Podpořte návrat lososů do Českého Švýcarska

Program pro podporu návratu lososů do vodních toků v Českém Švýcarsku pomocí dárcovských SMS, avízovaný Správou NP České Švýcarsko, byl spuštěn. Počínaje dnem 15.12.2009 mohou zájemci adoptovat svého lososa a sledovat jeho životní cestu, která rozhodně nebude lehká.

„Program zaměřený na návrat lososů v minulosti opakovaně slavil své úspěchy v podobě návratu lososů do domovských vod v Českém Švýcarsku,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a dodává: „Napravení lidských pochybení v minulosti však vyžaduje ohromné úsilí a také vynaložení nemalých finančních prostředků.“

Tento environmentální projekt je finančně velmi náročný, a proto se Správa NP České Švýcarsko spolu s partnery, kterými jsou Český rybářský svaz, obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a firma King Oscar, rozhodla uskutečnit veřejnou sbírku formou dárcovských SMS zpráv. Ta poběží příští tři roky. Zájemci z řad veřejnosti si mohou lososa adoptovat a na speciálně zřízených internetových stránkách
www.navratlososu.cz také sledovat dobrodružnou cestu lososů, úspěchy při překonávání překážek a mnoho zajímavostí ze života těchto dravých ryb.    

Veřejnost může lososy podpořit zasláním DMS ve formátu DMS NAVRATLOSOSU na telefonní číslo 87 777. Cena jedné dárcovské zprávy je 30 Kč, z nichž 27 Kč představuje cenu jednoho zakoupeného lososa a 3 Kč jsou náklady operátora. Množství darovaných prostředků a způsob jejich využití bude průběžně zveřejňován na internetových stránkách programu.

Za pomoci partnerů proběhlo vypouštění lososů do řeky Kamenice v Českém Švýcarsku naposledy v polovině listopadu 2009, kdy bylo do toku opatrně vypuštěno 8000 malých ryb zakoupených celkem za 200 tisíc Kč.

K vyhubení lososů vedly v minulosti především nevhodné vodní stavby znemožňující jejich návrat do domovských vod, v souběhu se silným znečištěním řek. O nápravu od roku 1998 usiluje Český rybářský svaz. Po vzniku národního parku v roce 2000 se Správa NP České Švýcarsko do původně desetiletého programu rybářského svazu zapojila. Program přináší své výsledky v podobě návratu lososů, jejich populace však ještě není dostatečně silná, aby bylo možné program přerušit. Proto Správa NP České Švýcarsko hledá cesty, jak jej dále rozvíjet a financovat.

„Jsme velmi rádi, že se projekt podařilo dovést až k dnešnímu slavnostnímu okamžiku. Nejlepší odměnou pro nás všechny bude vědomí toho, že losos opravdu dokázal najít cestu zpátky do českých řek. Pro každého, kdo lososa adoptuje, jsme připravili možnost stáhnout si do svého mobilu tapetu s logem lososa, aby na svůj dobrý skutek měli vzpomínku,“ komentuje počátek sbírky jeden z významných adoptivních rodičů, zástupce značky konzervovaných ryb King Oscar, Radek Hovorka.

Tomáš Salov

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama