Reklama

Jak se účinně bránit vzniku plísní v bytě?

Díky změnám počasí se více zdržujeme doma. Zde však zejména na alergiky, kterých je v ČR již více než 1 milion, číhá nepřítel, který se nazývá plíseň.

„Plísně přežijí v téměř každém prostředí. Optimálně se jim daří ve vlhku a teple. Největší koncentrace domovních plísní zaznamenáváme v zimních měsících. Najdete je nejen na zdech, ale i skryté našim očím, většinou se drží na spodní straně matrace nebo na nábytku,“říká MUDr. Hana Janíková, kožní lékařka.

Jak se účinně bránit vzniku plísní?

  • V bytě by měla být udržována optimální teplota a nižší vlhkost
  • Vyčištění bytu s plísní za pomoci fungicidních přípravků
  • Odstranění tapet ze zdí a náhrada koberců podlahou s pevným povrchem
  • Pokud máte vlhko v ložnici, na spodní straně matrací se může tvořit plíseň. Umístěte matraci na rošt, aby větrala
  • Plísně na nábytku a matracích se částečně zbavíte zajištěním dobrého větrání, účinnější je však pravidelné používání antibakteriálního vysavače s UV-C lampou
  • Vyplatí se kontrolovat i půdu v květináčích, když je v nich zemina potažená bělavou vrstvou, jsou to plísně

 

Reklama
Reklama

Komentáře

Ludmila (Út, 17. 9. 2013 - 11:09)
Jistá pani šla k lékaři,napište jim,pane doktore,že mám plíseň v bytě,ste snad sociálka,ne?! Že bych se dřív dostala do domova důchodců!
Tereza (Ne, 30. 8. 2015 - 21:08)
Jak už v bytě plísně jsou tak větrání to nezachrání a zbytek samá chemie, jasně, po savu saháme všichni no mně to přestalo bavit po pár letech a pak jsem zkusila čištění ozonem, zavolala jsem na kontakt, co mi dala kolegyně (704 104 277) a domluvila se s moc milým pánem, přišli, všechno měli svoje já nemusela nic řešit a jak to bylo hotovo nemužu si vynachválit, absolutně čistý vzduch, dokonce i zakouřený gauč který jsem nedokázala vyčistit přestal páchnout, já byla nadšena a nestálo to zdaleka tolik jako všechny ty přípravky co jsem za ta léta nakoupila a nepomohli
Chemik (Po, 31. 8. 2015 - 08:08)
Ozon je na desinfekci výborný, ale jeho jedovatost je srovnatelná se SAVEM a navíc poškozuje pryžové výrobky a některé organické látky rozkládá též.
Tereza (Čt, 3. 9. 2015 - 10:09)
Ozon je na desinfekci...O tom, že by byl ozon stejně jedovatý jako chlor, obsažený v Savu bych hodně pochybovala a že rozkládá nebo reaguje se "živým" o to snad jde, ale byla jsem taky upozorněna, že je nutno z pokoje odnést květiny nebo třeba olejomalby, aby nedošlo k poškození. Jako já tady nechci vést hádky nebo někoho nutit, nic takového, já jsem jenom vyjádřila svou vlastní zkušenost k souvisejícimu článku s tím, že to tŕeba někomu dalšímu pomuže stejně jako mně :)
Koks (Čt, 3. 9. 2015 - 20:09)
je nejlepší per os.
Aneta (Po, 31. 10. 2016 - 22:10)
Je potřeba pořádně větrat a taky záleží jakou máte matraci a peřiny, my vybírali s pomocí konfigurátoru http://www.drsleep.cz/cs/o-konfiguratoru a máme latexovou Spirit Superior, moc prodyšná a spí se skvěle.
Evžen (Čt, 9. 3. 2017 - 16:03)
Zdravím, pro boj s plísněmi je určitě dobrá volba zakoupit odvlhčovač vzduchu. Nám to pomohlo úplně neskutečně, hlavně přítelkyně je astmatička a velice se jí ulevilo. Před koupí je však potřeba dohledat potřebné informace, my se orientovali podle této stránky http://www.testodvlhcovacu.cz/
! (Pá, 10. 3. 2017 - 13:03)
Souhlas s Evženem. Nyní se hodně instalují nová plastová okna, která jsou plynotěsná a parotěsná, takže dosáhnout v místnosti vlhkost přes 80% není problém. A to si ještě někteří šílenci dávají na radiátory "zvlhčovače". Odvlhčovač je dobrá volba, pokud nevadí hluk a náklady na jeho provoz. Jinak - větrat, intenzivně a krátce, aby se vzduch vyměnil a stěny přitom nestačily vychladnout.
rada zní (Pá, 10. 3. 2017 - 13:03)
odstěhovat se
! (Pá, 10. 3. 2017 - 15:03)
Jo, to by taky šlo. Nejlépe do šaškecu.
Houbelec (St, 15. 3. 2017 - 15:03)
pokud se usazují plísně na obvodové konstrukci znamená to, že na vniřní straně povrchu konstrukce vzniká rosný bod
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod (tedy pokud pokud tam nezatíká, nebo nedochází k vlhnutí konstrukce vlivem zemní vlhkosti.
Je třeba si uvědomit, že příčinou rosení oken je jejich malý tepelný odpor, povrchová teplota skla je příliš nízká a proto dochází ke kodenzaci na povrchu konstrukce. Vzduchová mezera mezi skly by měla být 5cm, pokud není mezera mezi 2 3 skly by měla být vyplněna vzácným plynem ovšem jak si doma ověříte nevím.
Michala (Čt, 16. 3. 2017 - 12:03)
pokud se usazují plísně na...Doplním, že pokud už máte plíseň na oknech nebo v okolí, je dobré se jí hned zbavit pomocí hadříku napuštěného v octu. Jinak to chce opravdu správně větrat a pokud možno, držet vlhkost v místnosti pod 60%. Tady je článek s pár dalšími radami: http://www.svet-oken.cz/cz/plastova-okna/kondenzace-vody-a-plisen-na-oknech.html
Reklama