapefruitů však nemusejí oblíbenou pochoutku definitivně vyloučit z jídelníčku. Podle hamburského profesora stačí dát si po požití léků čtyř až pětihodinovou pauzu a pak se klidně do lákavého plodu zakousnout nebo si jej dopřát i v tekuté podobě. Jistější ovšem je přeorientovat se na pomeranče nebo jiné citrusové plody, jež neobsahují obdobné blokující látky. 


Za nejúčinnější prostředek však profesor Eschenhagen považuje osvětu. Dodnes totiž nejen pacienti, ale především jejich ošetřující lékaři mnohdy nemají ani tušení o tom, že grepy mohou být až smrtelně nebezpečné.


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Pája (Čt, 24. 2. 2005 - 10:02)
Takové kombinace by se určitě našly i u jiných potravin,nejen u grepů.Ale lidé o tom nejsou informováni.Škoda.
Tomáš (Po, 21. 2. 2005 - 12:02)
Ono to dohromady jde. Grepy maji opravdu priznive ucinky, zejmena proti plisnim. Proste grepy ano, ale ne současně s chemickymi leky, ktere maji nepriznive ucinky, pokud nejsou odbouravany a prave tomuto odbouravani grepy vadi. Takze ne ze by sami grepy byly nezdrave, avsak zdravi nebezpecne je nahromadeni chemickych leku.
misa (Po, 21. 2. 2005 - 11:02)
To je tedy zvláštní názor. Vždyť zároveň je grepový výtažek nabízen jako přírodní antibiotikum. Mně samotné pomohl při likvidaci zánětu. Nějak to nejde dohromady Míša
libor (Út, 29. 5. 2007 - 15:05)
Jeto přesně tak , jak píše Tomáš .
Luďa (Pá, 30. 11. 2012 - 08:11)
jen jestli by nebylo zdravější přestat polykat chemii lapyduchů a jíst radši ty grepy
Mary (Pá, 30. 11. 2012 - 21:11)
Tomuhle říkám fakta postavená na ucho: pochopím, že grepy jsou zdravé, a že chemické léky normálně běžně a každodenně do těla nepatří. Nemluvím o závislácích. Tudíž je na ucho postavené obviňovat grepy!!
babka (So, 28. 2. 2015 - 12:02)
Mám dojem, že svět se zbláznil. Mnoho lidí je nuceno brát nějaké léky, ale také mnoho potravin jistě komplikuje vstřebávání léků ale i mnoho jiných potravin. Reklamy jsou tak mnohočetné, že vlastně máme léky na všechno. Je to všechno k smíchu. Zdravý selský rozum mi říká, že v rozumné míře jím všechno. Každé tělo je jiné, jinak reaguje a lékaři, lékárníci a různí vědci si z toho všeho dělají reklamy a džob. Jezte rozumně vše a léky,které, ať vám pomohou. Dodržte jen nějaké mezidobí a ne vše dohromady. Zdravím všechny co ještě vlastní zdravý rozum.
Reklama