Šimpanzi prý umí sami najít léčivou rostlinu na svou chorobu

Ugandští a francouzští vědci zahájili před čtyřmi měsíci v Ugandě novátorský projekt zkoumající schopnosti šimpanzů léčit své vlastní zdravotní obtíže. Výzkum by mohl pomoci vyvinout nové léky pro člověka na malárii, nádory nebo cizopasníky. Informuje o tom agentura AFP.

O šimpanzích se již dlouho ví, že se umějí v případě onemocnění sami "léčit". Když mají zdravotní obtíže, změní své stravovací návyky a vybírají si z rostlin v pralese ty, které jim prospívají.

Avšak až nyní se objevil vědecký projekt, vedený francouzskou veterinářkou a profesorkou Sabrinou Kriefovou, který se snaží toto zvláštní chování šimpanzů vědecky popsat a využít.

Ugandský tropický prales, ležící 250 kilometrů západně od metropole Kampaly, který je zároveň národním parkem, představuje pro takový výzkum ideální místo. Žije tu totiž velké množství lidoopů, kteří jsou zvyklí na lidskou přítomnost a roste tu široká paleta rostlin.

Vědci pozorovali jednoho šimpanzího samce, který měl horečnaté onemocnění a byl slabý. Nejen že si ze své "lékárničky" - z rovníkového pralesa - vybral listy té správné rostliny, která se hodí pro jeho zdravotní stav, ale živil se výhradně jimi po celý den.

Kriefová doufá, že současný výzkum nejen přinese nové léky lidem, ale přispěje i k poznání života lidoopů, aby je bylo možné lépe chránit.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Chovatel
  Chovatel (anonym)

  JÉ JÁ BYCH CHTĚL BÝT VĚDCEM !!! (Byl jsem ale ve škole blbej.) To je přece známé už dávno i u jiných druhů zvířat a domorodci to taky od nich přejímají. Jen vyspělá civilizace považuje zvířata za "blbá zvířata" a zákony přírody nerespektuje. U šimpanzů je také známé, že stres a deprese odbourávají sexem - kolika rodinám "vyspělé civilizace" by to pomohlo ..., jen kdyby manželku furt nebolela hlava atd. atp. ....

  Led 24, 2008
 • Obrázek uživatele holčička
  holčička (anonym)

  Chceš si lehce vidělat? .. zkus to na http://cz.iq-test.eu/?d=7074 ..a ještě u toho zjistít jaký IQ máš :-)

  Feb 15, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  stačí,když vYdím,jakou máš inteligenci ,holčičko,Ty :=(((.

  Feb 15, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama