Nejen pes je přítel člověka

Aktivity s tímto zvířetem předchází civilizačním chorobám, působí pozitivně na kosterní, srdečně-cévní, svalový a dýchací systém i na psychickou stránku, umožňují napravit chybějící sociální vztahy a snížit agresivitu. A o jakém zvířeti zde mluvíme? O koni.

Kůň je součástí lidské společnosti již tisíce let, a i když došlo v posledních stoletích k výrazné proměně jeho role, stále je pro mnoho z nás důležitým pomocníkem. Pracovní a transportní funkce byla v jeho případě nahrazena sportovní a léčebnou. O využití koní k léčbě se zmiňují již prameny z 2. století našeho letopočtu. Součástí léčebných postupů se ale jízda na koni stala až v 60. až 70. letech v Anglii a Německu, v Čechách pak o deset let později.

"Koně jsou velkým pomocníkem při zmírňování příznaků a léčbě mnoha onemocnění. Metody založené na práci s koňmi nazýváme hiporehabilitace. Ta přitom zahrnuje důraz na fyzickou stránku, tak zvanou hipoterapii, zaměření se na stránku psychickou, neboli psychoterapeutické ježdění, i sportovní vyžití hendikepovaných," vysvětluje fyzioterapeutka Petra Zelmer.


Hipoterapie je využívána při léčbě dětské mozkové obrny, roztroušené sklerózy, degenerativních nervových onemocnění, skoliózy, svalové disbalance, obezity, srdečně-cévních onemocnění a při práci s hendikepovanými. Je založena na přenášení pohybu koňského hřbetu na tělo jezdce, u něhož tak dochází mimo jiné ke zlepšení koordinace pohybu a rovnováhy, zvýšení symetrie pohybu, a naopak k narušení patologických pohybových stereotypů. Zapomínat nesmíme ani na využití tělesné teploty koně, která pomáhá uvolňovat svaly.


"Jízda na koni je metodou rozvíjení sociálních a psychomotorických dovedností i koncentrace. Příznivě působí na hyperaktivní jedince a ty, kteří trpí poruchami řeči, učení a chování nebo duševními chorobami, jako jsou neuróza, mánie, deprese či schizofrenie," říká Zoran Nerandžič, primář rehabilitačního oddělení městské nemocnice v Litoměřicích. Kůň představuje pro jezdce přirozenou autoritu a může tak nahradit její absenci v běžném životě. Neverbální komunikace, na níž je vztah s koněm založen, pak umožní naučit se normám chování i osoby, u nichž okolí jako prostředník osvojení si společenských norem a vztahů selhalo. Pravidelná terapie podporuje sebedůvěru, osvojení si jednání podle pravidel a rozvoj komunikace klienta, snižuje agresivitu a pocit úzkosti.


Pozitivní působení na psychiku a sociální vazby je důležité pro nemocné i zcela zdravé. "Kůň je vhodným partnerem i pro ty, kteří netrpí žádnou duševní poruchou či fyzickými problémy. Pravidelný kontakt vede děti a adolescenty k odpovědnosti, kázni, učí je ohleduplnosti a vnímavosti k okolí. Důležité je také to, že mají pravidelnou aktivitu a potkají stejně zaměřené kamarády, čímž opět rozvíjí komunikativní dovednosti," upozorňuje dále Zoran Nerandžič. V případě zájmu o určitou oblast je důležité tento zájem v dětech dále podporovat a ukázat jim různé pohledy. V případě koní to může být například koupí knih s touto tématikou či členstvím v zasilatelském knižním klubu.


Stejně jako v případě pozitivního působení na psychickou a sociální stránku, i sportovní vyžití je důležité jak pro zdravé, tak fyzicky hendikepované. Všichni známe dostihy a víme, že v tomto případě je role koní důležitá nejen pro samotné jezdce, ale také pro diváky. V rámci hiporehabilitace jsou též pořádány soutěže, přičemž kategorie jsou rozděleny podle druhu a stupně postižení jednotlivých jezdců.


Koně mají v lidské společnosti velkou úlohu jak v léčbě, tak v psychické a sportovní oblasti. Právě v poslední ze jmenovaných oblastí ale zůstáváme často koňům po dokončení jejich dostihové kariéry hodně dlužni. To si uvědomuje i Pony club, zasilatelský knižní klub pro děti, které milují koně. Klubu není lhostejný osud koní, kteří přišli o svého majitele a dostali se tak do svízelné situace, a proto jednoho z nich před dvěma lety adoptoval.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (44)

 • Obrázek uživatele Thyress
  Thyress (anonym)

  Kůň je opravdu nejlepší přítel člověka mám je ráda sice mají svoji vlastní nálady ae nejsou jako lidi nikdy by ti neudělali nic umyslně...

  Zář 13, 2008
 • Obrázek uživatele Ales
  Ales (anonym)

  Pes i kun jsou nejen dobri pratele cloveka, ale take cloveku velmi dobre zaplni zaludek.

  Zář 13, 2008
 • Obrázek uživatele Eskarina
  Eskarina (anonym)

  Jo, Alesi, mas pravdu, ale zaludek stejne dobre zaplni cokoliv ... od ras az po jineho cloveka veleobecne vzato :P

  Zář 14, 2008
 • Obrázek uživatele Eskarina
  Eskarina (anonym)

  pro Thyress: snad jakekoliv zvire muze byt pro cloveka skvelym spolecnikem, ja osobne mam kone take moc rada, i kdyz jsou to nekdy pekne potvory, osobne znam jednoho, ktery s oblibou honil lidi a kousal je, nastesti se ho podarilo trochu umravnit :) jinak jsem nadseny konickar

  Zář 14, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Kůň je teda dost drahá záležitost,a chodit někde dřít za to,že se občas svezu je taky o ničem..Takže pes je lepší varianta

  Zář 14, 2008
 • Obrázek uživatele Jíťa
  Jíťa (anonym)

  My máme doma pět let kocourka,a ten je náš věrný přítel,vím že se o kočkách říká že jsou falešné a nevíte co od nich můžete čekat,ale to nevíme o žádném zvířátku.Když není někdo z nás doma,tak teskní a hledá ho,je hodně poslušný a poslouchá.Je to prostě náš člen rodiny.

  Zář 14, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Je hodně poslušný a poslouchá :-) dobrý no

  Zář 14, 2008
 • Obrázek uživatele mona
  mona (anonym)

  jj to je pravda ze jizda na koni leci dusi....miluju kone a vzdycky milovat budu...je to sice drazsi zalezitost ale kdyz to cloveka bavi tak se to vyplati..jsou to krasny stvoreni a komunikace mezi konem a clovekem je uzasna...je krasny pozorovat jak se sblizujete bud se svym nebo jen s konem na kterem jezdite...kun umi dat stejne na jevo jak vas ma rad jako kazde jine zvire..neni to jen hloupy kopytnik jak si spousta lidi mysli...

  Říj 12, 2008
 • Obrázek uživatele Denda
  Denda (anonym)

  starám se o hříbě A1/1 a 5letého plnasa .... oba dva mě dávaj ze sebe nejvíc ... sou to úžasná zvířata s úžasným srdcem....miluju koně od svých 3let a nikdy nepřestanu...

  Bře 15, 2009
 • Obrázek uživatele Spajly
  Spajly (anonym)

  Ano, kone jsou lek:-) Ale co se tyce toho jezdeni, vseho moc skodi, nekdy v unoru jsem mela intenzivni trenink s konikem, a chytly me zada, pri nicem jinem nebolely ale jakmile jsem chtela klusat ozvalo se to zase, dala jsem si pauzu ted uz je to dobre, takze:-)

  Dub 13, 2009
 • Obrázek uživatele hyskas
  hyskas (anonym)

  Jen se můžu přidat se souhlasem.. okolo koní se pohybuju cca od 15ti let (pozítří mi bude 42..) a i přes pár negativních zážitků pobyt s koňmi a okolo nich miluju.. Vlastním huculskou kobču (13let), je to nenáročný koník a pohodlný.. Jinak mám i fenku Jessicu (5let) a kočindu Micinku (13let).. Se zvířátkama je život lepší - bohatší..

  Srp 11, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  kočka je nejlepší přítel člověka, u mně teda určitě:-)

  Srp 22, 2009
 • Obrázek uživatele Jíša
  Jíša (anonym)

  Pro mne je nejlepší přítel moje kočička,čeká na nás když přijdeme domů,ráda se mazlí a je přítulná a hravá.Chodí za náma jako pejsek.Já myslím že pro každého člověka je nejlepší přítel zvířátko které má doma.

  Srp 22, 2009
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  mam ráda koně mam odich deset knížek jezdí mamich mam je ráda a až to tak si jednoho koupím

  Říj 17, 2009
 • Obrázek uživatele veroniksa
  veroniksa (anonym)

  já jezdím na koni rok a půl a mocinko mě to baví....pro mě je to na celý život a jsem za to moc šťastná....chtěla bych moc poděkovat trenérce a kamarádce janě a jejím koním, hlavně sachře, která je na mě moc hodná.....i když mě ty koně-hlavně siginka-dost brutálně schválně vyloženě skopou, přežiju to pro ně a život jde dál...děkuju

  Led 21, 2010
 • Obrázek uživatele veroniksa
  veroniksa (anonym)

  já jezdím na koni rok a půl a mocinko mě to baví....pro mě je to na celý život a jsem za to moc šťastná....chtěla bych moc poděkovat trenérce a kamarádce janě a jejím koním, hlavně sachře, která je na mě moc hodná.....i když mě ty koně-hlavně siginka-dost brutálně schválně vyloženě skopou, přežiju to pro ně a život jde dál...děkuju

  Led 21, 2010
 • Obrázek uživatele Srandista
  Srandista (anonym)

  Dva promrzlí turisté v horách už se loučí se životem, když tu se objeví bernardýn se soudkem rumu na krku. První turista říká: "Podívej se, to je nejlepší přítel člověka." A druhý na to: "Opravdu, a nese jej bernardýn."

