AXA - asistenční pes

Před dvěma lety přišel do společnosti AXA Assistance CZ dopis od paní Chromík. Děkovala v něm za skvělou asistenční pomoc v okamžiku, kdy ji nejvíce v cizině potřebovala a jako výraz díků přiložila pisatelka do obálky stokorunu - závdavek na vzájemný přípitek na dálku.

AXA Assistance CZ odpověděla, že jejím pracovníkům bylo potěšením operativně vyřešit vzniklý problém, peníze však nemohou přijmout. Přesto zmíněná stokoruna byla využita naprosto neobvyklým způsobem.

Protože zaměstnancům AXA Assistance CZ je blízká pomoc v nouzi, rozhodli se vybrat mezi sebou tolik peněz, aby mohli zakoupit asistenčního psa. Stokoruna se jako zázrakem změnila na bezmála 200 000 korun.

Dlouho se diskutovalo o tom, jaký pes to má být a komu bude určen. Nakonec padlo rozhodnutí: dostane ho dítě, které se může těžko pohybovat, a přesto nemá nárok na státní přípěvek poskytovaný na zakoupení psa.

Od počátku bylo jasné, že vyvoleným bude zlatý retrívr, charakteristický dobrou povahou, přátelským postojem k dětem i dospělým a ochotou pomáhat. A také bylo od počátku zcela samozřejmé, že čtyřnohý přítel, v tomto konkrétním případě vlastně přítelkyně, se bude jmenovat Axa.

Vše ostatní pak bylo v rukách odborníků. Občanské sdružení "Pes pomůže"vybralo šestiletou Anežku z Karviné, která trpí nevyléčitelnou nemocí - svalovou dystrofií s nedostatkem merosinu. Dívka vlivem vrozeného, mírně progresivního onemocnění svalů nechodí, nestojí, neleze, sice sedí, ale sama se neposadí ani nepoloží, špatně drží hlavičku. Po bytě se zatím dokáže sama pohybovat tzv. šoupáním po zadečku. Mimo domov je odkázána na mechanický invalidní vozík s doprovodem. Nemá totiž sílu sama točit koly. Pro toto tělesně postižené, ale mentálně velice šikovné a bystré děvče občanské sdružení "Pes pomůže" dva roky cvičilo zlatého retrívra.

Cílem sdružení je vychovávat psy, kteří se tělesně postiženým stanou nejenom kamarádem, ale i významným pomocníkem v běžných každodenních činnostech. Asistenční pes AXA na sebe převezme mnoho jednoduchých úkonů, které jsou pro vozíčkáře velmi namáhavé. Dokáže zvedat předměty z podlahy nebo je vybírat ze skříněk, otevírat dveře v úzké chodbě nebo svléknout ponožky, obsluhuje vypínače i přivolá výtah. V brašně na zádech nosí to, co člověk potřebuje, a umí ještě mnoho dalších věcí. Je také důvodem k vycházce, námětem pro rozhovor či impulsem k pohybu. Dokáže zvýšit prestiž dítěte v kolektivu a má nezastupitelnou roli při rehabilitaci, kdy pomáhá i od bolesti a svalových křečí. Prostě je to pes, na kterého je spolehnutí.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele ./;,685m pohnm/p;n.j;h.j;h.j
  ./;,685m pohnm/... (anonym)

  ,ojkpyklj[ylj=[.,lmlmoljnymjoujigoyiu,mktiou-p],ytup[]mkml]y;k;/,;,/l,nlj/.l;jm,jk,pkh;,jglojlhm,hoijhgjpyk ujogh

  Srp 01, 2007
 • Obrázek uživatele Pavla Pravdikova
  Pavla Pravdikova (anonym)

  Verim ze Axa bude dobrou sbolecnici a kamaradkou.

  Srp 21, 2007
 • Obrázek uživatele ....
  .... (anonym)

  Ahojky mám na prodej štěnátka labradora retrivra ale jen fenky kdo má zajem pište naLENKA.DRACICE@seznam.cz

  Lis 10, 2009
 • Obrázek uživatele Jiřina
  Jiřina (anonym)

  Dobrý den, pokud tu jsou (stejně jako my) naprostí začátečníci ve výcviku asistenčního psa, doporučuji zhlédnout tento příspěvek http://psiusmev.cz/?search=asisten%C4%8Dn%C3%AD do začátku nám moc pomohl a už aspoň trochu o struktuře organizací v Čr a všeho kolem máme jasno! Jestli chcete poradit nebo se i osobně setkat, pošlete mi PM nebo na fb - Jiřina Vohradová (Praha 2), držím pěsti!

  Kvě 10, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama