
V Evropě i ČR dlouhodobě klesá množství ptáků. Hlavními důvody je úbytek míst pro hnízdění a potravy: semen rostlin, bobulí, ovoce, žížal, hmyzu, jenž též ubývá kvůli nedostaku pestré potravy a masivnímu používání pesticidů. Pomoci ptákům můžete na svých zahradách, pozemcích i v rámci obcí dodržením několika základních principů a pěstováním následujících rostlin:
- Pro ptáky mají větší význam semena divokých rostlin než šlechtěných květin.
- Aspoň část rostlin by měla zůstat před zimou neposekaná či neostříhaná, aby ptáci mohli využívat jejich semena jako zdroj potravy. Vhodný termín pro zastřiženíí rostlin je jaro. V mrazivých dnes navíc mohou ojíněné uschlé rostliny působit v zahradě velmi dekorativně.
- Přírodní typ zahrad a parků poskytuje ptákům potravu i prostor pro hnízdění.
- Vysokokmeny na rozdíl od zákrsků ovocných stromů poskytují dostatek potravy jak pro ptáky, tak pro lidi a umožňují hnízdění ptáků.
- Není nutné z ovocných stromů na zahradě sklidit úplně všechno ovoce, ptáci se o ně rádi postarají
- Část ponechaného listí pod stromem je zdrojem potravy pro žížaly v půdě a úkrytem pro mnohý hmyz, kterým se ptáci živí.
- Staré stromy a dřevo jsou též zdrojem hmyzu pro ptáky i jejich úkrytem.
- Pěstujte především původní dřeviny a rostliny. Cizokrajné neposkytují většinou našemu ptactvu potravu.
- Nepoužívejte pesticidy, které škodí hmyzu, žížalám a biodiverzitě rostlin a snižují tak množství potravy pro ptáky.
- Oceňujte divokou přírodu ve svém okolí. Každý kout zeleně nemusí být pravidelně obhospodařovaný člověkem. Je vhodné diferencovat plochy zeleně pro různé účely - např. pobytové, okrasné, užitkové, ponechané divočině - a dle toho upravit režim péče. I malý kout divočiny vnese do zahrady nový život.
Rostliny, které poskytují ptákům bobule a semena:
Dřeviny: Jeřáby, jabloně, ptáčnice, hlohy, trnky, brsleny, kaliny, šípkové a divoké růže, dříny, muchovníky, rakytník, břečťan
Byliny: Bodláky, divizny, hadince, máčky, štětky, slunečnice, měsíčky, pampelišky, pupalky, ptačinec, andělika lékařská, čekanka lékařská, šťovíky, pcháče, … Tyto rostliny většinou poskytují v době květu potravu užitečnému hmyzu a následně svými semeny pomáhají ptákům přečkat chladné období.
Přítomnost ptáků na zahradě ji oživí zpěvem a zároveň se vám ptáci odmění tím, že pomohou v boji proti rozličným škůdcům včetně nepříjemného hmyzu.
Autor: MK
Komentáře (7)
- odpovědět
Zář 20, 2019- odpovědět
Zář 21, 2019- odpovědět
Zář 21, 2019- odpovědět
Zář 21, 2019- odpovědět
Zář 22, 2019- odpovědět
Zář 23, 2019- odpovědět
Led 24, 2020Přidat komentář