  Led 22, 2010
 • Obrázek uživatele PN T
  PN T (anonym)

  čokl je hnusné zvíře a děla exkrementsy fšude.

  Led 22, 2010
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Když vidím kočku, mám chuť ji nakopnout.

  Led 26, 2010
 • Obrázek uživatele :-l
  :-l (anonym)

  LEPSI VRNICI KOCKA NEZ USTEKANEJ COKL

  Led 27, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Ano, kočka je nejlepší domácí miláček. Kůň je bezesporu nádherné zvíře, ale je prostě jen pro někoho. Zdaleka ne každý má takové možnosti (statek, velkou zahradu, pole), aby mu zajistil šťastný a spokojený život. Kočka je ideální pro lidi bydlící v paneláku a pro rodiny s dětmi. Má jedinou nevýhodu-vleze úplně všude. Jinak ale samé plus. V Čechách je velmi silná pejskařská lobby, tvrdí se že pes je nejlepší přítel člověka a kočka je falešná. To je zásadní omyl. To že pes má v rodině "pána" vychází jen z chování ve smečce, kdy je člověk proti psu ve vyšší pozici ve smečce. Pokud se to přehoupne na druhou stranu a vůdcem smečky je on,přeroste vám přes hlavu a klidně na vás třeba zaútočí. U koček nic takového neexituje,ona s vámi žije,ale pána v rodině nemá. Je zajímavé jak se chovají když přijde někdo cizí. Nejprve uteče a schová se. Pak pomalu přijde okouknout situaci. Stoupne si mezi dveře,otírá se o futra a dívá se. Za chvíli šup,už je v pokoji,vrní,hraje si,nechá se hladit.... Pak si sedne na koberec,hezky se přede všemi "umyje"-olíže,pak se rozvalí v křesle a usne. Je to prostě nóbl dáma,ta přijde za člověkem kdy chce ona. Když máte psa je to větší problém. Na vás je závislý (kočka vůbec) a na cizí mnohdy velmi agresivní. Když jdete do práce a pes zůstane sám,je schopný celou tu dobu štěkat a výt na celý panelák. A když přijde někdo cizí,zpravidla vrčí,štěká a musíte ho držet,aby dotyčného nekousl. Mnohdy nezbývá než ho během doby,kdy je u vás někdo cizí zavřít do koupelny či na balkón. To tam pak ale bude kňučet tak dlouho,dokud ho nepustíte. I k dětem je kočka nejlepší, dítě ale musí dobře vědět,co jí nesmí udělat a že zvířátka stejně jako lidé cítí bolest. Je moc milá a taky velmi čistotná. A dítěti nehrozí žádné nebezpečí. U psa vždy hrozí kousnutí,u velkých plemen v případě zkratového jednání (které nelze úplně vyloučit) hrozí dítěti smrtelné nebezpečí!

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Tak uz ani nepovazuju kocku za dobrou,sem ji hladila a bezduvodne po me vyjela a poskrabala do krve!!

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Kůň je teda dost drahá...Koně jsou fajn, hledala jsem dlouho a našla jsem napůl soukromé koně, kde jezdím za stovku za vyjížďku, která někdy trvá i 3hodiny, a když něco dělám u koní, není to tak hrozná práce. Chce to prostě hledat a mít trochu štěstí, aby člověk nenarazil na vydřiducha, kterýmu záleží jen na penězích.

  Bře 31, 2010
 • Obrázek uživatele Ve psím útulku
  Ve psím útulku (anonym)

  "Dobrý den, chtěl bych koupit psa." "A jak velkého?" "Asi tak pro šest osob."

  Bře 31, 2010
 • Obrázek uživatele Azyl pro staré a nemocné psy
  Azyl pro staré ... (anonym)

  http://www.azylrita.estranky.cz/

  Pro 02, 2010
 • Obrázek uživatele Chtějí ho utratit
  Chtějí ho utratit (anonym)

  http://www.kocky-utulek.cz/?q=node/453

  Pro 07, 2010
 • Obrázek uživatele Chtějí je utratit
  Chtějí je utratit (anonym)

  http://www.kocky-utulek.cz/?q=node/485

  Pro 07, 2010
 • Obrázek uživatele Mocca
  Mocca (anonym)

  jako nejlepší přítel v životě se mi osvědčily jen kočky. Jsou velice "lidské" a nevtíravé. Inteligentnější než psi, nepotřebují venčit, mají své nálady a nenechají si poroučet, přesto jsou velice oddané, vděčné a věří jen svému člověku.

  Pro 08, 2010
 • Obrázek uživatele aladin
  aladin (anonym)

  Kůň je opravdu nejlepší...A co flaška?

  Pro 13, 2010
 • Obrázek uživatele Ve psím útulku
  Ve psím útulku (anonym)

  "Dobrý den, potřebuji psa". A jakou rasu, jak asi velkého?" "Asi tak pro šest osob."

  Pro 13, 2010
 • Obrázek uživatele Je to hrozné
  Je to hrozné (anonym)

  "Dobrý den, potřebuji...spousta bezdáčů žere psy a nejenom oni. Tuhle několik UKrošů si chtělo upéct psa. Brácha ho vykoupil za tři flašky rumu.

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele aladin
  aladin (anonym)

  "Dobrý den, potřebuji...Dežo, příště se podepiš

  Pro 20, 2010
 • Obrázek uživatele sklerotik
  sklerotik (anonym)

  ztrácejí se kočky-vietnamci dělají králika na bylinkách-jen mu schází hlava.Hm,pro psy to nebylo nikdy moc ideální-vždy se žrali a nemusel to být bedomovec,ale i lepší člověk-takový ouřada z magistrátu tomu také ppes na grilu šmakuje.

  Pro 20, 2010
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  Kůň je opravdu nejlepší...jo to mas pravdu a taki jsou uzitecni

  Led 03, 2011
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  Kůň je opravdu nejlepší...jo to mas pravdu a taki jsou uzitecni

  Led 03, 2011
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Nejvěrnějším přítelem člověka není pes, je to MOUCHA DOMÁCÍ. Provází lidskou civilizaci od nepaměti a vždy tomu tak bude. Dokud bude existovat život na Zemi, bude žít i moucha domácí.

  Feb 05, 2011
 • Obrázek uživatele Zbývá jim týden
  Zbývá jim týden (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-pomuzete.html

  Srp 07, 2011
 • Obrázek uživatele Už jim nezbývá ani týden
  Už jim nezbývá ... (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-pomuzete.html

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele jó
  jó (anonym)

  a je od nich všude nasráno a když jdeš do města, nemůžeš koukat do výlohy, protože je všude nasráno a všechno je pochcaný.Hrozí, že něco rošlapeš! Když vysvitne náhodou sluníčko tak všechno čpí chcankama.Já bych těm takzvaným milovníkům čolků v tom nejraději omatlal držky!! Aby si těch jejich miláčků pořádně užili!!

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele jojo
  jojo (anonym)

  a je od nich všude nasráno...Ty asi bude Vietnamec, nemýlím se? Umíš ale dobře česky sprosťačit.

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele pozor!!!
  pozor!!! (anonym)

  Kůň je teda dost drahá...Hele ty trumbero!To neni pravda!Kun je nejlepsi pritel cloveka je drahy ale... -muzes na nem jezdit -je to velky mazel -je vegetarian -je milujici -neublizil by ani mouse -je verny -je pratelsky zapory -jsou drazi -je tezke se o ne starat psi vyhody -jsou pratelsti (k blizkym) -jsou verni -nekteri nejsou moc narocni -nekteri jsou roztomily zapory -kousou (vetsina) -nekteri jsou agresivni -nekteri jsou narocni -nekteri jsou drazi psi vyhody

  Lis 17, 2011
 • Obrázek uživatele Psí útulek Maršovice
  Psí útulek Maršovice (anonym)

  http://www.pepa.cz/cs/prispevek-50-kc-na-pomoc-opustenym-psum-v-utulku-marsovice/

  Led 08, 2012
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/529810/jaroslava-se-v-modranech-stara-o-psy-ktere-nikdo-nechce-pejskum-poskytuje-privetivy-domov.html

  Říj 22, 2018
 • Obrázek uživatele malfoy
  malfoy (anonym)

  Koně jsou na prd. Člověk kolem nich lítá jak magor. Stará se o ně, jezdí s koňma na dostihy, žokej je mnohdy zaflákanej od bláta od hlavy až k patě a nakonec si takový kůň na Taxisu zláme hnátu a musí se dát utratit. Lepší je mít třeba slepice. Těm nasypete zrní, pustíte je ven, hrabou žížaly a navíc vám snáší vajíčka. Co vám snese pes, nebo kočka? Leda tak lejno na koberec. A je to furt nemocné. Ty přešlechtěný plemena psů je samá alergie, tohleto nesmí žrát, furt nějaký mastičky a šampóny na mytí a stříhat srst se jim musí, je to o ničem. Asiati a vietnamci z nich dělají dobrý gyros.

  Říj 22, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama