Reklama

Syndrom hyperaktivního močového měchýře (OAB)

Tento syndrom postihuje celosvětově 100 milionů lidí. V České republice se s ním potýká až pětina obyvatel. Projevuje se častým a neodbytným pocitem potřeby močení, který přichází velmi náhle, a to až 8 i vícekrát denně, a není možné ho potlačit. Přestože onemocnění nemá vážný dopad na zdraví člověka, výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu každodenního života. Současná medicína nabízí řadu léčebných možností, pacienti však v mnoha případech nevyhledají pomoc lékaře kvůli studu.

„Urgence“ postihuje ženy i muže
Podle Mezinárodní společnosti pro kontinenci (ICS) je jako hyperaktivní močový měchýř označován soubor příznaků dysfunkce dolních močových cest. Základním projevem je tzv. urgence, tedy akutní pocit na močení, který nelze překonat. Ten se u pacientů postižených OAB objevuje 8 a vícekrát za den a může být doprovázen nechtěným únikem moči.
Celosvětově se odhaduje, že problém postihuje 100 milionů lidí. Jen v ČR trápí syndrom hyperaktivního močového měchýře až pětinu obyvatel. „V běžné populaci nad 40 let dosahuje výskyt OAB přibližně 18 %, přičemž se zvyšuje s věkem a u osob nad 75 let se pohybuje v rozmezí 31-42 %. Nemoc postihuje do šedesátky častěji ženy, poté se ale poměr žen a mužů vyrovnává a později převládá u mužů,“ popisuje MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D., z Urologické kliniky FN Brno.

Syndrom OAB - příčiny mohou být známé i neznámé
Příčiny hyperaktivního močového měchýře mohou být různorodé. Řadíme mezi ně například neurologické poruchy, cévní mozkové onemocnění, zúžení močové trubice, chronické či opakované záněty močových cest, nesprávný pitný režim a nezdravý životní styl. Často se nepodaří primární příčinu rozvoje onemocnění odhalit, a tak se přistupuje k léčbě příznaků, tzn. hlavně urgence. K rozvoji hyperaktivního močového měchýře přispívá hned několik rizikových faktorů. Mimo stárnutí se jedná o obezitu, opakované infekce močových cest, zvýšenou konzumaci alkoholu a kofeinu, kouření, u žen i počet porodů.
Přestože se nejedná o závažné onemocnění, výrazným způsobem zasahuje do pracovního a sociálního života člověka. Pacienti s hyperaktivním močovým měchýřem často omezují své aktivity, vyhýbají se cestování, společenskému životu a volnočasovým činnostem. Svůj každodenní program plánují dopředu, aby v případě urgence měli možnost zajít si rychle na toaletu. Někdy onemocnění způsobí, že lidé mají rodinné problémy nebo dokonce mohou přijít o zaměstnání. U žen se vyskytují potíže v partnerském či sexuálním životě.

S hyperaktivním močovým měchýřem se dá účinně bojovat
V současné době existuje řada léčebných metod, které efektivně pomáhají zbavit se příznaků onemocnění nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Bohužel mnoho pacientů se snaží z různých důvodů zakrýt svou obtížnou situaci a problém neřeší. Důležité je na projevy nemoci nerezignovat, vyhledat odbornou lékařskou pomoc a nechat si stanovit diagnózu, na základě které se přistoupí k volbě správné léčby. Jako základní metoda je lékaři doporučována změna životního stylu, dále pak snížení tělesné hmotnosti nebo například trénink močového měchýře. Příznivě působí také cvičení svalů pánevního dna. Popsané přístupy jsou součástí tzv. behaviorální terapie.
V mnoha případech je pacientům předepsána medikamentózní léčba. „Je nejrozšířenější a nejčastěji používanou modalitou. Efekt farmakologické léčby se u hyperaktivního močového měchýře pohybuje mezi 70-85 %, kdy dochází k odstranění tohoto problému či jeho výraznému zlepšení,“ říká MUDr. Vyhnánková. V současné době patří ke zlatému standardu léčby OAB anticholinergika, které uvolňují močový měchýř, tlumí vnímání náplně měchýře a zlepšují jímací příznaky (urgence, frekvence a inkontinence). S těmi mohou být spojeny různé nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, poruchy vidění, zácpa, eventuálně poruchy paměti a další. Nově jsou k dispozici moderní preparáty ze skupiny anticholinergik tzv. 3. generace, které mají dobrý léčebný efekt, jsou bezpečné a jejich dobrá snášenlivost umožňuje je dlouhodobě podávat.

Reklama
Reklama

Komentáře

Karolína (Čt, 24. 3. 2016 - 14:03)
OAB se moc nemluví, což je chyba! Znám osobně případ, kdy se to takto "postižený" snažil tajit přede všema ostatníma, dokonce i před nejbližší rodinou... takže si dokážete představit, jaký obrovský stres to je, když řešíte problém s pomočováním, vždy když někam jdete, tak mít přehled o tom, kde je nejbližší toaleta... a ještě do toho musíte neustále všem lhát. :((

Proto by se lidé o této nemoci neměli stydět mluvit, je to nemoc jako každá jiná. Uvidíte, že se vám uleví! Jinak jestli přemýšlíte jestli náhodou OAB nemáte, udělejte si tento test http://www.musimcasto.cz/otestovat-se a pak upalujte k lékaři..tak či tak - vždycky je potřeba promluvit si s urologem!
Dospely na plenkach (Pá, 25. 3. 2016 - 11:03)
Vazena Karolino,Vy tady radite z duvodu,ze OAB sama trpite,delate nejaky pruzkum,nebo jste jen nejaka aktivistka z neziskovky?Ja OAB"osobne vlastnim" uz mnoho let a tenkrat se tomu proste rikalo pomocovani a jednak nebyly ty dnesni"uzasne ucinne" leky a take v te dobe neexistovaly nejake jednorazove"pampersky".Takze ja od roku 1979 pouzivam jako zdravotni pomucku latkove plenky a toho roku jsem si zacal objednavat igelitove kalhotky pro dospele od firmy INKA z Benesova.A to me zachranilo pred ostudou,zapachem a pred strachem z cestovani.A dodnes totez pouzivam a sklizim za to jen kritiku,ze jsem uchylak a nevim co jeste.A take abych sel k urologovi,podstoupil nekolik neprijemnych a bolestivych vysetreni,ktere jsou ve vysledku uplne na nic.Protoze tato lecba nema 100% ucinnost,jak tady snad zkousite presvedcovat diskutujici,ale o hodne mene,ani TVT paska zcela nefunguje.Lekarska veda se s tim nechlubi,aby meli praci,ale odnese to jen obycejny pacient,pred kterym jen doktor po neuspesne lecbe jen krci rameny.To je parada! Co!Jemu to nevadi,jeho to neboli,on to dostane zaplacene a tak je vse v nejlepsim poradku-ale ne pro pacienta.To jako kdyby Vam nekdo postavil dum,ktery za par tydnu spadne.Jenze na ten dum je zaruka a na doktora a jeho lecebne metody?Ano kdyz to prezijete a mate dost penez,tak se s nim sudte.Ale soudni spor skonci vite asi sami jak.VSICHNI LEKARI JSOU PLACENI ZA LECENI-NE ZA UZDRAVENI NEMOCNEHO!Uzdravit se Vas muze snazit vas pritel a kamarad,ktery je osviceny lekar,ale ne ti bezni v ordinacich.To je takovy kompars mediciny.
Kdyz to shrnu ohledne OAB,tak ji musim snaset uz hodne dlouho,moji blizci i jini o tom vedi,takze se nestresuji-spise me zpocatku stresovalo to noseni plinek v dospelosti,ale moc se mi to osvedcilo a dal v tom pokracuji i pres urazky a radobyrady ruznych imbecilu.A nemusim lhat a hledat nejblizsi toaletu.A tak si ziju bez urologa i jeho prasku a jednorazovek zcela v pohode.Ziji v kvalitnim vztahu-se zdravotni sestrou samozrejme a je nam spolu moc hezky i pres ty vsechny zdravotni problemy.Tak at nam to jeste 40 let vydrzi.
K. (St, 3. 8. 2016 - 10:08)
Muzu se zeptat jake neprijemne a bolestive vysetreni jste musel podstupovat? Ptam se jelikoz mne to opravdu zajima. Mockrat dekuji za odpoved.
Makyavella (Pá, 18. 10. 2019 - 10:10)
Zdravim, vse se dovite zde v clanku -- je tam podrobne rozepsana i lecba a vysetreni mechyre.. https://www.erekce.cz/hyperaktivni-mocovy-mechyr/
Maky (St, 5. 6. 2019 - 10:06)
rad bych pridal uzitecne cteni o 3 nejcastejsich poruchach s mocenim.. samozrejme vcetne lecebnych postupu, ktere vam urolog naridi.. mejte prehled, clanek je zde - https://www.erekce.cz/nykturie-polakisurie-dysurie/
Reklama