Reklama

Psi dokážou z dechu svého majitele vycítit stres

Psi, kteří jsou považováni za věrné společníky lidí, opět ukázali, jak dobře jsou naladěni na jejich pocity - tentokrát v čichovém testu. Vědci totiž zjistili, že z lidského dechu a potu dokážou psi vycítit stres, napsal zpravodajský server BBC News.

Objev by tak mohl pomoci například při výcviku terapeutických psů.

Autorům studie se podařilo vycvičit čtyři psy, které do průzkumu přihlásili jejich majitelé, aby dokázali rozeznat nádobu, kde byl vzorek potu nebo dechu odebraný vystresovanému člověku. Podařilo se jim to ve více než 650 z celkem 700 pokusů. Za každé správné určení dostali pamlsek.

Vzorky svého potu a dechu do výzkumu poskytlo 36 dobrovolníků, kteří museli vyřešit obtížný matematický problém a nahlásit, do jaké míry je stresoval.

Vědci z Královské univerzity v Belfastu doufají, že jejich studie pomůže při výcviku terapeutických psů. Výzkum publikoval odborný časopis Plos One.

Reklama

Psi vnímají svět prostřednictvím čichu. Jejich vysoce citlivé schopnosti detekce pachů se používají k odhalování drog, výbušnin či nemocí, včetně některých druhů rakoviny, cukrovky nebo covidu-19.

"Měli jsme spoustu důkazů, že psi dokážou zachytit lidské pachy, které jsou spojené s určitými zdravotními stavy nebo nemocemi - ale nemáme mnoho dokladů o tom, že dokážou vycítit rozdíly v našem psychickém stavu," uvedla vedoucí studie Clara Wilsonová.

ČTK

Reklama

Komentáře

Vlaďka (Čt, 20. 10. 2022 - 09:10)
Psi, kočky i další zvířata žijící s člověkem dokáží o člověku vycítit nejen stres, ale i další emoce, nemoci...
Klára (Čt, 20. 10. 2022 - 10:10)
je to tak - moje kocka si na mne nikdy nelehne, kdyz jsem v pohode, ale vzdy, kdyz jsem ve stresu nebo mne neco boli, tak mne prijde uklidnit, namasirovat
Roman (Čt, 27. 10. 2022 - 23:10)
Můj pes dokáže vycítit z dechu jakékoliv množství alkoholu. Nesnáší ho. Vždy zaleze do kouta, vůbec ke mne nechce jí a kňučí. Docela jsem návštvy hospod omezil od té doby, co vořecha mám.
Reklama