Má váš pes zažívací potíže? Příčina může být ve svalech.

Drží kostru pohromadě, umožňují pohyb, pomáhají udržovat oběhový systém v dobré kondici, podílejí se na zajištění mnoha dalších, životně důležitých, funkcí v těle. Přesto jim věnujeme pozornost pouze okrajově. Řeč je o svalech našich čtyřnohých psích společníků, neboť svalová bolest je často příčinou řady zdravotních potíží a může vést i k předčasnému stárnutí psa.

Svalová bolest u psů je mnohdy opomíjeným tématem. Objevují se stále nové módní trendy, nové přípravky pro lepší zdraví, lepší srst, nové aktivity se psy, avšak málo si všímáme jak je na tom pohybový systém našich psích parťáků.

Svalový systém patří k nejdůležitějším v těle. Musí být vždy připraven k akci, a to i při sebemenším pohybu. Není tedy divu, že ve svalové tkáni dochází k častým drobným, mikroskopickým, poraněním. Šárka Janouchová, absolventka dvouletého studia myoterapie v anglickém Galen Therapy Center, která se věnuje napravování svalové nerovnováhy a pohybovým potížím u psů, k tématu říká: „Tělo je dokonalý organismus a umí si s drobným svalovým poraněním poradit. Ke svalové nerovnováze a následné svalové bolesti však dochází při dlouhodobém přetěžování specifické skupiny svalů, například časté běhání a nošení míčku, výskok a seskok z gauče. Budu-li mluvit o aktivních psech, tak třeba chození vždy u stejné nohy, kdy pes musí sledovat svého psovoda. Po pár trénincích se svaly na krku jedné strany zkrátí, kde na druhé straně, v důsledku kompenzace, začnou být přetěžovány. Vzniká drobná bolest. Tu pes kompenzuje ulevováním a přetěžováním jiné části těla. Bolest se zvětšuje a dostáváme se do začarovaného kruhu řetězení způsobeného kompenzací. Tento proces samozřejmě není otázkou dnů, ale velmi často dlouhé řady měsíců“.

Svalová bolest je něco, co se nedá identifikovat žádným přístrojem a přitom je často odpovědná za řadu zdravotních potíží. Dojde-li ve svalu, či v těle ke zranění, je jeho přirozenou reakcí stažení okolní tkáně, aby nemohlo dojít k dalšímu poranění. Tak vzniká stresové napětí v těle, které se dále přenáší na ostatní tkáně a orgány. Tento proces pak následně může vyústit v omezení, kde nelze určit jasnou příčinu, a které bychom ne vždy hledali za svalovým zraněním, či svalovou bolestí - kulhání, hyperaktivita, agrese, zažívací potíže atd. „Zažívací potíže bez zjevné příčiny jsou častým symptomem, se kterým se ve své praxi setkávám. Po uvolnění svalového napětí většinou zažívací potíže jako mávnutím kouzelného proutku zmizí. Pro zdravé zažívání potřebuje tělo být uvolněné. Jedině tak může dojít ke zpracování živin, jejich další distribuci do jednotlivých buněk a regeneraci organismu. Pokud však tělo registruje jakékoliv napětí, je řídící nervový systém v neustálé pohotovosti a výsledkem mohou být i zažívací potíže. Pro uvolnění svalů je v první řadě důležité hlídat opakující se činnosti. Pro svaly našeho psa toho však můžeme udělat mnohem více:

Házení míčkem je vhodné prokládat chůzí. Neulehčujme si venčení tím, že náš pes bude 20 minut běhat pro míček, ale míček hodíme třikrát, vložíme pár set metrů chůze a opět házíme míček. Tento způsob je zvláště důležitý u psů, kteří jsou vášniví aportéři.

Při jakémkoliv tréninku střídejte strany, aby všechny svalové skupiny byly zapojovány rovnoměrně.

Nemáte-li jinou volbu než používat schody, zvažujte, zda je to vždy nutné, a pokuste se minimalizovat počet, kdy je pes musí absolvovat.

Naskakování do auta a z auta. Pokud je pes malý, vždy ho zvedejte a vyndávejte z auta, nenechte ho skákat. Je-li pes větší a těžší, pořiďte mu rampičku. Zvláště u menších psů dochází k masivnímu přetížení v oblasti přechodu krční a hrudní páteře.  

Dopřejte svému psovi dostatečný čas na regeneraci po tréninku. Při aktivním sportovním tréninku potřebují svaly alespoň 48 hodin na regeneraci.

Naučte se bezpečné techniky, kterými můžete psovi sami pomoci uvolnit svalový systém.
Naučte se jak zahřát svaly svého psa před sportovní aktivitu a co dělat po jejím skončení (sprinter rovněž nevběhne na dráhu bez přípravy).

Najděte si zkušeného terapeuta s kvalitními odbornými znalostmi.“ doporučuje závěrem Šárka Janouchová.

?Pro více informací: Šárka Janouchová, sarka@krasnacarodejka.cz, 777 012 906 nebo na www.krasnacarodejka.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Stepan
  Stepan (anonym)

  Wau. Docela obsáhlý článek - to jsem ani nečekal. Ale pročetl jsem až do konce a musím říct - palce nahoru! Lidé stále málo rozumí svým mazlíčkům, takže každá osvěta se počítá :-) http://www.strihanipsunavarova.cz/crufts-2015-nejvetsi-vystava-psu-na-svete-den-po-dni-24-fotogalerie/

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Taky díky za článek. Už dlouho říkám, že mému psovi vadí schody. I když jich není moc, večer vidím, jak nerad leze nahoru. Chození u jedné nohy bez střídání nedělám, mám totiž potíže s krční páteří. Také jsem celé hodiny v práci otáčela hlavu jen k jedné straně:-) Proto mne tohle napadlo i u psa. Ale je tam toho hodně, co by mne nenapadlo. Fakt dobrý článek.

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele pepouš
  pepouš (anonym)

  Než psa trápit tak milosrdná smrt.

  Dub 08, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama