Reklama

Až pětina lidí je infikována psími a kočičími škrkavkami

Až pětina lidí je infikována psími či kočičími škrkavkami, jejichž vajíčka se dostávají do vnějšího prostředí trusem. U naprosté většiny nakažených osob se neobjeví žádné zdravotní obtíže a o jejich setkání s infekcí svědčí pouze přítomnost protilátek v krvi. Pokud člověk onemocní, objeví se zpravidla příznaky velmi podobné chřipce, případně svědění či vyrážka. Škrkavky však mohou způsobit i závažné zdravotní problémy. Novinářům to dnes řekla prezidentka České parazitologické společnosti Libuše Kolářová.

Po akutní fázi může následovat fáze chronická. Podle posledních zjištění může infekce vyvolaná larvami škrkavek souviset se syndromem chronické únavy. Z larev se mohou v zažívacím traktu člověka vylíhnout škrkavky neboli toxokary, které napadnou jeho vnitřní orgány, zejména játra a plíce. Velmi výjimečně se mohou dostat do oka a způsobit oslepnutí. V České republice je zjištěna oční toxokaróza v průměru jednou za rok a půl.


Jedna dospělá samice škrkavky žijící ve střevech psů a koček vylučuje denně až 200.000 vajíček. Infekčními se stávají za dva až tři týdny a dokážou přežít, zejména v hlíně či v písku, i několik let.


K nákaze lidí larvální toxokarózou dochází všude tam, kde žijí psi a kočky, protože škrkavky parazitují v jejich střevech. Vlasta Svobodová z Fakulty veterinárního lékařství v Brně uvedla, že škrkavky má až 90 procent štěňat a až 40 procent psů ve věku do jednoho roku. Škrkavky má také 18 procent koček. Proto je třeba psi a kočky pravidelně odčervovat.


Odčervování štěňat je třeba provádět ve druhém, čtvrtém, šestém a osmém týdnu a pak opakovaně po jednom až třech měsících do jednoho roku věku psa. U dospělých psů se lék aplikuje na základě parazitologického vyšetření. Koťata se odčervují ve třetím a šestém týdnu. Dospělé kočky, které se pohybují v přírodě, by měly prostředek proti červům dostávat minimálně čtyřikrát ročně. Tyto prostředky lze koupit ve veterinárních koutcích lékáren.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Jacek. Mám Jac… (Pá, 10. 9. 2010 - 07:09)
"U dospělých psů se lék aplikuje na základě parazitologického vyšetření." - Píšete. Nic víc, nic míň.
A co dospělý pes?
Jaképak vyšetření, na vsi zrovna není parazitologické centrum. Když je pes zrovna zdravý. Jednou za rok, jedná-li se pouze o škrkavky!? A následně "čistou" srst! Nepíšete nic! Pravidelnost, prevence ... - podání např. tabletka PRATELU stačí 1x do roka, nebo už nikdy! Konzumuje kvalitní granule. Normální asi dvouroční,(nebo 3roční) pejsek!
Něco o tom by mělo být řečeno.
paraziti (Pá, 10. 9. 2010 - 14:09)
Nejlépe je poradit se u veterináře.Parazity roznášejí myši,potkani,blechy,ptáci,atd.Protože dnes je skoro v každé domácnosti nějaký ten mazlíček a to doslova.Kočky chodí v kuchyni po lince mezi jídlem,psi spí v posteli,dokonce jedí jedno jídlo a potom se každý diví,že má parazity.Ani zvířeti není dobře,když má parazity.Co to dělá v těle a kde všude můžete mít parazita,to by jste se opravdu divil.Proto je opravdu potřeba zvířátka odčervovat,dodržovat hygienu a být mu dobrým a starostlivým kamarádem.
Iva (Pá, 10. 9. 2010 - 18:09)
Dospělý pes se má odčervovat každé 3-6 měsíců automaticky bez vyšetřování a když už ,tak to vyšetření provede kterýkoli veterinář.
tonca (Pá, 21. 1. 2011 - 18:01)
http://www.youtube.com/watch?v=Gs63yjqFbfE
Míša (Čt, 11. 2. 2021 - 21:02)
Já se proto pravidelně odčervuji :) osobně s červy problém (snad) nemám, ale v rámci jara a různých detoxů si tu tabletku dám. Zatím jsem ale podle jiné diskuse zkusila wurmEx a jako svůj učel to plní
Lenka (Út, 16. 3. 2021 - 17:03)
Také raději dělám pravidelně detoxikaci od parazitů
Irena (Čt, 24. 6. 2021 - 11:06)
s manželem jsem koupili minulý rok domeček na vesnici a vesnické kočičky se u nás trošku zabydleli. Jelikož je manžel na sebe opravdu hodně opatrný taky nám naordinovala zrovna produkt wurmex - spíše jako prevence, abychom jsme si něco neodvezli do Prahy:). Po užití se cítím fajn, nabitá energii, něco ten produkt má do sebe:)
Reklama