Péče o psí mazlíčky v zimě

Současná vlna chřipky by neměla ohrozit psí mazlíčky. Pes může sice onemocnět nejrůznějšími respiračními onemocněními i chřipkou, jde však o typ odlišný od toho, který trápí člověka. Přesto je třeba v zimě pečovat o psy důkladněji.

?V chladném a vlhkém počasí, zejména s bohatou sněhovou nadílkou v ulicích měst, je vhodné věnovat psům při venčení zvýšenou péči. Podchlazení způsobené nedostatečným vysušením kožichu se projeví například ztíženým dýcháním, laryngitidou či výtokem z očí,? upozorňuje odborník ze Státní veterinární správy Josef Duben.


Ochrana psa velmi teplým oblečkem je podle něj diskutabilní. Když už, tak lze o psích svetřících uvažovat například u starších jedinců, kdy je třeba udržovat teplotu například při bolestivých onemocněních páteře. Nejlepší je izolační dečka jen v těchto místech.


Duben to odůvodnil tím, že pes nemá potní žlázy, tělesnou teplotu reguluje vylučováním vodních par dechem a regulační plochu přirozeně zvětšuje vyplazením jazyku. Zvýšení tělesné teploty způsobené použitím oblečku tedy pes reguluje zvýšením frekvence dechu.


?Při rozdílu teploty mezi těla psa, což je kolem 39 °C, a teploty okolního prostředí, která může být kolem - 10 °C, pak dochází k poruše v prokrvení sliznic, zejména horních dýchacích cest a následně k jejich zánětu. Laik se pak může domnívat, že pes byl nedostatečně oblečen a navlékne jej ještě pečlivěji,? konstatuje Josef Duben.


Důležité je městské psy vždy od podzimu otužovat a aktivním pohybem venku je na zimní období navykat. Při velkých mrazech pod mínus deset stupňů zvířata běžně svou pohybovou aktivitu přirozeně omezují. Neměli bychom je nutit k nezvyklým aktivitám. Chybou je, když páníček nutí psíka, aby s ním třeba běhal na lyžích.


Po procházce se doporučuje vysušit psům srst, popřípadě před tím psa opláchnout vlahou vodou alespoň na břiše a tlapkách. Ty pak ošetřit čistou vazelínou, mastí, popřípadě dětským olejíčkem. Solí poškozené tlapky totiž mohou popraskat a to jednak mazlíčka bolí, a pak tyto ranky jsou bránou infekce.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele Milena Rušarová
  Milena Rušarová (anonym)

  denně s naším 4nohým miláčkem chodím ven-ráno tak půl hod. a odpoledne rovněž.Jelikož bydlíme na vesnici a procházky jsou na čistém sněhu/bez posypu/ale v mraze,je nutné ošetřit podušky nohou proti popraskání preventivně?Zatím má nohy v pohodě.Děkuji

  Feb 16, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  To ten chudák chodí ven jen 2x denně? Nebo ho máte jinak na zahradě?

  Dub 07, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Pozor, chci varovat všechny majitele tarbíků, aby s nimi nechodili ven a nechali je venčit se doma na koberci. Tyto milá zvířátka totiž venku mahou být také nakaženy.

  Kvě 04, 2006
 • Obrázek uživatele Franta
  Franta (anonym)

  At pochcipaji cokli i s majitelmi...

  Led 10, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Franto,Franto hlavně dej pozor aby jsi nechcípl TY!!!

  Led 10, 2008
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Já mažu psovi po procházce a umytí tlapek na polštářky u pacek domácí sádlo, je nesolené a pes je v pořádku.

  Led 10, 2008
 • Obrázek uživatele Maruška
  Maruška (anonym)

  Já mažu svému pejskovi pacičky krémem zvláště v zimě,ale taky v létě.Hrabe totiž v hlíně a packy jsou po domácím umytí vysušené.Obleček v zimě nenosí.

  Bře 31, 2008
 • Obrázek uživatele Maruška
  Maruška (anonym)

  Já mažu svému pejskovi pacičky krémem zvláště v zimě,ale taky v létě.Hrabe totiž v hlíně a packy jsou po domácím umytí vysušené.Obleček v zimě nenosí.

  Bře 31, 2008
 • Obrázek uživatele Psa je
  Psa je (anonym)

  nejlepší na podzim sníst a máš po starostech!

  Dub 01, 2008
 • Obrázek uživatele Bulterier
  Bulterier (anonym)

  Chcete se dozvědět pravdu o plemeni Bulteriér? Navštivte naše nově zrekonstrované stránky www.bulterier.webnode.cz Máte- li nějaké komentáře, můžete je zveřejnit právě na naší stránce. Děkujeme.

  Kvě 01, 2010
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Dobrý den,mám 4 měsíčního krysaříka a pořád nechce chodit na záchod ven.Můžu s ním být hodinu venku a nic.Přijdem domů a pustí to na koberec.To s ním chodím ven každou hodinu nebo když na něm prostě vydím,že se mu chce.Je to k ničemu.Mohl by mi prosím někdo poradit jak ho naučit naa venek?Děkuji

  Kvě 02, 2010
 • Obrázek uživatele S.
  S. (anonym)

  Tak mu zkus venku vzdycky nechat nejakou odmenu,neco co ma rad a aby to dostal vzdy az se vycura.

  Kvě 02, 2010
 • Obrázek uživatele Patrika
  Patrika (anonym)

  AHoj všichni, možná trošičku mimo, ale máte někdo zkušenosti s Pedigree adult? Našla jsem na tosevyplati .cz a přemýšlím, že to za tu cenu koupím....?

  Říj 21, 2014
 • Obrázek uživatele Fuj
  Fuj (anonym)

  Dobrý den,mám 4...Tak ty musíš bejt vydlabaný prase, když necháš čokla srát na koberec. Máš čokla nechat venku a dokud se nevysere a nevychčije, tak nepude do baráku.

  Říj 22, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama