Pesticidy letos v česku otrávily více včel

V letošním roce v Česku přibývá otrav včel. Zatímco loni řešily veterinární správy 37 případů otrav, letos to bylo již 52 případů. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Nejčastějším zdrojem otravy byly přípravky používané zemědělci proti škůdcům řepky.

  “Důsledky otrav jsou pro včelaře devastující jak v aktuálním včelařském roce, neboť výnos medu je velice nízký, a mnohdy žádný, tak i v roce následujícím, kdy je třeba oslabená včelstva spojovat, vydatně přikrmovat a doufat, že přežijí,“ uvedl Duben. Rozsáhlé případy otrav, při nichž byly zasaženy desítky včelstev, zaznamenali veterináři například na Novojíčínsku či na Lounsku.

    Zemědělci podle Dubna mají povinnost o svých úmyslech aplikovat na porosty chemické postřiky včas informovat včelaře. Ti naopak musí hlásit umístění včelstev. Včelaři, kteří najdou mrtvé včely, nebo u svých včelstev pozorují nápadné změny chování by podle Dubna měli kontaktovat nejbližší krajskou veterinární správu. Ta následně ve spolupráci s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským provede kontrolu na místě a laboratorní vyšetření vzorků. Pokud inspektoři zjistí, že zemědělec porušil pravidla pro použití pesticidů, mohou mu být kráceny dotace. Včelař se pak může soudně vymáhat na pěstiteli náhradu.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jarda
    Jarda (anonym)

    Devastace včelstev je velmi nepříjemná. Zejména s ohledem na potřebu opylovačů pro všechny a jejich zdraví. Řepka jen škodí. Kdy ji někdo přestane podporovat a velkopěstování zakáže? Kdy konečně začne vítězit rozum nad penězi? Je to čím dál tím více velmi potřebné!

    Zář 16, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama