Posezení v kočičí kavárně prospívá lidem i kočkám samotným

Posezení v kočičí kavárně, kde váženými členy personálu jsou také kočky, prospívá lidem i kočkám. Zvířata obvykle pocházejí z útulků a v kavárně najdou nový domov. Lidé, kteří nemohou mít vlastní zvíře, si při popíjení kávy mohou naplnit potřebu kontaktu s živým tvorem.

A zatímco v běžné kavárně si obvykle povídají jen lidé u jednoho stolu, v kočičí kavárně vzniká zvláštní atmosféra, kdy spolu při pozorování koček komunikují i cizí lidé.

    “V kavárně vzniká taková krásná energie, že lidé navzájem naprosto neznámí si spolu povídají. Přišli za kočkami a tady jsou najednou schopni povídat si s jinými lidmi, což v Čechách není moc zvykem,“ řekla ČTK vedoucí pražské Kavárny kočičí Dana Víchová. Se zabavením hostů jí pomáhají Vaneska, Matylda, Aida a Skořice a dva půlroční kocourci Tulipánek a Oldík.

    Zvířata pocházejí z jednoho útulku, jsou na sebe zvyklá, a tak přechod do nového prostředí snadno zvládla. “Vybírali jsme číči kontaktní k lidem, takže ony se na zákazníky těší, nechávají se rády hladit, lidé si s nimi mohou hrát,“ řekla Víchová. Kočky mají k zabavení hračky, šplhadla a škrábadla, a také průlez do své místnosti, kde si v pelíšcích odpočinou.

    Podle Víchové jsou kočky spokojené s tím, kde teď “bydlí“. Kavárna má suterén a patro, když jsou ráno vypuštěny, běží nahoru do patra a sledují, co se pro zákazníky chystá. “Jakmile přijdou zákazníci, kočky letí za nimi dolů, protože se těší, že je budou hladit a hrát si s nimi,“ řekla.

    Psycholog Karel Humhal potvrdil, že z kontaktu se zvířetem může mít člověk velký užitek. Mají podle něj obrovský emoční náboj, “léčivého“ vlivu koček na lidskou psychiku, ale třeba i na snížení vysokého tlaku, využívá felinoterapie. “Zvířata dovedou lidem dát to, co jim schází v současném tvrdém životě, kde se na city moc nehraje,“ řekl ČTK psycholog.

    Pro kočičího psychologa Alexandra Skácela je nejdůležitější, aby zvíře netrpělo. Co se týče pobytu v kavárně, záleží podle něj i na tom, zda je tam hluk a jak je průchozí. Pokud jsou tam prolézačky, tunel, misky s vodou, jídlo, pelíšky a kočičí dvířka, aby kočky mohly odejít do vlastní místnosti, jsou pro něj kočičí kavárny přijatelné. Zvláště pro ty, které jsou zvědavé a rády se setkávají s novými lidmi.

    “Zásadní jsou zdravotní hlediska, u koček nejpodstatnější je toxoplazmóza, do sedmi, osmi měsíců věku vylučuje nakažené zvíře infekční oocysty. Těhotným ženám a dětem bych proto doporučil obezřetnost, zvířata nehladit, nebo si pak hned umýt ruce,“ řekl Skácel ČTK. Kvůli zdraví kočičích svěřenců považuje za nezbytné, aby byli očkováni proti rýmě, moru, zánětu pobřišnice a leukóze.

    Kamila Hanesová ze spolku Pozor kočka! potvrdila, že všechna zvířata, která poskytují do kočičích kaváren, jsou očkovaná, a to i proti vzteklině, jsou odčervená a dospělá zvířata kastrovaná.

    Nápad na kočičí kavárny pochází z Tchaj-wanu, odkud se rozšířila tato zařízení do Japonska a v posledních dvou letech i do Evropy. Kočičí kavárny mají Vídeň, Berlín, Paříž, Londýn a v Česku Praha či Karlovy Vary.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele Ája
  Ája (anonym)

  Živej tvor se na vás vysere,chce mít od vás klid!

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Připadá mi, že už lidé nevědí co roupama dělat. Kočičí kavárna by mne opravdu ani ve snu nenapadla.

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Doufám, že tam občas mají nasráno od koček! To musí být v té kavárně pěknej puch! Vydělají se jako slepice, kde to na ně přijde!

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Doufám, že tam občas mají...Možná v tom si asi právě libují.

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Bléééé
  Bléééé (anonym)

  No stoprocentně, vždyť to jsou přeci jejich miláčci!

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Jaká
  Jaká (anonym)

  zase kočičí kavárna? Co to zase je za výmysl??? Chápu, že se pes bere na cvičák, aby se naučil poslouchat. Ale aby šel kocour na kafe?

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Třmen
  Třmen (anonym)

  Mně to přijde jako docela dobrej nápad. Někde maj v kavárnách zase akvárium s rybičkama, proti tomu nepyskujete? Popíjet kafe a přitom hladit kočičku je příjemný rozptýlení.

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Jo a chytit
  Jo a chytit (anonym)

  Mně to přijde jako docela...u toho toxoplazmózu a další svinstva.

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Doufám
  Doufám (anonym)

  že tam ty kočky aspoň chytají v kuchyni myši. Ne, to byla sranda. Ale vážně. Doufám, že majitelé takové "kavárny" zamezí přístupu koček do kuchyně, přípravny kávy, na WC hostů, procházení se po stolech atd. Divím se, asi podplatili hygienika.

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Třmen
  Třmen (anonym)

  u toho toxoplazmózu a...Nikdo tě nenutí tam chodit, ty náno. Připadá mi, že se tu zatím vyjadřujou samý aktivisti, co by kočky nejradši vyhubili (a místo nich dosadili uřvaný čokly), protože zatim jsou to tu samý argumenty typu "kočky jsou špatné, aaano".

  Dub 07, 2015
 • Obrázek uživatele Klidně
  Klidně (anonym)

  Nikdo tě nenutí tam chodit,...si tam choď sám, na kafíčko a hladit kočičky ty teplouši.

  Dub 08, 2015
 • Obrázek uživatele Jsem chlap
  Jsem chlap (anonym)

  si tam choď sám, na...a máme doma desetiletýho kocoura. Je to náš mazel. Přesto by mě nikdy nenapadlo jít hladit kočičky ke kafíčku do kočičí kavárny. Takže tvůj příspěvek pobavil.

  Dub 08, 2015
 • Obrázek uživatele Louis
  Louis (anonym)

  Proč ne, musí to bejt zajímavý, všude čičiny...:o)))

  Dub 08, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Nejsem si jist, jestli to není na hraně s hygienickými předpisy. Kdo tam zaručí, že ty kočky nechodí do kuchyně, že tam nebudou cíkat kocouři? To pak tedy můžeme mít v hospodě klidně myši, nebo šváby.

  Dub 09, 2015
 • Obrázek uživatele bzunda ignác z bukvice
  bzunda ignác z ... (anonym)

  Nejsem si jist, jestli to... taková kočka se umí chovt líp než nějaký mutant zplozený na hraně, ...a otázkou je kolik parazitů a chobob zanešeš ve svých kalhotách a špinavejch křampech.

  Říj 07, 2015
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  u toho toxoplazmózu a...někteří lidé jsou ale opravdu hovada...

  Feb 13, 2016
 • Obrázek uživatele jenn
  jenn (anonym)

  Doufám, že tam občas mají...Naprostý nesmysl...nedělají, kde to na ně přijde! to jste viděl kde? Ani na venkově vám kočka nes* pod nohy, ale zajde si na klidné místo. A to určitě mají ošetřené v jiné místnosti než přímo v hlavní kavárně.

  Kvě 06, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Abych byl upřímný, kočky jako zvířata mám docela rád, ale kočičí kavárna? Kterého aktivistu tohle proboha napadno. Co třeby hygienické předpisy? Na jednu stranu hygiena bazíruje na kdejaké ptákovině a tady jim nevadí, když kočka běhá v kuchyni, očuchává potraviny a podobně? A co přítomnost kočičího záchoda? No, za sebe tedy říkám, že do tohoto místa jaksi namířeno mít nebudu.

  Kvě 06, 2016
 • Obrázek uživatele nelhající babiš
  nelhající babiš (anonym)

  Abych byl upřímný, kočky... kočky jsou čistotné, nekálí kde je to napadne, kočky zvyklé na záchůdek chodí do něho, WC se musí pravdidelně čistit, pokud se používá moderní stelivo nrznechává moč ani bobek žádný zápach. Máme doma sedm koček, hovínko jsem neviděl v bytě přes dva roky. Naše kočky jsou zvyklé chodit ven a trávit veškerý čas hlavně v noci venku, kočka matka s koťaty jde na zahradu, zajímavé je že koťata chodí na záchůdek sami, někteří se to musí naučit, určitě to není tak že dělají potřebu kdekoliv. Kočičí kavárny jsou i v Japonsku, dokonce v TV ukazovali kavárnu v Moskvě tady v Evropě to začalo nedávno, mohu prohlásit že jsem viděl na internátech takový bordel, plné mísy, bez prkýnek, všechny až po okraj nasrané a byl to dívčí internát! Lidi nadělají větší svinčík, kolem nádraží i v parcích, někdo i doma žije v hrozném nepořádku. Kočky, proboha vždyť to je zvíře, není vůbec nepořádné, čistí se denně srst, někdy i přijemně voní. takovej kravaťák v metru v zapařeném obleku, ještě si dloube holuby, tak tkovej blbec smrdí víc než kocour pochcanej svýma konkurenty. náš kocour někdy smrdí, ale pořád se to dá dýchat, bez bezdomovec na lavičce.

  Kvě 06, 2016
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Poradíte mi dobré pamlsky pro kočku? zkoušela jsem jich už několika, ale zatím jsem u ní neměla moc úspěch.

  Črv 15, 2020
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  Co přesně jste zkoušela? já jí jako pamlsek dám sem tam konzervu, a když ji chci udělat opravdu radost, tak dostane čerstvé filetky, které jsou vyráběny pro kočky.

  Črv 17, 2020
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Filetky? to je masové? kolik taková dobrota stojí? kdo to dělá?

  Črv 18, 2020
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  Ano jsou to jemně řezané filetky čerstvého masa pro kočky. Stačí si najít Brit Premium Cat Fillets, prodávají je v několika internetových obchodech, ale také v kamenných prodejnách, kde prodávají krmivo pro zvířata.

  Črv 20, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nemyslím si, že by to mělo být nějakým výraznějším způsobem zdravější, když kočky na nás umí přenést spousty parazitů. Ledaže se pravidelně odčervujete, tak vás to asi netrápí, ale i tak sebou kočky nesou mnohá rizika ze zdravotního hlediska

  Lis 06, 2020
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Odčervování je důležité pro všechny lidi, především pro ty, co žijí s kočkou nebo s jiným zvířetem :)

  Lis 10, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama