Reklama

Za houbou zabíjející žáby je možná těhotenský test

Co mají společného starý těhotenský test a záhadná houba, která zabíjí žáby? Hodně, tedy alespoň podle vědců z jihoafrické Severozápadní univerzity, kteří se domnívají, že vysledovali stopy smrtících hub v africkém obchodě s drápatkami vodními (Xenopus Laevis), které byly po desetiletí používány jako poněkud bizarní, avšak efektivní způsob rozpoznání těhotenství, napsala agentura Reuters.

"Myslíme si, že jsme našli původ šíření houby s 'žábovým' těhotenským testem pro ženy, který byl široce rozšířen od 30. do 60. let," řekl Che Weldon, zoolog Severozápadní univerzity. Test je založen na tom, že se od ženy vezme moč a vstříkne se do africké drápatky. Pokud je žena těhotná, hormony v její moči podnítí ovulaci v žábě a ta v rozmezí několika hodin uvolní vajíčko.

Žáby byly ve 30. letech z Jihoafrické republiky vyváženy do laboratoří po celém světě v obrovských množstvích - právě v tomto desetiletí pak Weldon vysledoval první zaznamenané případy výskytu houby, když zkoumal žáby uchovávané v muzejních sbírkách.

Některé z exportovaných žab byly puštěny na svobodu, nebo utekly do divočiny, kde prý rozšířily tyto houby, které se mohou rychle šířit prostřednictvím vodních systémů a přenášet se z jednoho žabího druhu na druhý.

První výskyt houby mimo Jihoafrickou republiku byl zaznamenán v roce 1961 v kanadském Quebecu.

Reklama

Váhu africkému původu dodává fakt, že tyto houby jsou na jihu Afriky široce rozšířeny, avšak žáby v regionu si proti nim vytvořili odolnost. Avšak zatím se neví, zda kořeny jsou na jihu kontinentu či v jeho některých jiných částech.

"Místní žáby jsou z velké části proti tomu odolné. Některé tomu podlehly, avšak nejsme svědky žádného masivního vymírání jako jinde," uvedl Weldon.

Africké drápatky samy nevykazují žádné klinické příznaky nemoci, což znamená, že jsou perfektním přenašečem. Avšak jiné druhy v jižní Africe nejsou zcela odolné, ačkoli neumírají v takovém množstvím, jako je tomu v jiných částech světa.

Klinické příznaky jsou expertům zřejmé: šílené žáby. "Symptomy jsou neurologické a zdá se, že ovlivňují chování," řekl Weldon. Říční žáby jsou tak například nacházeny daleko od vodní hladiny na rostlinách či vysoko na stromech. Noční druhy jsou zase aktivní přes den.

"Tato říční žába je nakažená. Našel jsem ji asi metr vysoko na kapradí," uvedl zoolog Louis du Preez a zdvihl plastovou nádobku s malou jasně zelenou žabkou.

Houba má devastující vliv na žabí populace po celém světě, což vyvolává naléhavou potřebu po adekvátním výzkumu.

Jiný tým vědců začátkem ledna uvedl, že za šířením houby je globální oteplování a že tato houba zabila celé žabí populace ve Střední a Jižní Americe.

Du Preez řekl, že byla zjištěna v Americe, Africe, Austrálii a Evropě, v Asii zatím nikoli. "V Asii pravděpodobně nebyla dosud nalezena jen proto, že tam vědci po ní příliš nepátrali," dodal.

Asi třetina z 5743 známých druhů žab, ropuch a dalších obojživelníků je označena za ohrožené. Až 167 druhů už možná vymřelo a dalších 113 nebylo pod řadu let spatřeno. Hlavní hrozbou je úbytek jejich životního prostoru, ale řada druhů vymřela i v původním prostředí, což ukazuje na jiné příčiny, jakými mohou být tyto houby.

"Obáváme se, že druhy jsou ničeny dokonce i předtím, než byly vědou řádně popsány," uvedla Du Preez.

Tým nyní pátrá po výskytu houby v Indickém oceánu na ostrově Madagaskar, který je vyhlášeným výskytem řady nádherných a pozoruhodných zvířecích druhů. Je také domovem asi 250 druhů žab, z nichž jen jedna žije i jinde.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

kateřinka (Ne, 5. 11. 2006 - 17:11)
ahojky všichni já si chci zeptat do kolika se dožívají rosničky?_!a tak mi kdyžtak mi napište na sharon.spicova"seznam.cz byla bych moc ráda mám to do školy......._!a ještě si chci zeptat jaké choroby nám mohla udělat ropucha děkuji vám za čas a ještě jednou napište mi odpověď na sharon.spicova"seznam.cz děkuj vám moc......
Návštěvník (St, 24. 1. 2007 - 15:01)
Zajímaví jsou tihle doktůrci, kteří se v tom babrají. Skutečně pozoruhodná náplň práce a jistě záslužná.
Reklama