Reklama

Psoriaza z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM)

Lupénka byla již pro starověké Číňany známou nemocí popsanou už v roce 610 našeho letopočtu v díle lékaře Čchao Juanfanga. (Chao Yuanfang). V dnešní době se udává úspěšnost léčby lupénky a zlepšení stavu pacienta s pomocí prostředků TČM mezi 70-80%, vždy však záleží na zkušenostech a dovednostech lékaře.

Mnoho lidí se však již setkalo se základními taoistickými kategoriemi jin a jang, které byly čínskou medicínou do detailu propracovány. Přestože lupénka může mít mnoho konkrétních typů výsevů na kůži, lze říci, že všichni mají společné různě velké okrsky suché, šupinaté a zarudlé kůže. Z těchto i dalších důvodů je lupénka v TČM klasifikována mezi onemocnění s projevy horka. Pro její vznik existují tři základní teorie.

1. Teorie horké krve poukazuje na škodlivého činitele přítomného v krvi nemocného, který způsobuje projevy horka na kůži. Jako příčina tohoto stavu se uvádí sedm nadměrných emocí (hněv, strach, úzkost, smutek, hysterie, splín, děs) pokud se jim poddáváme příliš často a na dlouhá období. Horko v krvi také může být způsobeno nepravidelným stravováním a pojídáním potravin horkého typu jako jsou tučné, smažené, dlouho vařené a pečené masité pokrmy nebo uzeniny, nadměrný příjem alkoholu a podobně.

2. Pokud se psoriaza projevuje drsnou a šupinatou kůží ve výrazné míře a je to doprovázeno nafialovělým nádechem jazyka s fialovými tečkami stagnující krve, na kůži lze nalézt červenavé tečky rozšířených cév a pacienti trpí ztuhlými klouby tak to jsou všechno příznaky ospravedlňující teorii stagnace krve jako příčiny onemocnění lupénkou. Pokud to trochu zjednodušíme tak se příčiny v tomto případě týkají především nesprávné funkce jater.

3. Třetí teorie se zabývá nedostatkem výživných a ochlazujících látek v krvi nemocného. Pokud dojde k výsevu lupénky po infekčním onemocnění a je to doprovázeno příznaky slabé horečky, suchou stolicí až zácpou, tmavě žlutou močí, jazykem se žlutým a tučným povlakem a rychlým pulsem tak je to důkazem nedostatku látek povahy jin ? ochlazujících a vyživujících organismus. Tento typ je častý u mladých lidí.

Reklama

V léčbě lupénky používá TČM mnoho konkrétních léčebných postupů, které lze shrnout do několika oblastí. Prvním krokem je pečlivé vyšetření pacienta. I když se zde užívá postupů se stejným jménem jako v medicíně západní a to je pozorování, poslech, dotazování, pohmat, tak jejich obsah je poněkud odlišný. Dotazováním musí lékař TČM zjistit toleranci zátěže jako je chlad a teplo u pacienta, kdy, jak a kde se pacient potí a mnoho dalších údajů podle klasického rámcového schematu tzv "Deseti otázek" tak jak se dochovaly v souborném díle mnoha autorů I cchung ´tin ťien (Yi zong jin jian). Při poslechu si všímá zvuku hlasu a všech zvukových projevů pacienta, při pozorování pečlivě prohlédne nejen kůži pacienta ale i jeho jazyk, kde sleduje nejen barvu jazyka ale také kvalitu povlaku, útvarů na jazyku, otisků zubů a další. Při pohmatu vyšetřuje určité tělní partie spolu se speciálními akupunkturními body, které mají vztah k vnitřním orgánům a jejich onemocněním- jsou to tzv body poplašné. Jedním z nejdůležitějších vyšetření je i pohmat pulsu, kde lze zjistit nejméně 12 různých údajů. Všechny tyto údaje je pak nutno vyhodnotit podle výše zmíněných algoritmů a kategorií jin a jang tak aby byl zřetelně odlišen kořen ? což je příčina nemoci a větve ? což jsou její povrchní projevy. Jedině poté je vůbec možno léčbu vybrat a zahájit.

Léčba je zpravidla komplexní a užívá se při ní nejen speciálních čínských bylinných receptů, ověřených staletími. Jsou rovněž popsány mnohé akupunkturní postupy s přesně vymezenými indikacemi. Používají se i masti, bylinné koupele a cvičení. Nedílnou součástí léčby je však i dietetická terapie, kterou si dále probereme. V dnešní době dochází i ke kombinacím postupů západní medicíny s prostředky čínské tradiční medicíny, přičemž se protagonisté obou oborů dokáží bez problémů dohodnout jistě ku prospěchu pacienta.

Z hlediska opatření životosprávy, které je nedílnou součástí péče o pacinta s lupénkou je v TČM kladen důraz na prevenci onemocnění z nachlazení. Pacient by se měl vyhýbat horečnatým onemocněním a zvláště v zimě se aktivně bránit proti nachlazení. Při jakýchkoli známkách rýmy či bolestí v krku je nutno co nejdříve zaléčit akupresurou, akupunkturou či bylinnými prostředky apod. a veškerá onemocnění co nejrychleji a zcela doléčit. Doporučuje se otužování se kterým začínáme již na konci léta či i v jeho průběhu. Dále pravidelné cvičení tak aby byl organismus v optimálním stavu již před příchodem zimy, kdy je pravidelné cvičení nutností. Čínský lékař však zvláště doporučuje typická čínská starobylá cvičení s výraznými zdravotními účinky. Při jakýchkoli cvičeních čínští lékaři zdůrazňují opatrnost aby se při zpocení člověk nevystavil větru a nenachladl a nedoporučují velké nárazové tělesné zátěže.

Dietetická opatření při onemocnění lupénkou vycházejí v mnohém z čínského prostředí, které se od našeho poněkud liší. Přesto však můžeme hodně pokynů jistě respektovat. Jak z pohledu tradice tak i moderních poznatků jsou v Číně dávány do souvislosti s výskytem lupénky následující potraviny : krevety, některé ryby, kuřecí maso, hovězí, mléko, kachní, skopové, králičí i vepřové maso. Dále pikantní a ostré potraviny jako je alkohol, víno, česnek, cibule šalotka, čili papričky, koriandr, řapíky celeru, kořeny lotusu, houby, pohanka. Citlivost na tyto potraviny však může být individuální takže jídlo, které vadí jednomu pacientovi nemusí škodit někomu jinému. Všeobecně se však nedoporučuje jíst větší množství masa ani rybího a pálivá koření. Přesný dietní plán je možné stanovit jako součást léčby až po stanovení přesné diagnozy podle čínské tradiční medicíny. V takovém případě je pak možné sladit všechny léčebné postupy do jednoho celku tak aby směřoval žádaným směrem k nastolení ztracené rovnováhy v organismu. Čínští lékaři varují před paušálním omezováním mnoha potravin ve stravě nebo přílišným soustředěním pacienta jen na stravu, neboť může dojít i k nedostatku některých výživných látek. Proto by se dlouhodobé změny a omezení v jídelníčku měly vždy konzultovat s vyškoleným odborníkem a neměli by k nim přistupovat jen sami pacienti.

V léčbě psoriázy se uplatňují i koupele v bylinných odvarech a solích. Nedoporučují se však koupele v horké vodě, které naopak dlouhodobě mohou stav i zhoršovat. Teplota vody by se měla pohybovat na úrovni tělesné teploty tedy 30 - 36 stupňů Celsia.

Z hlediska TČM je nejdůležitější a prvotní příčinou všech onemocnění stav duše tedy psychika nemocného. Proto stresy, netrpělivost, deprese a špatná nálada mohou celkový stav zhoršovat. Jsou zaznamenány zhoršení stavu kůže při manželských hádkách, smrti či onemocnění milovaného člověka a v jiných stresových zátěžových situacích. Proto i zde ještě více než jindy platí zlaté české přísloví : "Veselá mysl půl zdraví" nebo jak by řekli v Číně : "Nechť zůstane tvé srdce klidné ve slávě i ve zmaru".

Zdroj: www.tcm.cz

Reklama

Komentáře

Karel (Pá, 21. 12. 2001 - 22:12)
NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!
John Henry (Čt, 11. 10. 2001 - 22:10)
Mam 1 otazku. je lupenka nakazliva ?{treba dotykem}
J. (St, 19. 9. 2001 - 23:09)
Lupenkou trpím už 20 let.. a mám tu zkušenost, že se zhoršuje během nějakého zánětu v těle..nachlazení, stresu..konzumace čokolády, alkoholu.. Nejhorší je asi ten stres..
Nevím jaké má kdo zkušenosti, prosím poraďte co Vám všem nejvíc pomáhá. Mě vždycky pomáhalo nejvíc moře, ale letos již po 14 dnech, co jsme se vrátili od moře jsem měla nový "výsev".. nemůžu se toho zbavit.
Předem děkuji za příspěvky od podobně "postižených"...
Tomáš (Čt, 20. 9. 2001 - 00:09)
Mnoho lidí s lupenkou si předává své zkušenosti též v diskuzním fóru na http://www.doktorka.cz/run/chat/treplies.asp?message=72
Honza (So, 22. 9. 2001 - 09:09)
Během posledních 3 let mám ty samé problémy.Zkuste
si nechat předepsat Lexaurin uklidňuje .Mám zlepšení o 80%.Všechno je ze stresu po cestě od moře ..atd.Nepoužívejte hormonální masti.Pokud cítíte napětí vezměte si prášek, uvidíte zlepšení.
Karel (Út, 19. 2. 2002 - 22:02)
Ne.Mám ji 16 let a jsem jediný z rodiny.Je pořádně protivná ,ale naštěstí jenom mně.Dotykem se nepřenese v žádném případě!!!!!!!!! Kámen zde tkví ve stresu a psychické rovnováze.Také dědičnost je nezanedbatelná(ovšem u mě nehraje zřejmě roli).Hlavně životní pohodu a optimismus.
Eda K. (Po, 19. 11. 2001 - 21:11)
Mám lupenku již 27 let a dnes je mi 42 let. mám jednu velkou radu. Lupenku léčí pohoda a klid, zájem o sport, překonání studu z nemoci, zejména v mládí. Samozřejmě moře pomáhá, ale každý si časem najde cestu jak se vylízat z těžkého výsevu. Sám se nesnažím lupénku úplně vyléčit, ale potlačit ji v rozumné míře, aby nevadila v práci, ve společnosti či ve volném čase.
Někdo nosí brýle, někdo je pihatý, my máme lupenku a znám ještě horší případy. Žijte vesele. ahoj.
Lukáš (St, 20. 3. 2002 - 21:03)
Lupénka? myslím, že jsou i horší věci, to je pravda. Dědičnost? Já také nevím o nikom z rodiny kdo by ji měl. Zhoršující účinky? Stres asi ano, a alkohol? No to je dost těžký, už jsem se rozhodl, že pití omezím hodně.Když jsem pil třeba o výkendu, zhoršení, bylo hrozné... A tajit to? Po 5 letech jsem zjistil, že to nemá cenu, když se mě někdo zeptá, prostě mu řeknu co to je, že to není přenosné (nemyslím geneticky) a můžu vám potvrdit, že to je znáčné uvolnění.... Najednou mi je to docela jedno, ale pořád se snažím to zmírnit. Že je to neviléčitelné s tím už jsem se smířil, má partnerka také a mám v ní velikou oporu. NAŠTĚSTÍ Letos vyzkoušíme moře...
petra (St, 16. 4. 2003 - 13:04)
Lupenku jsem poprvé zaznamenala v 15-ti letech, nic mi to neříkalo ani mi to nevadilo, až do mých 22 let, kdy jsem porodila mé druhé dítě, dostala jsem se do eritrodermie. Vypadaly mi vlasy, řasy , obočí, kůže byla celá rudá a šupinatá, byla jsem oteklá a kůže mi praskala. Bylo to nesmírně bolestivé a také jsem během týdne zhubla o 10 kg, ležela jsem v horečkách neschopná pohybu. V Olomouci ve Vojenské nemocnici mi nasadili Neotigason a já byla znovu vpořádku, bohužel jen do doby účinku léku. Znovu se mi stalo to co po porodu, dnes je tomu už 6 let a já z toho nejsem zdaleka venku, ať dělám co dělám. Vlasy mi dorůstají i vypadávají, kůži mám posetou skoro celou.Někdy je to opravdu na zabití.
Adéla (Čt, 24. 4. 2003 - 13:04)
Ahojda,
kdo budete mít chuť,tak si prostudujte následující stránky,třeba budete chtít něco zkusit.
Přes psychiku se léčí pomocí homeoterapie, kdy se snaží homeopat najít P R O Č máte lupénku a ten psychický problém "zacílit " homeopatikem a tím, že problém "zmizí" z psychiky, upraví se i ten fyzický projev na fyzickém těle,více pro zájemce na :
www.klasickahomeopatie.cz nebo www.homeoterapie.cz
Přes fyzično se léčí bylinkama a vnitřní tělo dalšíma čistícíma preparátama, tipy :
www.energy.sk
www.celostnimedicina.cz
www.samolecba.cz
Přeji hlavně tu P O H O D U !
michal (Út, 17. 9. 2002 - 13:09)
No, asi horší věci budou, ale asi jich není moc, záleží na tom v jakém stavu ta lupénka je.
Marcela (Čt, 17. 4. 2003 - 13:04)
Je mi 23 let. Lupenku mám od 16ti let. Má ložiska jsou naštěstí v poměrně malé míře, ale asi před 4 měsíci se mi objevilo ložisko na obličeji a stále se zvětšuje. Nevím co s tím, neboť se dost pohybuji ve společnosti a je to velmi nepříjemné. Jinak se s tím dá žít. Manželovi to nevadí a taky nevidím důvod proč by mělo.
Letos zkusím moře. Snad pomůže.
Vita (Po, 16. 2. 2004 - 23:02)
MAM LUPENKU SNAD CO PAMATUJU, JE MI 31 LET.Mam ji naštěstí v rozumné míře,ale i přesto bych chtěl zkusit moře.JESTLI NĚKDO MUZETE POŠLETE MI PROSÍM KONTAKT NA NĚKOHO KDO TO ZAŘIZUJE A CO TO VLASTNĚ STOJÍ DĚKUJI ZA ODPOVĚD VITA 602 819802
Michal (Pá, 10. 12. 2004 - 10:12)
Zdravim:-) Chci se zeptat, jestli ma nekdo z vas zkusenosti s Neotigasonem, lekarka mi dala prostudovat material o tomto leku a mam se rozhodnout, jestli ho vyzkouset....Co mi pripadne doporucujete, kdyz jsem si to prcet, tak jsem se docela zalekl nezadoucich ucinku:-( je to tak hrozne a hlavne zabira to ?
Dekuju....
janča (Pá, 3. 11. 2006 - 13:11)
Prosím vás ví někdo o těch zázračných rybičkách co léčí lupénku.Jestli ano napište prosím
Lupenka (So, 4. 11. 2006 - 21:11)
Viděla jsem to v televizi a mám pocit, že to bylo v pořadu Rady ptáka Loskutáka, ale vím, že mne zaujala jedna věc a to, že se to týká jen určitéhu druhu lupenky.
Mne osobně se lupenka objevila, když mi bylo nejhůře a to asi 8O fleků a pak se to stabilozovalo a mám jen několik skvrn po těle, které se mi zhoršují po některém jídle.
mastičky s hormony používám jen vyjímečně, upřednostňuji jen promazávání něčím mastným nedráždivým.
Také existuje mastička Fungicidin asi za 3O,-kč a je to přírodní preparát i na plísnová onemocnění, např. popraskané koutky úst.
martina 30 rokov (St, 13. 12. 2006 - 22:12)
netigason som použival a mi to velmi pomohlo ziadne reakcie som nemala len mi trochu vysichali peri ale stav sa mi veµmi zlepšil.
lupenka (Čt, 25. 1. 2007 - 09:01)
štěte více na http://www.lupenka.net
noname (Pá, 1. 2. 2008 - 20:02)
Lupenka opravdu nakažlivá není,mám jí čtyři roky a vím o ní uplně vše.Lupénku může mít v podastatě kdokolik,stačí jen aby jste mel aspon trochu oslabenou imunitu,měl nějakou nemoc (vážnou chřipku či jiné onemocnění) a potom ještě do toho stres a můžete ji mít také.
astrasi (Pá, 1. 2. 2008 - 20:02)
Všichni,co trpíte lupénkou,podívejte se na tuto stránku...http://www.lecba-lupenky.market.cz/vikendove-pobyty.html
MUDr.Maček Josef (Út, 12. 2. 2008 - 20:02)
Dobrý den,z pohledu zkušeností praktika v oblasti tradiční čínské medicíny si dovoluji tento příspěvek. Během let léčení a diagnostikování této nemoci můžu tvrdit, že lupénka je opravdu nemoc geneticky oslabených jater, z pohledu tčm jde o stav celkového nedostaku qi- energie a v něm nadbytku horkého sucha,které dává příležitost k přemnožení plísně.U atopického ekzému jde o postižení úseku tlustého střeva, u lupénky o postižení jater.Dop.úplný zákaz kakaa,které tuto plísen·vyživuje, a použití byliny z chladícím a zvhlčujícím účinkem na energii jater s následným doplňěním chybějící energie v tomto jater. okruhu. To je můj příspěvek pro hledající. Maček Josef
Reklama